188 van het Bibliographische systeem, kan men inderdaad veel gemak ver wachten bovendien wordt dan ook het door de voorstanders zoo geroemde voordeel behouden, dat bij verplaatsing een ambtenaar zich in zijne nieuwe verblijfplaats dadelijk tehuis zal gevoelen. Wellicht zal bij invoering van een aldus bewerkt systeem ook het Decimale stelsel, dat thans vrij wat bezwaren schijnt te leveren, bruik baarder voor de praktijk bevonden worden, hetgeen zeer zeker nog een belangrijk voordeel van zulk een beperkt systeem zou zijn Ook een ander denkbeeld, dat de invoering van het Registratuur-stelsel nog belangrijk zou vereenvoudigen, verdient echter wellicht overweging. Waarom zou men niet de dossiers gewoonweg opbergen in chronologische volgorde naar hun ontstaan? Bezwaren tegen zulk eene inrichting zie ik niet; wenscht men absoluut een overzicht van het geheele systeem te hebben (hetgeen inderdaad zeker gemak leveren kan), dan kan men, naast den alphabetischen klapper op de chronologische lijst, ook een systema- tischen klapper (in een kaart-index) samenstellen, die dan, naar het mij voorkomt, zonder groote moeite hetzelfde gemak kan geven, dat men thans verwacht van een te voren zorgvuldig uitgedacht systeem. Het Decimale stelsel zal dan denkelijk wel gemist kunnen worden 2). 14°. Voor de invoering van het nieuwe stelsel is vóór alles noodig, dat een helder en scherpziend oog het geheele systeem overziet en op de uitvoering voortdurend toezicht houdt. Reeds te Zaandam, eene betrekkelijk kleine gemeente, voert een ambtenaar, die met twee adjuncten werkt, het toezicht. Maar in groote gemeenten met hare samengestelde administratie is het, daar de gemeente-secretaris zich bezwaarlijk met dit werk belasten kan, stellig nog veel noodiger (vooral wanneer men zich van het Brus- selsche bureau losmaakt), dat een aan den secretaris toegevoegde hoofd ambtenaar het beheer over het stelsel voert en ook de bijeenkomsten der afdeelings-chefs, die voor de uniforme toepassing van het ingewik kelde systeem in de verschillende afdeelingen te zorgen hebben, leidt. 1) In sommige gemeenten, waar een dossierstelsel is ingevoerd, schijnt men de dossiers tegenwoordig te rangschikken in alphabetische volgorde op enkele be paalde Schlagwörter. Dit schijnt mij verkeerd; men zal daarbij stuiten op geheel hetzelfde bezwaar als bij eene systematische rangschikking: de moeielijkheid om de voortdurend inkomende nieuwe dossiers in de oude serie in te voegen op de plaatsen, waar zij behooren, terwijl men toch het voordeel mist, om een overzicht van het voorhandene te verkrijgen. 2) Ten einde het lastige gebruik van getallen met zeer vele cijfers voor het nummeren der dossiers te vermijden, zal het dan m. i. gewenscht zijn, om in groote gemeenten (of andere administratiën) de inkomende dossiers wel chronologisch te bergen, doch in eenige hoofdrubrieken, en om verder na een zeker aantal jaren (des noods jaarlijks) bij alle afdeelingen en alle rubrieken eene nieuwejium mering aan te vangen, zoodat het gedrukte dossier-nummer luiden zal 1910—1920 II 1324 189 Geschiedt dit niet, dan zal men de grootste verwarring zien ontstaan elke afdeeling zal hare eigene regeling gaan invoeren, die niet alleen niet gelijk is aan, maar in vele gevallen ook minder goed dan die der andere afdeelingen. Zal het systeem goed werken en het doen van naspo ringen gemakkelijk zijn, dan behoort voor de verschillende afdeelingen van het gemeente-archief, na overleg tusschen de betrokken chefs, een vast systeem aangenomen te worden, dat overal wordt ingevoerd en gelijkmatig werkt. Ook de wijze van vorming der dossiers behoort gelijk te zijn, zoodat niet hier de gewone dossiers voor ééne zaak, elders de abnormale doorloopende dossiers de overhand hebben. De ervaring van den één moet ook aan allen ten goede komenhet gevaar dient gekeerd, dat in sommige afdeelingen maatregelen worden verzuimd, die elders voor den goeden gang van zaken noodig zijn gebleken. Het behoud van de orde der stukken in het ingewikkelde systeem brengt mede, dat (althans in eenigszins groote gemeenten) deze vaste ambtenaar ook worde aangesteld als archivaris van het nieuwe archief. Jaarlijks zal deze dan de stukken van de verschillende afdeelingen der secretarie moeten overnemen (met uitzondering van de stukken der laatste jaren, die men op de bureaux zal willen behouden); hij zal ze contro leeren, de stukken der voorloopige omslagen vormen tot definitieve dos siers, en die (gebonden of ingenaaid) in het verband van het systeem inlijven en van een definitief nummer voorzien; het schijnt toch bedenkelijk, de organisatie der dossiers, ook al bestaat de gewenschte samenwerking, geheel aan de verschillende afdeelingschefs over te laten. Deze archivaris zal echter geenszins moeten zijn een lid onzer vereeniging, geschoold in allerlei geleerde en oudheidkundige zaken, maar een man, door en door doorkneed in de praktijk van het stelseldaarom is de leider van den geheelen registratuur-arbeid ten stadhuize, die toch onontbeerlijk zal zijn om de uniformiteit in de praktijk te handhaven, voor dit archivariaat wel aangewezen. 15°. Het Registratuur-stelsel is in de praktijk buitengewoon tijdroovend en dus kostbaar, zéér kostbaar: in de betrekkelijk kleine gemeente Zaandam is, zooals ik zeide, een hoofdambtenaar met twee onder hem werkende ambtenaars voortdurend belast met het bijhouden van de registratuur, terwijl overigens ter secretarie slechts elf ambtenaren werkzaam zijn. Men beweert, dat door de aanneming en het doorvoeren van het stelsel het aantal van de ambtenaren ter secretarie ongeveer verdubbeld zal worden. Ik kan over dit bezwaar niet veel zeggen. Het is zeker waar, dat het bezit eener goede administratie nauwelijks te duur betaald kan wordenmaar men behoort wel te overwegen, dat een revolutionair systeem zooals dit, zullen de zaken niet hopeloos in de war loopen, niet zonder het grootste gevaar ten halve aanvaard kan worden. Men overwege

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 10