02 Waarde van een archiefstuk in den oorlog. Een corres pondent van de Times heeft een bewoner van Nieuwpoort ontmoet, die hem een belangwekkend stuk liet zien, welks ontdekking voor de Belgen bij hun stuiten van den opmarsch der Duitschers uit Ostende van de grootste waarde geweest moet zijn. Het stuk had betrekking op een rechtsgeding, dat in 1795 gevoerd is tusschen een boer en een landheer, waarbij de eerste vergoeding eischte voor de schade, die het gevolg was van het overstroomen van zijn grond tijdens de verdediging van Nieuwpoort in 17931794. Dit stuk, zoo vernam de correspondent, verschafte den Belgen de inlichtingen, die hen in staat stelden het district van Nieuwpoort op het geschikte punt onder water te zetten en de taktiek te herhalen, die zij in het eerste stadium van den opmarsch tegen Antwerpen toepasten. Natuurlijk is deze mededeeling, gelijk zoovele oorlogsberichten, later tegengesproken. Op 25 Augustus j.l. overleed te Berlijn Dr. Reinh. Koser, General- Director der Pruissische staatsarchieven. Tout com me chez nous. „Der vermehrte Andrang der Fami- lienforscher zu den Archiven hat wohl öfter zu Konflikten mit den Berufs- gewohnheiten der Archivare geführt Der Familienforscher musz sich bewusst sein, dass die Erlediging seiner Wünsche nicht die einzige, nicht einmal die wichtigste Aufgabe der Archivare ist." „Die Verwahrung und Verwaltung der Kirchenarchive laszt oft viel zu wünschen übrig. Handelt es sich doch dabei urn eine Aufgabe, welche dem Hauptberufe der Geistlic.hen fernliegt und bei ihrer Ausbildung nur selten berücksichtigt wird Eine verstandige Kirchenbehörde wird daher den Vorschlag nicht von der Hand weisen, die Kirchenbücher in staatlichen oder stadtischen Sammelstellen sicher verwahren und sachgemasz verwalten zu lassen, wie es bereits an mehreren Orten geschehen ist." (Uit E. Devrient, Familienforschung.) Oordeel van een buitenlander. In een opstel over The value of small states, dat onlangs in derde editie verscheen in de serie Oxford pamphlets 1914, zegt de vice-kanselier van de Universiteit van Sheffield, H. A. L. Fisher, het volgende: „Apart from the school of landscape painting, the Dutch have set a model to the world in all, that pertains to the scientific classification and management of archives, van quishing in this particular even the French, whose organization of histo rical learning is so justly famed." 1914/1919. No. 3. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. K. HEERINGA te Middelburg. Het Economisch-historische archief. Dr. Wiersum heeft in het vorige nummer van ons tijdschrift een stukje over dit onderwerp geplaatst, dat in dubbel opzicht tegen mij ge richt is: le. als redenaar bij de opening onzer laatste algemeene vergadering, 2e. als bestuurslid van het Economisch-historische archief. Natuurlijk ant woord ik gaarne op de door hem geopperde bezwaren. Het is inderdaad wel jammer, dat de nieuwe vereeniging aan de onze niet al hare stukken heeft toegezonden. Van meening dat ons beider gebieden slechts verwant zijn, heb ik er niet aan gedacht, zoomin als blijkbaar het bestuur. Maar ik zie nu in, hoe verkeerd dit was: Dr. Wiersum ware dan juister ingelicht geweest dan nu het geval blijkt te zijn. Hij schijnt te meenen, dat het zwaartepunt van het optreden der nieuwe ver eeniging ligt in het bijeenbrengen van verslagen en andere drukwerken, voor wier bewaring hij zelf zich reeds veel moeite geeft te Rotterdam, zooals ik zelf dit (reeds veel langer) doe te Utrecht en zeker ook vele anderen elders, zoodat inderdaad voor die zaken reeds voldoende gezorgd wordt. Maar dit is eene misvatting: voor dit minimale belang zou stellig niemand eene vereeniging willen oprichtenhet doel der nieuwe organisatie is dan ook in de eerste en voornaamste plaats een ander, dat door Dr. Wiersum blijkbaar als eene bijzaak, een detail wordt beschouwd. In mijne toespraak heb ik dit trouwens bepaaldelijk reeds gezegdnaar het Goedgekeurd bij Kon. besl. va?i 29 Sept. 1891. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang 4.50; voor het buitenland 5.25. De jaargang loopt van Sept.Aug.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 1