44 Niet anders is het gelegen met de onderzoekingsreizen naar buiten- landsche archieven, die thans reeds sedert jaren nu en dan van rijkswege worden ondernomen. Ook deze belangrijke onderneming, die reeds tal van nuttige resultaten heeft gebracht, is, toen Blok het initiatief nam, dadelijk door De Stuers aangevat en doorgezetzij levert eene zeer gewenschte aanvulling van de organisatie der Nederlandsche archieven. Een laatsten dienst heeft De Stuers nog onlangs aan de organisatie van ons archiefwezen bewezenhij is het geweest, die in de Tweede Kamer met kracht heeft aangedrongen op de vaststelling der concept archiefwet, die de door zijn beheer verkregen resultaten voor. goed belooft vast te leggen. Moge het hem nog gelukken, de onverschilligheid der regeering voor deze belangrijke aangelegenheid ten slotte te overwinnen Zoo is de organisatie van het Nederlandsche archiefwezen geheel vernieuwd. Ik kom nu tot eene tweede verdienste van De Stuers' beheer. Door zijn krachtig initiatief en door zijn vasten wil zijn alle Nederlandsche rijksarchieven gevestigd in nieuwe, doelmatige verblijven. Voor het Algemeene rijksarchief en voor de rijksarchieven in Gelderland, Groningen, Noord- Brabant en Drente zijn nieuwe gebouwen gestichtterwijl de oude Friesche kanselarij, de Zwolsche Sassenpoort, de Haarlemsche vleeschhal, de Mid- delburgsche abdij en de Minderbroederskerk te Maastricht hersteld en voor archiefgebouwen ingericht zijn. Utrechts gebouw alleen is noch nieuw noch merkwaardig; maar Utrecht beklaagt zich toch niet, want het heeft er geheel geen reden toe. Eene derde verdienstedoor De Stuers' zorgende hand zijn al deze archiefdepóts langzamerhand bijna geheel gevuld door doelmatige uitstalling der oude schatten, maar vooral niet minder door nieuwe aanwinsten. De overneming der rechterlijke archieven sedert de Koninklijke besluiten van 8 Maart 1879 en 9 October 1883 heeft den inhoud van sommige depóts meer dan verdubbeld, de schatten van allen zéér belangrijk vermeerderd. De overneming der belangrijke notarieele archieven is zoodoende tevens voorbereid en eerlang mogelijk gemaakt. En ook langs anderen weg is de verrijking der rijksdepóts door De Stuers ter hand genomennooit wilde hij zuinig zijn, waar het vermeerdering gold ook van onze weten schappelijke schatten. Hij heeft kunnen doorzetten, dat Nederland de eerste natie in Europa is geweest, die een deel der wereldberoemde hand- schriften-verzameling van Sir Thomas Phillipps te Cheltenham heeft her overd voor hare geschonden archiefdepóts. En toen hij later de gewichtige aangelegenheid van de ruiling van archieven met België had doen ter hand nemen, heeft hij zich persoonlijk moeite gegeven, om de onder handelingen, die niet wilden vlotten, in het goede spoor te leiden. Nog eene vierde en laatste verdienste van De Stuers voor het Neder landsche archiefwezen verdient vermelding. Onder zijn beheer is de positie 45 der rijksarchivarissen zéér belangrijk verbeterd. De traktementen zijn verhoogd, de aanstelling van gestudeerde personen is bevorderd, de publicatie van geschiedbronnen aangemoedigd. Het dilettantisme is geweerdper soonlijke verdiensten wist hij, als er aanleiding toe was, te beloonenhet archivariaat is opgenomen onder de zuiver wetenschappelijke ambten. Zóó is het geheele corps langzamerhand veranderd en geleid in nieuwe, hoogere banen. De periode van het beheer van De Stuers is voor het Nederlandsche archiefwezen geweest een tijd van gedurigen voorspoed zonder eene enkele schaduwwel terecht hangt zijn portret in het kabinet van den Algemeenen rijksarchivaris! Met vaste hand hield hij zelf altijd de teugels; maar hij mocht ze houden, moest ze houden, want niemand kende de kaart van dit land zoo goed in alle bijzonderheden als hij. En hij hield ze niet alleen met recht, ook met aller instemming. Want geen, die op dit gebied een waarlijk nuttig doel nastreefde, zal zich ooit beklaagd hebben, als hij het kabinet van den referendaris, dat velen slechts aarzelend durfden bin nentreden, verliet. Geen nukkige en eigenwijze despoot was de heerscher over het Nederlandsche archiefwezenzonder voorbehoud mocht men hem den lof geven, dat hij, hoe vast zijne opvattingen ook waren, toch gaarne raad vroeg" en raad aannam van hen, aan wie hij eenmaal zijn vertrouwen had geschonken, dat hij altijd luisterde naar een ieder, die hem kwam onderhouden over belangrijke zaken en dat zijn intelligent en helder inzicht het belang verstond van elk plan, dat hem werd voorgelegd. En nog iets mocht men hem roemend nageven: om de zaken was het hem bij de regeling van het archiefwezen altijd te doen, met ruimen blik en zonder vooroordeel overzag hij steeds het terrein, dat hij geheel beheerschte. Zoo hebben velen De Stuers gekend en geëerd als den leider van het Nederlandsche archiefwezen. Maar niet alleen geëerd: de krachtige heerscher, die imponeerde, kon niet minder onderhouden en boeien. Want zijn scherpe blik begreep aanstonds, en zijn spelend vernuft wist aan zijn wederwoord een vorm te geven, die altijd pakte en dikwijls vermaakte. Tallooze brieven van hem heb ik bewaard; want de lectuur was mij bijna altijd een genot. Onbarmhartig eischte hij van zijne correspondenten rekenschap over elk bezwaar, dat hij ontdekte in hunne plannen; maar hij pakte die plannen aan en hij zette ze door. Geestig en vrolijk spotte hij over wat hij niet gelukkig uitgevoerd achtte, en hij bracht zijne bezwaren dan even in beeld met vlugge pen. Het nieuwe zegel van het Utrechtsche rijksarchief, dat het rijkswapen vertoonde met een bisschop als schildhouder, heeft het moeten ontgelden: fluks heeft hij in een brief de ware verhouding van den Nederlandschen leeuw tot den Utrechtschen bisschop geschetst. En als ik bezwaar maakte, hem, den podagrist, te volgen tusschen de duistere bogen onder de groote zaal der

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 3