176 gebouw, het schouwen eener vaart, het herstellen eener schoeiing enz. enz., zoodat zulke dossiers nooit afgesloten worden en soms bestaan uit vele deelen en eene kleine kast vullen. Het archief bestaat geheel en al uit dossiers. Deze dossiers worden in het archief gerangschikt naar een vast systeem, dat door het hoofd bestuur voor het stelsel is vastgesteld en dat al het geschrijf der mensche- lijke samenleving samenvat in eene reusachtige organisatie, waarvan elk onderdeel zijn vast nummer heefthet hoofdbestuur duidt dit aan als het Bibliographische systeem, en het hoopt dit eenmaal door de geheele wereld uniform te zien aannemen. Het is natuurlijk een bijzonder omslachtig geheel, dat voor groote bibliotheken denkelijk wel waarde heeft, maar mij voor het archief van de eene of andere administratie niet praktisch voor komt het schijnt mij dus niet noodig, het hier verder te bespreken. De dossiers worden natuurlijk genummerd volgens het Bibliographische systeem, waarbij gebruik gemaakt wordt van het zoogenaamde Decimale stelsel, eene zeer ingenieus uitgedachte regeling, die de gelegenheid opent, om de nieuw inkomende dossiers in het systeem op hunne plaatsen in te voegen, zonder ze te voorzien van de tallooze kruisjes, wier aanwen ding het inlasschen van nieuwe stukken in een inventaris zoo lastig maakt. Indien men b. v. (ik citeer naar mijn inventaris van het nieuwe Utrechtsche archief) tusschen de Notulen van B. en W. betreffende de stedelijke belastingen en de Staten van de opbrengst der belastingen moet invoegen de Ingekomen stukken bij de directie der belastingen, die vele nummers beslaan, dan krijgen deze stukken, wanneer de genoemde Notulen het nummer 104 dragen, de nummers 1040, 1041 1049 en dan 10490, 10491 10499, verder 104990 enz. Ook voor splitsingen van onderwerpen kan dit bijzonder nuttig zijn: men kan aldus b.v. het onderwerp Brug genbouw (104) splitsen in Vaste bruggen en Draaibruggen (1040 en 1041) en opnieuw in Vaste houten bruggen en Vaste steenen bruggen (10400 en 10401); maar, naar men mij verzekert, komt dit hoogst zelden voor, omdat het Bibliographische systeem zéér ver en met groote juistheid gedetailleerd is 2). 1) Men twijfelt nog over de vraag, of horizontale dan wel verticale berging der dossiers aanbeveling verdient. 2) Het Decimale stelsel wordt niet gebruikt bij splitsing van onderwerpen naar plaatsen en personen, omdat de namen daarvan in het algemeene Bibliographische systeem natuurlijk niet kunnen voorkomen. Men plaatst dus al deze „individueele" dossiers chronologisch onder het nummer van het hoofd-onderwerp, en als de stuk ken van dat nummer al te talrijk worden, maakt men op al die dossiers een alpha- betischen of systematischen klapper, die natuurlijk buiten het Bibliographische systeem staat. Deze geheele regeling is zeer ingewikkeld en gebrekkig; het wil mij voor komen, dat al deze bezwaren vervallen, indien men het Bibliographische systeem verwerpt en een eigen systeem samenstelt, en dan alle inkomende dossiers (onder verschillende rubrieken) bergt in eene eenvoudige chronologische orde, met alpha- betische en systematische klappers. 177 Ik zal over het Decimale stelsel hier verder niet sprekenimmers het is slechts een toevoegsel bij het Registratuur-stelsel, dat met de hoofdzaak eigenlijk niets te maken heeft men kan het Registratuur-stelsel zeer goed aannemen, zonder daaraan het Bibliographische systeem en de Decimale rangschikking te verbinden. Ten einde in de (al dan niet naar het Bibliographische systeem) systema tisch gerangschikte dossiers gemakkelijk den weg te vinden, zijn in het Zaandamsche archief allerlei vernuftig ingerichte klappers en indices op losse kaarten in gesloten laadjes aangelegd, die de in de dossiers behan delde onderwerpen in alphabetische, topographische, chronologische en andere orden vermelden en het opzoeken van het gezochte dossier vergemakke lijken. Bij deze klappers heeft men later nog weer allerlei kleine verbete ringen en aanwijzingen aangebracht, ook allerlei kleine memoranda, aan wijzingen en verwijzingen, wegwijzers en notitieboekjes, die op wensche- lijke wijze tegemoet komen aan de onvoldoende sterkte van het mensche- lijke geheugen, alles zeer aardig en vernuftig, ook zeer doelmatig. Men hecht daaraan aldaar natuurlijk groot gewicht; maar ik ga ook dit alles hier voorbij, omdat het met de hoofdzaak niets te maken heeft en grooten- deels ook wel bij het oude systeem aangepast zou kunnen worden. In dit korte overzicht is het geheele, zeer praktische stelsel begrepen ik heb er alleen nog enkele opmerkingen bij te voegen. 1 Er bestaan bij het nieuwe systeem geene registers van resolutiën van Burgemeester en Wethoudersmaar de afzonderlijke resoluties worden op afzonderlijke vellen papier geschreven voor de dossiers; bovendien worden op de agenda's van elke vergadering van Burgemeester en Wet houders de debatten en de genomen besluiten van het college kortelijk aangeteekend. 2°. Ook zijn er geene registers van resolutiën van den gemeenteraad, die echter ook elk op afzonderlijke vellen geschreven en gewaarmerkt in de dossiers geborgen zijn en natuurlijk bovendien in het gedrukte raads- verslag opgenomen zijn. 3°. De indicateurs zijn te Zaandam slechts korte aanteekenboekjes, die het mogelijk maken om de in circulatie zijnde stukken te ontdekken en op te vragen, als men ze behoeft, en die daarna vernietigd worden. Bovendien is er echter, zooals boven is medegedeeld, een répertoire. 4°. De vaste raadscommissies vormen te Zaandam afzonderlijke i) Het feit, dat men desniettemin het geheele Decimale stelsel naar deze toe voeging genoemd heeft, is te verklaren uit de omstandigheid, dat in Frankrijk slechts de nummering en onderverdeeling volgens de decimale orde iets nieuws in het stel sel was, terwijl de hoofdzaak, het Registratuur-stelsel zelf, dat verreweg het belang rijkste is en in ons archiefwezen eene revolutie teweegbrengt, daar en elders reeds vroeger in gebruik was en dus geene aandacht trok. Bij de rangschikking van groote bibliotheken, waar natuurlijk geene vorming van dossiers te pas komt, was en is de decimale rangschikking trouwens ook inderdaad de hoofdzaak.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 4