68 Breda. Een belangstellend vriend schonk „vele recueils en allerhande archivalia." Delft. Door aankoop werd verkregen rekeningboek der Bank van leening 1701'71 door schenking het archief van de sub commissie tot regeling van den historisch-allegorischen optocht op 9 September 1913. Dordrecht. Een groote aanwinst beteekende de overbrenging van de oude notariëele protocollen vóór 1811. Goes. Van het Rijksarchief in Zeeland werden o. a. ontvangen: ingekomen stukken en minuten van uitgaande stukken van den magis traat te Goes, 163616451802; rekening van het waterschap „De breede watering bewesten Ierseke", 1546—1547—1549—1550— 1600; alsmede minuten van rekeningen en inventarissen van wees boedels te Goes, 16251737. Haarlem. Verkregen werden (in bruikleen of ten geschenke): twee registers, behoord hebbende aan het voormalig goud- en zilver- smedengilde, stukken betreffende het Pietershuis, stukken betreffende het St. Joris Proveniershuis, een fragment van het notulenboek der Commissarissen van de neringen en handteringen, met bladwijzer, 1805, e. a. 's-Hertogenbosch. Van den Rijksarchivaris in Noord- Brabant werden ontvangen: vijf „collect- of beurboeken" van Den Dungen (behoorende tot het Vrijdom van 's-Hertogenbosch), loopende over de jaren 1756 tot 1778, en 12 liassen bijlagen tot de rekenin gen van Den Dungen van 1742—1745 en 1748—1755. Leiden. Aangekocht werden o.a.een portefeuille met stukken betreffende de heerlijkheden toebehoorende aan den burggraaf van Wassenaar, 15691766; eenige kaarten, een rekening van Wybrant Thadeuszoon Capiteyn en Jan van Hout, secretaris van Leiden, over de nalatenschap van Jan van Brouchoven, rentmeester van Rijnland, aan de weesmeesters van Leiden, 1590 1592, en een afgeloste rente brief ten laste van het klooster Sint Hieronimusdal buiten Leiden d.d. 1521. Rotterdam. Naar het archiefdepöt werden overgebracht archivalia (nieuw-archief) van de Centrale secretarie en het Bureau voor de plaatselijke werken. Van den directeur der gemeentewerken werd overgenomen het archief van den polder Robbenoord en Plompert. In bruikleen werden ontvangen: het archief van de afdeeling Rotter dam en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst (Geneeskundige kring), alsmede van het Rijk de protocollen van de Charloissche, Katendrechtsche en Delfshavensche notarissen, benevens eenige nagevonden protocollen van Rotterdamsche 69 notarissen. Aan het archief geschonken werden, behalve allerlei pa pieren van particulieren aard, een aantal stukken, behoorende tot het schutterij-archief, en de archieven van de Gasthuislaan, de Mannenlaan en de Bouwvereeniging. Schiedam. Van het Algemeen rijksarchief werden overge bracht de rechterlijke archieven van Schiedam, Oud- en Nieuw- Mathe- nesse, Nieuwland, Kortland en 's-Gravenland. Verder werden o.a. verworven eenige belastingrekeningen (17de en 18de eeuw), alsmede een register van leden der „Branders- en brouwers- en mouters- knechtsbussche" met aanteekening der betaalde contributies, 1723—1725. Utrecht. Ten geschenke werd o.a. ontvangeneen rekenboek (met acquitten) van de buurt Snippenvlucht, 1787 1848. Vlaardingen. Ter plaatsing in het archief werd aangebo den het archief van de in 1870 geliquideerde Vlaardingsche Assu rantie-Maatschappij. Verder werd ontvangen een register, houdende „aanteekening van alle de voornaamste verrichtingen door een aan zienlijke vergadering van burgers en inwoonderen der stadt Vlaar dingen op en zedert Woensdag den 21 January anno 1795", door den Rijksarchivaris in Noord-Holland onder papieren uit Medemblik gevonden. Vlissingen. Uit het Rijksarchief in Zeeland werden ont vangen eenige pakken met stukken, behoorende tot het archief van de Weeskamer der landvierschaar te Vlissingen. VI. Verliezen. Leiden. Aan Curatoren der Hoogeschool werd afgestaan het eerste deel der origineele resolutiën van dat college, dat in hun archief ontbrak. Middelburg. Aan het gemeente-archief van Domburg waaraan het archief der ambachtsheerlijkheid Domburg is afgestaan werden in bruikleen gegeven twee bundels met rekeningen uit de 17de eeuw, beide behoorende tot het archief van genoemde ambachts heerlijkheid en achtergebleven in het archief van de vroegere eige naresse der heerlijkheid, de gemeente Middelburg. Utrecht. Afgestaan werden aan Regenten van het Burger weeshuis, als eigenaars van het archief der Bank van leeningstaten en acquitten betreffende het beheer dezer bank. Vergeleken bij 1912 is er in sommige opzichten eenige vooruitgang te bespeuren. Twee nieuwe gemeenten besloten tot aanstelling van een gemeente-archivaris: Venlo om het archief te inventariseeren, en Hoorn om het door de goede zorgen van den Rijksarchivaris in Noord-Holland

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 24