j boomen, door tegenover een deskundige, candidaat van den schepen, iemand te stellen, die reeds tot de Antwerpsche ambtenaarswereld be hoorde, maar van archiefbeheer door zijne opleiding hoegenaamd geen kennis heeft en dus geene waarborgen biedt. In April of Mei kan men de beslechting van dezen strijd verwachten. Zal Dr. Desouin of het ambtenaren-syndikaat het winnen Het verouderde of het moderne systeem Ziehier vragen, wier oplossing ook in de archiefwereld ten onzent met belangstelling tegemoet zal worden gezien." De begrootingscommissie uit den Duitschen rijksdag heeft den eersten termijn van 145.800 mark voor de stichting van een rijksarchiefgebouw te Berlijn geschrapt, omdat zij bezwaren tegen het ingediende ontwerp had. In December j.l. werd de aandacht in Frankrijk op de archiefwereld gevestigd door een hevigen strijd, door Aulard, hoogleeraar aan de Sor- bonne in de geschiedenis der Fransche omwenteling en voorzitter der ar chiefcommissie, aangevangen tegen Langlois, vroeger mede hoogleeraar aan de Sorbonne, sedert weinige maanden directeur der Archives nationales. De aanvaller beweerde, dat de nieuwe bestuurder der archieven buiten kennis van de commissie was overgegaan tot eene uitgebreide opruiming van bescheiden, waaronder zeer belangrijke, uit de negentiende eeuw. De heer Langlois beriep zich op den minister, die een onderzoek liet instellen, waaruit bleek, dat er niets anders had plaats gehad dan wat onder vorige directeuren was geschied, die geen blaam van den revolutie professor getroffen had. Zoodra dit vastgesteld was, werd Langlois die tot dien tijd gezwegen had, op zijn beurt aanvaller; hij maakte bekend, dat Aulard en zijne helpers in de papieren uit het revolutie-tijdvak „ver beteringen" hadden aangebracht, en dat de ontdekking hiervan, welk'é tot voor hem onaangename opmerkingen zoude moeten leiden, den professor bewogen had, om zijnerzijds een veldtocht tegen den directeur te openen. Aulard ging nu beweren, dat hij wegens zijne radicale opvattingen werd lastig gevallen de mediaévist Langlois is katholiek en behoort tot de rechterzijde en zoo heeft de zaak een politieken bijsmaak gekregen, die haar voor het groote publiek pikant maakt. Op blz. 78 hiervoor, regel 14 van onderen, is in plaats van „gemeente ambtenaren" te lezen: „gemeentearchief-ambtenaren". 1913/1914. No. 4. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Over Belgische en andere buitenlandsche archieven. Het besluit van den Koning der Belgen van 30 Mei 1912, waarbij het reglement voor de algemeene archieven van het Koninkrijk België van 27 Februari 1878 is gewijzigd schrijft in art. 9 aan den algemeenen archivaris voor om telken jare in Januari aan den minister van Weten schappen en Kunsten een verslag uit te brengen omtrent hetgeen in het afgeloopen jaar is verricht, en omtrent den toestand der door hem beheerde instelling, waaraan een staat van aanwinsten en verliezen behoort te zijn toegevoegd. De heer Cuvelier, die omstreeks denzelfden tijd als waarop het genoemde Koninklijk besluit werd uitgevaardigd, tot algemeen archi varis was benoemd, heeft sedert van den minister verkregen, dat het door hem over 1913 uit te brengen verslag, met die, welke van de beheerders der staatsarchieven in de provinciën zouden inkomen, zouden worden uit gegeven, en met het oog daarop voor de eenparige inrichting der ver slagen aan de conservatoren de noodige voorschriften verstrekt. De bundel, waarvan de uitgave aldus is voorbereid, is reeds ver schenen. Hij draagt den titel: Les archives de l'Etat en Bel- gique. Annuaire publié sous la direction de Joseph Cuvelier, archiviste général du royaume, 1914. Hij belooft door eene reeks van dergelijke jaarverslagen te zullen worden gevolgd. 6 Het besluit is uit den Moniteur beige overgenomen in Le biblio- graphe moderne, XVI, p. 150. 146 BK Goedgekeurd bij Kon. besl. va?i 29 Sept. 1891. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang 4.50; voor het buitenland 5.25. De jaargang loopt van Sept.—Aug. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. K. HEERINGA te Middelburg.

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 33