168 lende vereenigingen van algemeener aard vreemdelingenverkeer, lees zaal, vrouwenkiesrecht, enz. dan zeker is deze, niet eenmaal volledige opnoeming, méér dan voldoende om te bewijzen, dat de werklust en het organisatievermogen van Overvoorde hem zeker vermogen te kenmerken Een groote wereldreis door hem in 1910 en '11 ondernomen, waarop hij gegevens verzamelde over Nederlandsche monumenten buiten Europa vooral in de Kaapkolonie, Voor-lndië en onze Oost heeft zijn ge zondheid een gevoeligen stoot gegeven, die hem gedurende eenige jaren tot een zorgvuldig sparen van zijne krachten noopte. Maar de vruchtbare werkzaamheid van het laatste jaar doet hopen, dat het evenwicht weder is hersteld. Moge dat zoo wezen en na dit eerste rijke vijfentwintigtal jaren een tweede reeks beginnen terwille van het vele, dat er vooral op het ruime veld van archiefwezen, museumbeheer en monumentzorg nog te doen valt. Markelo. In zijne vergadering van 1 September 1914 heeft de raad der gemeente Markelo op voorstel van B. en W. besloten, de in het gemeente-archief aanwezige markenboeken in bruikleen af te staan aan het Rijksarchief in Overijssel. Twentsch Zondagsblad, 5 September 1914.) Archief-onderzoek in Indië. De gemeenteraad van Soera- baja nam op den 22en Juni j.l. een voorstel van het lid Van Gorkum aan, waarbij werd bepaald, dat de leden en commissies, bedoeld in art. 47 der locale raden-ordonnantie, bevoegd zijn tot een onderzoek der archiefstukken dier commissie met voorlichting door gemeente-ambtenaren. Dit besluit werd door den voorzitter ter vernietiging voorgedragen bij de regeering, die echter thans heeft bericht, dat de bevoegdheid van per soonlijk archief-onderzoek onbetwistbaar bestaatzij wenscht echter nieuwe behandeling door den raad, omdat harerzijds bezwaar bestaat tegen het opleggen van den plicht aan het geheele gemeentepersoneel tot het geven van inlichtingen. De voorzitter heeft daarom wijziging van het betrekkelijk besluit aan den raad voorgesteld, volgens welke een lid gebonden is, aan den uit- drukkelijken wil der meerderheid der commissie, terwijl comptabele stukken worden uitgezonderd. Voorts wordt alleen aan de hoogste ambtenaren met uitzondering van den secretaris, de verplichting tot voorlichting opgelegd. (N. Soerabaja Courant, 8 Januari 1915.) 169 Uit den goeden ouden tijd. „Op den requeste van Dr. Slotsboo, vertonende, dat hy besig is geweest datgene na te slaan en te vergaaderen, dat nodig zoude kunnen zijn tot een volledige beschryvinge van de geschie denissen, regeringe, zeeden en gewoontens der inwoonderen van dit landschap van de oudste tyden af tot heden toe, en dat hy voornemens is dezelve metertijd in het ligt te geven, daarby verzoekende, dat hem den toegang tot de secretarie deser landschap mag worden geaccordeert, om daaruit te mogen ligten copie van zodane stukken en documenten, als hem nodig zouden zijn, met praesentatie om cautie voor het verlies der papieren te zullen stellen en zelvs de geheimhoudinge met eede bevestigenHebben de heeren Ridderschap en Eygenerfden in dit verzoek gedifficulteert". (Resolutie R. en E. van Drente dd. 22 Maart 1768.) Het archief van het Britse he Hoogerhuis. In de Engelsche Staatscommissie voor de Openbare Archieven is dezer dagen de quaestie ter sprake gekomen, of het archief van het Hoogerhuis, dat is onderge bracht in den Victoria-toren van het Parlementsgebouw in Westminster, gevaar loopt. Het blijkt, dat er in den Victoria-toren - die speciaal gebouwd is om als archief-ruimte te worden gebezigd ook hout is opgeslagen. Dit zou ook in verband met het Zeppelin-gevaar nood lottig kunnen worden voor de archivalia. Echter werd door een ter vergadering gehoord deskundige ontkend, dat er uit dien hoofde voor het Lords-archief gevaar zou bestaan. (N. Rott. Courant, 30 Januari 1915.)

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 39