56 Men bespeurt, dat Zeeland lang niet verkregen heeft, wat het gevraagd had, en dat bovendien de commissie niet gegeven is aan de Staten van Zeeland of hunne Gecommitteerde raden, maar alleen aan de laatsten. De Zeeuwen vonden de akte dus onvoldoende. Toen de tresorier-generaal Manmaker in September naar Holland reisde om verschillende zaken te bevorderen, gaven de Raden hem o.a. den volgenden last: „Dierghelycken alzoo de principaele radresse van de conduicte ende beleyt van de zaecken in Vlaendren bestaet in 't stellen van de officiers, zoo ten ontfanghe van de ghemeene middelen etc. als administratie van justiciën etc., ende dat d'acte van aucthorisatiën, by den heeren Raden van State den Gecommitteerden raden van Zeelandt ghegeven in date van den 13en Augusty lestleden, daeraf den voorscreven tresorier copie medegegeven wordt, reserveert aan die van den Rade van State het stellen van de ontfanghers ende ander officieren van de gemeene middelen domeynen ende gheannotteerde goederensal die voorscreven tresorier benerstighendat die voorscreven Gecommitteerde raden volcommelick gheaucthoriseert moghen werden, om by provisie op de ontfanghers ende officieren voornoempt te moghen versien, zoo zy in consciëntie zullen bevinden te behooren, 't vermaken van de weth daerinne begrepen, ende dat dienvolghende de voornoemde acte van aucthorisatiën metten eersten werde gheëxtendeert ende overgesonden. Benerstighende mede, dat die turffven ende kerssen voor de fortten hierontrent ende tot Oosthende ghesonden worden conforme de gheliefte ende schryven van den voor screven Rade van State van den 30en Augusty lestleden." Het aan het slot vermelde schrijven van 30 Augustus, dat meer ver wante zaken kan ingehouden hebben, is niet bewaard. Dat Manmaker iets uitgewerkt heeft, is niet gebleken. In October kwam Teelincx uit naam van den Raad van State naar Middelburg om eenige punten met de Gecom mitteerde raden te bespreken en toen is ook de zaak van het committimus in behandeling genomen, echter meer mondeling dan schriftelijk. Teelincx' komst bedoelde voornamelijk het instellen van eene betere controle op het beheer van de aan de Generaliteit toebehoorende vivres en ammunitie. Een resultaat van de gehouden besprekingen is geweest de aanstelling van Pieter Reygersberg tot commies-stapelier door de Staten-Generaal op voor dracht van Zeeland Een ander punt, waarop Teelincx aandrong, was „dat alle ammonitiemeesters, eenich bewint van de ammonitie ofte vivres, i) Daar deze tevens equipagemeester was, bewaarde hij in het magazijn te Veere de oorlogsbehoeften beide voor leger en vloot. Toen hij stierf, committeerden de Admiraliteit en de Gecommitteerde raden van Zeeland denzelfden persoon tot equipagemeester en tot bewaarder der ammunitie te lande, en zoo is het gebleven- geene aanstelling van de Staten-Generaal werd meer noodig geacht. 57 de Generaliteyt toecommende, gehadt hebbende zedert den 11 January 1586, werden bescreven ende gecompelleert tot het doen van haere rekeninge, bewijs ende reliqua, zooverre die an den Raede nyet gerekent hebben". De kantteekening luidt: „Wordt goetgevonden, dat dieghene, die nyet behoorlijck en hebben gerekent, daertoe by die van den Raede van State sullen mogen worden gecompelleert". Het komt mij voor, dat uit den tekst niet noodzakelijk volgt, dat de bedoeling is geweest de ammunitiemeesters rekenplichtig te maken aan de autoriteiten in Zeeland maar het is niet onmogelijk, dat Teelincx den wensch van den Raad van State mondeling aldus uitgelegd heeft. 17 November 1588 regelden de Gecommitteerde raden nader het dijksbestuur van Terneuzen. De aanhef van de commissie voor den dijk graaf luidt„Die Gecommitteerde raeden van de Staten van Zeelant, allen denghenendie dese sullen sien oft hooren lesen, saluyt. Alsoo wy geauthoriseert sijnde by den heeren Raeden van State by acte van den 13en Augusti lestleden omme onder andere oock op 't stuck van de dyckaigie van de stadt ende quartiere van der Neusen ende Neusenam- bacht mette annexe polders goede ordre te stellen, naer diverse commu- nicatiën ende advisen hierop gehouden ende genomen, insunderheyt mette heeren Teelincx ende Valcke, Raeden van State, alhier nu met Syne Ex. van Nassau wesende, met rype deliberatie van raede geresolveert ende geordonneert hebben, rezolveren ende ordonneren by desen Eene week later schreven de raden aan Teelincx: „Ende alzoo wy volghens de communicatiën, met Uw E. ende den voorscreven Valcke ge houden, ons nyet volcommelick genoech geauthoriseert en vinden by d' acte van den Raede van State van den lesten Augusty lestleden 2), daeraff de copie hiermede gaet, omme op 't beleyt ende radres van de saecken in den quartieren van Axele ende Terneuzen jegens die confusiën ende disorderen, die aldaer jegenwoordelick sijn ende noch meer ende meer apparentelick staen te rysen, tot grooten intereste van de ghemeene saecke ende inge- setenen van dyen, behoorlick te mogen voorsienende dat wy evenwel omme te preveniëren de groote periclen van inundatie, ende gelijck insunderheyt 't stuck van dykaigie gheen dilay lyden en mach by advise van d' heer Valcke ende onder gelofte van te doen aggreëren by den Raede van State, aireede opt radres van 't stuck der voorscreven dyckaigie ordre gestelt hebben, ende daeraff acte verleent op den 19en deser volgens de i\ Het stuk staat in het missiveboek na een brief van 19 November; wellicht is de datum 17 November dus aan een schrijffout te danken; zie den in den tekst aangehaalden brief. De commissiën van de andere ambtenaren van het dijksbestuur van Terneuzen, in het tweede commissieboek geregistreerd, dragen echter ook den datum 17 November 1588. 2) Een brief van dien datum heeft bestaan; zie hiervoor. Een onderzoek in het Algemeen rijksarchief heeft hem niet voor den dag gebracht.

Nederlandsch Archievenblad | 1914 | | pagina 18