1914/191S. No. 4. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Het zoogenaamde Decimale stelsel van archiefordening. Vele jaren is het al geleden, dat de heer Zaalberg, ten onzent de patroon van het zoogenaamde Decimale stelsel van archiefordening mij kwam bezoeken, om te trachten eene aanbeveling van onze Vereeniging te krijgen voor het door hem gepropageerde systeem. Hij zag in, dat onze instemming voor het oordeel over het stelsel van eenig gewicht zou zijnhij is dan ook een paar maal op de zaak teruggekomen, en wij hebben er lang over gesproken en gecorrespondeerd. Maar het is hem toen niet gelukt mij te overtuigenimmers bij de uiteenzetting van zijn stelsel ging hij juist uit van de twee beginselen, die onze Vereeniging altijd het felst heeft bestreden. Ik zag dus zelfs geen middenweg om elkaar wat nader te komen, en ik moest hem ongetroost laten gaan. Bij den opbouw van ons systeem zijn wij uitgegaan van het inzicht, dat de vroeger vrij algemeene opvatting, als zou een archief, evenals eene bibliotheek, wel verdeeld kunnen worden in verschillende willekeurige rubrieken, gevormd naar de onderwerpen waarover de stukken handelen, principieel verkeerd was. Niet omdat die opvatting iets ondoelmatigs bedoelde, het tegendeel is waarmaar omdat het aangeduide werkplan ons onuitvoerbaar voorkwam. De ruggegraat van elk archief, zoo rede neerden wij, zijn de registers van resolutiën en de rekeningen van het bestuur eener corporatieen daarbij behooren onafscheidelijk de ingekomen stelsel 's in 1876 uitgedacht door den Amerikaan Melvil Dewey en in 1891 toegepast in de Koninklijke bibliotheek van België. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang 4.50; voorliet buitenland 5.25. De jaargang loopt van Sept.—Aug. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. K. HEERINGA te Middelburg.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 1