144 Bij Kon. besluit van 27 Maart 1914 is, met ingang van 1 April, tot commies bij het rijksarchief in Friesland benoemd S. A. Waller Zeper, thans adjunct-commies bij dat rijksarchief. De Prov. Drentsche en Asser Courant bevat in den laatsten tijd een rubriek: „Bibliotheek rijksarchief in Drente'', waarin de boeken worden besproken, welke in de genoemde bibliotheek zijn opgenomen en ter prudentie van den rijksarchivaris uitgeleend kunnen worden. In 1908 had de minister van binnenlandsche zaken aan het gemeen tebestuur van Haarlem toegestaan, de notarieele archieven van Haarlem, dagteekenende van vóór de Fransche wetgeving, door het rijk in beheer te nemen. Die toestemming is thans door den minister opgezegd, en B. en W. stellen thans den raad voor, bedoelde archieven over te brengen naar de museumzalen op het stadhuis. (N. Rott. C. 28 Maart 1914). Archiefbewaarplaatsen op Zuidbeveland. Het gemeente bestuur van Goes liet op het voormalige ravelijn achter de Brouwersgang een prachtig gebouw zetten, en verhuurde dit gebouw voor 50 achtereen volgende jaren aan het Rijk, tot het houden van rijkskantoren (registratie, hypotheken, kadaster, inspectie der registratie en rijksontvanger). Het ge bouw is brandvrijde zolders en balken zijn van beton en er is centrale verwarming. Op den zolder bevinden zich vijf archief-kamertjes van hekwerk, elk behoorlijk afgesloten met een deur, met een zoldertje voor mogelijke doorlekking van het dak. Dit is een groote vooruitgang, want bij elke benoeming van een ontvanger der registratie werd het kantoor verplaatst; bij zulk eene gelegenheid ging eens door den hevigen wind een groot gedeelte van het archief de lucht in om verder op daken en in straten neer te komen; later weer was het opgeborgen in een boereschuur. Op voorstel van den burgemeester van Rilland-Bath werd door den raad besloten eene behoorlijke archiefkamer te maken in het gemeentehuis, en den burgemeester een blanco-crediet toegestaan voor het in orde laten brengen van het gemeente-archief. De raad van s Heer Arendskerke besloot een nieuw gemeentehuis te laten bouwen. Voor belangrijke archiefstukken, o.a. die van den Burger lijken stand, wordt eene brandvrije kluis gemaakt, en voor het oud archief eene kamer ingericht. De gemeenteraad van Yerseke besloot tot het laten bouwen van een nieuw gemeentehuis. Ook hier wordt eene brandvrije kluis aangebracht voor belangrijke archiefstukken en registers van den Burgerlijken stand; mede wordt eene kamer ingericht voor bewaring van het oud archief. 145 Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat voor het Classicaal bestuurs archief te Goes eene prachtige eikenhouten kast is aangeschaft met koper gaas terwijl de Synode enkele jaren geleden eenig geld heeft toegestaan om de registers in het archief in orde te laten brengen. Met ingang van 1 Januari 1914 zijn de bureau-uren van den gemeente archivaris van Vlissingen met twee vermeerderd, en is zijn traktement met f 200 verhoogd. De heer Cuvelier verzoekt de opneming der volgende mededeeling. „Congrès international des archivist es et des bibliothé- caires. Le Bureau de la Commission permanente des Congrès internationaux des Archivistes et des Bibliothécaires, conformément aux décisions du Congrès de 1910, a consulté les membres de la Commission en vue de fixer la date du prochain Congrès ainsi que la ville ou il tiendra ses réunions. La majorité des membres de la Commission s'est prononcée en faveur de la ville de Milan et a estimé qu'il conviendrait que le Congrès s'y réunisse a la fin du mois d'aoüt 1915. La composition de la Commission organisatrice de ce Congrès sera annoncée ultérieurement." De Antwerpsche archiefkwestie. Een medewerker uit België schrijft ons „Een korte uiteenzetting van de politiek, in de laatste maanden door het gemeentebestuur der Scheldestad ten opzichte harer archieven gevolgd, zal voor de lezers van dit tijdschrift wellicht belangrijk zijn en moge dus hierbij, ontdaan van nevenbeschouwingen, volgen. In December 1913 nam de heer F. J. P. van den Branden, sedert vele jaren archivaris der gemeente Antwerpen, wegens vergevorderden leeftijd zijn ontslag. De schepen van onderwijs, Dr. Desguin, vatte toen het plan, op hem te doen vervangen door een wetenschappelijk geschoolden opvolgermaar de Antwerpsche- stadhuisbeambten, die een soort syndikaat vormen, dat naijverig elk binnentreden van hem vreemde elementen pleegt tegen te werken, wisten gedaan te krijgen dat de gemeenteraad den adjunct van den heer Van den Branden, den heer Bisschops, tot gemeente-archi varis benoemde (15 Dec. 1913). Dr. Desguin stelde toen voor het archief te splitsen het bestuurlijk archief van 1830 af zou toevertrouwd blijven aan den nieuwbenoemden archivaris, maar het oud-archief aan het beheer worden toevertrouwd van een man van het vak. Tevens zou dit laatste overgebracht worden naar het huis de Beukelaer, op den Suikerrei, en aldaar een modern archief depot worden ingericht. Alweer kwamen de ambtenaren dit plan dwars-

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 32