154 en invulling van den naam vraagt, waaraan veelal zonder moeite voldaan kan worden. Voor zooveel mij betreft, kan 11 geheel vervallen, daar er geen gegronde reden bestaat om vrouwen niet op haar voornaam, die zij juist onder alle omstandigheden blijven behouden, te indiceeren. Omtrent de overige paragraphen is weinig meer te zeggen. De be werker van indices heeft zich te houden binnen de grenzen van zijn terrein met het vermelden van grondvormen en varianten van namen betreedt hij het gebied der letterkunde, dat aan deskundigen kan overlaten worden. In Zeeland wordt de naam van ieder persoon in den index opgenomen, zooals die in den tekst voorkomtkomt dezelfde persoon meermalen voor, dan neemt men den oudsten vorm, tenzij die blijkbaar foutief of gebrekkig is overgekomen, in welk geval een andere vorm gebruikt wordt, van het standpunt van den indexmaker onverschillig welkebelangstellenden moeten zich zelf helpen door de nummers op te slaan. Evenals in de Utrechtsche zullen zij echter ook in de Zeeuwsche indices reeds tal van vormen van namen zien, omdat, gelijk gezegd, niet met streepjes wordt gewerkt, maar de naam van ieder persoon gedrukt wordt. De verschillende fiches van eenzelfden naam, onder welken vorm dan ook, worden geordend op de wijze als reeds meermalen in Zeeuwsche inventarissen is aangegeven de groep neemt plaats in het alphabet naar den vorm, die het meeste voorkomt, met verwijzing bij de andere vormen. Tot de taak van den indiceerder behoort evenmin het vermelden van jaartallen, die met de andere cijfers verward kunnen worden, vooral indien het gegeven, waar het eigenlijk op aankomt, gelijk bij de Drentsche inventarissen, als een minder waardig iets tusschen haakjes geplaatst is. Dat het weglaten van jaartallen een grondbeginsel en geen gemakzucht is, blijkt wel hieruit, dat in den index van persoonsnamen, gelijk 15 wil, niet verwezen wordt, doch alle nummers, zoowel bij voor- als familienamen, vermeld worden. Het behoort tot de taak van den bewerker. Bij de persoonsnamen is door den heer De Leur slechts bij uitzon dering melding gemaakt van eenige titulatuur, waardoor veel tijd en plaats ruimte is gespaard en waarmee men zich zou kunnen vereenigen, indien dan ook maar de gebruikelijke lijst van ambten enz., die de Handleiding (blz. 131) blijkbaar wenscht, tot het hoogste peil van volmaking ware opgevoerd. Het tegendeel is bij deze indices het gevalzulk een index was den heer De Leur niet opgedragen en daaraan heeft hij zich gehou den. Eenige namen van titularissen zijn onder den plaatsnaam in den index van persoonsnamen, overeenkomstig 6 van de Proeve, opgenomen, maar bij een gespecificeerden index, gelijk hier, zoekt een oningewijde die daar niet. Enkele namen van colleges zijn opgenomen in den index van plaats namen, doch de meeste, wanneer er zaken van te vermelden waren, bij 155 dien van zaken. Het gemis van een index van titularissen schijnt mij eene zeer groote leemte in het stelsel. De index van zaken is, naar ik meen, de eerste, die van een inventaris is verschenen, wel een bewijs, dat er aan de bewerking vele, onder gewone omstandigheden, d. i. met den drukker achter zich, bijna onoverkomelijke bezwaren zijn verbonden. Praktisch meestal niet wel mogelijk, is hij bovendien in het algemeen van een goed gespecificeerden inventaris met doelmatig ingerichte indices onnoodig. In hoeverre een index van zaken wel wenschelijk is bij groote inventarissen, gelijk de Utrechtsche Catalogus er een is, laat ik gaarne aan beter oordeel over. Een eigen meening zou ik eerst kunnen vormen, wanneer ik door bewerking van indices op dezen grooten Catalogus ondervonden zou hebben, in hoeverre een door mij gewenscht stelsel ook daarop kon toegepast worden. Opper vlakkig schijnt het mij toe, dat in dezen index wel het een en ander is opgenomen, dat overbodig schijnt; ik wijs slechts op Kerken in den index van plaatsnamen en als stichtingen in dien van zaken (resp. blz. 330 en 424); op resolutiën, indices en brieven (blz. 356), die in een inventaris gemakkelijk te vinden zijn; op Polders (blz. 459), die reeds met name in den index van plaatsnamen staanop gerecht van het Gheyne, dat evenzeer reeds in den index van plaatsnamen staat (resp. blz. 392 en 313). De indices van den Walcherschen inventaris zijn in hoofdzaak in denzelfden geest opgemaakt, als de meeste van alle vorige Zeeuwsche indices, en in het belang van de gelijkvormigheid zou ik in gelijken zin willen voortgaan en er ook niet over willen schrijven, wat men nu juist voor zijn genoegen niet doet, indien er niet een ander belang, dat van het algemeen, hooger gesteld moest worden. Bij verschil van gevoelen zijn de heer De Leur en ondergeteekende het althans op dit punt eens, dat er een einde moet komen aan de willekeur, die er thans ten aanzien van het vervaardigen van indices heerscht, wat slecht naar buiten werkt. Het publiek, dat de vaak lange en soms duistere toelichtingen het liefst maar niet leest, vindt er den weg niet in, en niet-archiefambtenaren, die de uitgaven verzorgen van historische geschriften en wel genegen zouden zijn om indices op hun werk te maken, laten dat ten slotte, omdat er geen stelsel is, dat door algemeen gebruik bekendheid en reputatie heeft ge kregen. De lezer zal mij tegenwerpen, dat gelijkvormigheid in deze niet te krijgen is, daar iedere inventaris zijn eigenaardige eischen voor de indices stelt. Inderdaad, jaren geleden reeds is die meening ook door mij verdedigder zijn stellig inventarissen van archieven of geschriften over bijzondere onderwerpen, die eene speciale inrichting van de te bewerken indices noodig maken, en het zou m. i. zeer ondoeltreffend zijn, indien eenig voorschrift daarvoor niet de meest mogelijke vrijheid liet; en even-

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 32