114 Boekbespreking. De geschriften van mr. dr. S. Muller Fz. Het is, misschien, niet geheel en al in den haak, om een werk met eene ontstaansgeschiedenis als die, waarop de Muller-bibliographie bogen kan, in deze rubriek ter sprake te brengen. Maar ik durf Het erop te wagen, omdat het niet dan groote waardeering is, die mij tot schrijven noopt en het mij om niets anders te doen is, dan om de verdiensten ervan nog van algemeener nut te doen zijn. Er schijnt weliswaar op het eerste gezicht een groot gebrek deze bibliographie aan te kleven, doordat zij mr. Mullers werk slechts chronologisch en niet systematisch opsomt, maar bij nadere overweging is dat gebrek maar schijn. Immers het was er bij de samenstelling van deze bibliographie om te doen, te laten zien hoe in een tijdperk van 40 jaren de werkzaamheid van mr. Muller zich uitbreidde, hoe zijn geest, wonderlijk veelzijdig, dan hier, dan daar een arbeidsveld vond en hoe langzamerhand de beste vruchten rijpten. Als document voor onze kennis en waardeering voor mr. Muller is dit werk goed zóó als het is. Maar de velen, die zich bewegen, zij het ook maar op één dier terreinen; die dus voor archief- of museumbeheer, voor rechts-, kerk- of kunstgeschiedenis, monumenten-bescherming of kennis van het sociale leven van ons volk, prijs stellen op de leiding of de hulp van mr. Muller, zij vinden in deze bibliographie niet gemakkelijk wat zij behoeven. En dat is toch jammer. Er is zooveel door mr. Muller geschreven, dat telkens nog, of weder, overweging verdient, dat het nader in herinnering te brengen een nuttige arbeid is. Ik meende daarom goed te doen naast de chronologische opgave van mr. Mullers geschriften eene systematische te stellen, waarbij ik natuurlijk het door de eerste gegeven materiaal als volledig beschouwde, en dit ook overigens geheel als ligger gebruikte. Het kwam mij daarom bijvoorbeeld onnoodig voor, de titels zóó uitvoerig te geven als de heer de Leur dat moest doen. Ik geef ze zoo kort mogelijk, maar verwijs dan ook telkens naar het jaar van verschijnen en naar de bladzijde van de chronologische opgave. Voorts vermeld ik de periodieken slechts met enkele letters, waarvan een lijstje voorafgaat; zoo zij in hun jaargang gelijk loopen met het kalender-jaar, is dit laatste, dat men dus toch vindt, niet afzonderlijk vermeld, slechts pagina of datum worden dan opgegeven. De bundels, waarin verschillende artikels van mr. Muller zijn verzameld, zijn naast de oorspronkelijke verschijnplaats genoemd, doch zonder de blad- De Geschriften van Mr. Dr. S. Muller Fz., 1872-1914, Biblio grafisch overzicht, hem aangeboden ter herdenking van zijne veertigjarige ambts vervulling als archivaris der gemeente Utrecht; samengesteld door Corn. L. de Leur 115 zijde, omdat deze daarin toch zonder moeite teruggevonden kunnen worden. Grooter bezwaren leverde de rubriceering op, die gevolgd moest worden. Er zijn er natuurlijk méér dan eene mogelijk, en de mijne zal niet onbe rispelijk zijndoch doordat ik de rubrieken zooveel mogelijk doe aansluiten aan de ambtelijke werkzaamheid en ze door onderverdeelingen nog over zichtelijker maakte, wordt de weg erin gemakkelijk gevonden. Waar een boek of opstel onder twee rubrieken zou behooren, is het in de meest belangrijke gevallen onder beide vermeld. Voor één rubriek, welke onze „wirtschaff'-geschiedenis omvatten moet, zijn de moeilijkheden al bijzonder talrijk. Eigenlijk behoorde daaronder meer dan de helft van al het geschrevene. Maar dan zou de wegwijzing vrijwel allen zin verliezen! Ik heb dus, onder vooropstelling der mededeeling, dat de beoefenaar onzer economische- en kuituurgeschiedenis naast deze rubriek, waarin hij de meeralgemeene opstellen vindt vermeld, ook de andere rubrieken met vrucht zal kunnen doorloopen, de stof zooveel mogelijk elders ondergebracht. Dat bovendien de meeste geschriften in meer of minder nauwe betrekking staan tot Utrecht en zijn geschiedenis, mag bekend verondersteld worden. Zoo zijn uit den aard der zaak in bijna alle rubrieken stukken te vinden, ook voor den beoefenaar der Utrechtsche provinciale of stads geschiedenis van speciaal belang. De boeken, die anders tusschen de kleinere opstellen te zeer zouden verscholen zijn, zijn met een vooraan iets meer onder de aandacht ge bracht; de boekbeoordeelingen hebben een f aan het eind. Van ganscher harte ten slotte hoop ik, dat mijne bewerking het ge bruik der zoo keurig uitgegeven bibliografie zal bevorderen! H. E. VAN GELDER. Lijst van Afkortingen. A. Hbl. Algem. Handelsblad. A. N. K. G. Archief v. Ned. Kerkgeschiedenis. Amst. Amsterdammer, Weekblad. P C Achief v. d. Gesch. v. h. Aartsbisdom Utrecht. Arm. Meded. der Ver. Armenzorg te U. Bk. Ts. Bouwkundig Tijdschrift. Bouwk. Bouwkunst. B. Wbl. Bouwkundig Weekblad. Buit, Buiten. Buil. O. B. Bulletin v. d. Ned. Oudh. Bond. Buil. O. B. 2. Bulletin v. d. Ned. Oudh. Bond, 2de serie. -t

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 17