104 betreft, men in 1914 nog even ver is als in 1901, de jaren die achter ons liggen zijn toch in velerlei opzicht niet vruchteloos geweest. Men heeft door de voortdurende propaganda van den Rechtstoestand-bond dit bereikt, dat over de wenschelijkheid van wettelijke regeling weinig verschil van gevoelen meer bestaat. Sedert een reeks van jaren wordt bij de behandeling van de Staatsbegrooting van verschillende kanten bij de Regeering aangedrongen op die wettelijke regeling. Van de Regeerings- tafel verneemt men geen principieele bestrijding. Integendeel, reeds eenige jaren geleden is door de Regeering aan een „hoogst bekwaam jurist" de opdracht verstrekt, een ontwerp samen te stellen. Thans zegt men is het ontwerp gereed. Mag dit dus als een resultaat beschouwd worden van het voortdurend werken van den Rechtstoestand-bond, het resultaat is gering in verhou ding tot de gevoerde propaganda. Wat al openbare vergaderingen zijn niet gehouden, waarop met steeds meer klem, met meerdere motieven is ge wezen op de noodzakelijkheid der wettelijke regelingMet wat feiten is aangetoond in „De Rechtstoestand" de grove willekeur, waaraan ambtenaren bloot staan, nu hunne rechtspositie niet wettelijk is geregeld? En toch de Bond heeft het de Regeering zoo gemakkelijk gemaakt, door haar aan te bieden een proeve van een wetsontwerp. Aan feitenmateriaal behoeft het de Regeering niet te ontbreken. Dank zij de gevoerde actie's en dank zij de zorgvuldige verzameling van gegevens, die op de rechtspositie der burgerlijke ambtenaren betrek king hebben, is in het archief van den Bond genoeg materiaal voorhanden, om, waar noodig, de Regeering de behulpzame hand te bieden. De drang naar eene wettelijke regeling wordt steeds grooter. Is het te verwonderen? Zijn er niet in eiken ambtenaarskring gevallen bekend van ten onrechte opgelegde straffen? De Rechtstoestand-bond treedt thans op voor duizenden ambtenaren. Een zeer groot aantal, maar nog niet voldoende. Laat daarom iedereen in eigen kring propageeren om den Bond sterker.te doen zijn. Gewone leden van den Bond zijn rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen van ambtenaren en beambten in dienst van Staat, Provincie, Gemeente of andere publiekrechtelijke lichamenambtenaren en beambten, geen lid zijnde eener rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, kunnen toetreden als personeel lid. De abonnementsprijs van het Maandblad, waarin zeer lezenswaardige artikelen verschijnen, en dat o.a. een rubriek heeft van „over de grenzen", kost slechts f 0.50 per jaar. Men vrage proefnummer aan of abonneere zich bij den Secretaris van den BondC. P. van der Sluys, Bilderdijk- straat 50, Amsterdam. 105 Bibliographie der werken van Nederlandsche archivarissen over 19131), door Prof. dr. H. Brugmans. Joh. H. Been. Langs den ouden handelsweg van Rotterdam, 't Herstelde Nederland, zijn opleven en bloei na 1813, 435 vlg. Den Briel. Historisch Gedenkboek der herstelling van Neêrlands onafhankelijkheid in 1813, 111, 182 vlg. De pleegkinderen van den veteraan. Een verhaal uit den Franschen tijd. Geïllustreerd door J. H. Isings. Alkmaar, Gebr. Kluitman. 8°. Door den Franschen tijd naar Oranje. Rotterdam, J. M. Bredée's Boekhandel en Uitgevers-Maatschappij. 8°. Historische fragmenten. Nieuwe bundel. Rotterdam, J. M. Bredée's Boekhandel en Uitgevers-Maatschappij. 8°. Kerstvertellingen. Geïllustreerd door O. Geerling. Alkmaar, Gebr. Kluitman. 8°. St. Nicolaas-vertellingen. Geïllustreerd door O. Geerling. Alkmaar, Gebr. Kluitman. 8°. Winteravond-vertellingen. Geïllustreerd door O. Geerling. Ons Ge noegen. Bibliotheek voor jongens en meisjes. Serie A. Jongensboeken. XII. Alkmaar, Gebr. Kluitman. 8°. J. von PflugkHarttung. 18131815. Geïllustreerde geschiedenis van den vrijheidsoorlog. Met de geschiedenis van onze verlossing door Joh. H. Been. Afl. 1125 (slot). Rotterdam, J. M. Bredée's Boekhandel en Uitgevers-Maatschappij. Fol. Van een diefjesmaat. In de vacantie. Bibliotheek voor jongens en meisjes. Serie A. Jongensboeken. IV. Alkmaar, Gebr. Kluitman. 8°. R. Bijlsma. De Kievits uit „den Olyphant" en hun bedrijf. Rotterdainsch Jaar boekje. Tweede reeks, I, 74 vlg. De laken-compagnie der Van Berckels. T. a. p. 82 vlg. De uittocht der Delfshavensche haringreeders naar Rotterdam. T. a. p. 160 vlg. i) In deze bibliographie zijn niet opgenomen: 1°. De verslagen, door ver schillende archivarissen krachtens hun instructie uitgebracht, met de daarbij behoo- rende bijlagen. 2". Studiën van geringen omvang, boekbeoordelingen enz., ook de bijdragen in het Nieuw Nederlandsch Biographisch Woordenboek. 30. De artikelen, opgenomen in het Nederlandsch Archievenblad, die gemakkelijk in de inhoudsopgave zijn na te zien. Ter voorkoming van abuizen blijft de samensteller met nadruk aandringen op toezending van overdrukken ten behoeve van deze bibliographie.

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 12