174 legde, trachtte men deze in het gebruik lastige ordening zoo gemakkelijk bruikbaar te maken als mogelijk was, door het samenstellen van indices en andere hulpmiddelen, die een gemakkelijk overzicht verschaften van de in verschillende registers verspreide akten. Het nieuwe stelsel volgt echter een ander systeem en rangschikt de akten zei ven in eene orde, die ze onmiddellijk en gemakkelijk bruikbaar maakt zonder eenig daarnaast aan gebracht hulpmiddel. Men volgt daarbij het in Frankrijk inheemsche Registratuur-stelsel, dat in hoofdtrekken reeds sedert eeuwen hetzelfde denkbeeld verwezenlijkt. Dit systeem grondt zich niet, zooals het onze, op de instellingen, maar op de behandelde zaken Er zijn in een volgens het Fransche stelsel georganiseerd archief weinige of geene verzamelregisterszelfs het Verbaal van den Maire bestaat er niet; nagenoeg het eenige register is de Indicateur, die de dagelijks inkomende stukken naar hun chronologisch volgnummer boekt, den inhoud zeer kort vermeldt en daarachter in vol gende kolommen meedeelt, wat er met het stuk geschied is, totdat het afgehandeld is en in het archief verdwijnt. Het nieuwe systeem laat nu zelfs dezen Indicateur vervallenalleen worden in een zoogenaamd Réper toire alle inkomende stukken kortelijk aangeteekend op losse bladen, die verder ook de lotgevallen van het stuk vermeldenis het stuk afgehandeld, dan wordt het blad in het dossier gelegd, waarvan het eenigszins eene inhoudsopgave vormt. Alle stukken, die naar aanleiding van het eerst ingekomen stuk ontstaan en in het Répertoire geboekt zijn, worden nu in het archief voor goed bij elkaar geborgen in een omslag, dat, zoodra het eenigen omvang ver krijgt, tot een dossier wordt samengevoegd door een aardig mécanique, dat wel de gelegenheid geeft om de stukken zoo noodig los te maken, maar alleen met eenige moeite, zoodat de stukken geregeld bijeenblijven in het gewone stevige verband. Het dossier bevat aldus, in volgorde genummerd, behalve het eerst ingekomen stuk, de adviezen, die door de verschillende commissies daarover zijn uitgebracht, de minuten der brieven, die er over geschreven zijn, en ten slotte de resoluties, die er over genomen zijn. Al deze stukken (ook de resoluties) worden, om ze voor deze behandeling geschikt te maken, geschreven op afzonderlijke vellen papier; de registers van resolutiën, de brievenboeken, de registers van adviezen enz. enz. vervallen dus geheel. Door het bestudeeren van het betreffende dossier alleen kan men dus thans de geheele geschiedenis eener behandelde zaak met één oogopslag nagaan, van het oogenblik af dat zij bij Burgemeester en Wethouders voor het eerst ter tafel komt, tot het eindpunt, wanneer zij afgedaan en in het i) Een dergelijk dossier-stelsel schijnt in eenige groote gemeenten ten onzent trouwens reeds verscheidene jaren te bestaan. 175 archief gedeponeerd wordt. Men kan de behandelde zaken (die systema tisch gerangschikt zijn met een alphabetischen klapper) gemakkelijk vinden; men behoeft, daar alles in één dossier is samengebracht, niet tal van registers te raadplegen, die moeilijk te overzien zijnen men heeft ten slotte de zekerheid, dat men door raadpleging van dit ééne dossier alles te zien krijgt, wat in het archief der secretarie over het bedoelde onder werp te vinden is. Groote en onmiskenbare voordeden zekerMaar daarbij dient bedacht te worden, dat deze voordeden alleen verkregen worden, wanneer men bij de uitvoering van het stelsel bijzonder zorgvuldig te werk gaat. Van de vorming der dossiers toch hangt alles af. De ambtenaar, die het beheer over de registratuur heeft, moet niet alleen het geheele systeem overzien en met de praktijk der uitvoering bekend zijn, om te beoordeelen op welke plaats het dossier geplaatst moet wordenmaar hij moet ook met de be handelde zaken en hun gewonen loop bekend zijn, om te kunnen bepalen, waar elk stuk in het dossier moet geplaatst worden. Niet zelden gebeurt het toch, dat een stuk twee verwante onderwerpen betreft, wier behande ling later gesplitst wordt, zoodat elke zaak daarna haar eigenen loop neemt; terwijl omgekeerd dikwijls twee verwante zaken afzonderlijk voor bereid worden en later gezamenlijk worden afgewerkt. Worden dan de dossiers niet met juist inzicht samengesteld, dan zijn de stukken van de ééne zaak verloren en niet gemakkelijk terug te vinden. Het vormen der dossiers is derhalve eene zaak van groot belang. Te Zaandam is daarom een hoofdambtenaar, bijgestaan door twee ambtenaren, uitsluitend en voortdurend met dit werk belastop zijne ervaring en nauwkeurigheid komt alles aanhij is de ziel van het stelsel, dat hij in werking brengt. Elk stuk van het archief vindt dus zijne plaats in een dossier. Eene stedelijke verordening, met alles wat over hare vaststelling verhandeld is, vormt een dossier; eene stedelijke rekening (zonder de bijlagen, die te omvangrijk zijn) vormt een dossier; het archief eener voor eene bepaalde zaak aangestelde commissie vormt een dossierzelfs één enkel stuk, dat eenvoudig ingekomen is en waarover niets voorgevallen is, vormt een dossier Er zijn ook eenige oneigenlijke dossiers, die niet Ioopen over ééne bepaalde zaak of één inkomend stuk en die dus niet in een beperkten tijd afloopen; zoo zijn er dossiers over eiken ambtenaar der gemeente, van zijne aanstelling af, over zijne verhoogingen in rang, zijne verplaat singen en tractementsverhoogingen, met aanteekeningen over zijn gedrag enz. enz., en ten slotte met het besluit van zijn ontslag of overlijden. Zelfs zijn er doorloopende dossiers, die jaarlijks terugkomende, soms weinig omslag vereischende zaken betreffenzooals de reparatiën van een Zulk een klein dossier blijft onbevestigd, hetgeen echter wel een bezwaar is voor het blijvend handhaven der orde.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 3