80 lange jaren moge gegund worden de Nederlandsche archivarissen op te wekken tot inspanning van al hunne krachten, en te bezielen met liefde voor het werk, dat zij tot hunne levenstaak hebben gekozen". Op 4 December j.l. heeft in de aula der universiteit te Utrecht de groote plechtigheid plaats gehad van de herdenking van het herstel der Utrechtsche hoogeschool in hare oude rechten, met name in dat van het verleenen van graden, door een besluit van het provisioneel stadsbestuur, kort na het vertrek der Franschen genomen. Bij deze gelegenheid heeft de Senaat der universiteit vijf eeredoctoraten uitgereikt, o.a. aan Mr. S. Muller Fzn. dat van doctor in de Nederlandsche letteren. Als zijn promotor trad op Prof. Dr. G. W. Kernkamp, aan wiens toespraak wij de volgende woorden ontleenen „Aan de studie van Utrecht's geschiedenis hebt gij ten slotte uw hart verpand hoe velerlei ook de wegen zijn, waarop uwe wetenschappe lijke belangstelling zich telkens verpoost. Utrecht's geestelijk en wereldlijk recht, Utrecht's maatschappelijke en politieke geschiedenis, Utrecht's kerken, gestichten, oude huizen gij zijt er mede vertrouwd geraakt als nooit iemand vóór u was, als na u misschien niemand zal worden. Utrechtsche toestanden en personen uit lang vervlogen eeuwen, zij leven voor u als waart gij hun tijdgenoot. Maar niet alleen voor uuw felle scheppings drang heeft u het innerlijk aanschouwde steeds doen projecteeren tot een voor allen zichtbaar beeld. Nog op ander gebied zocht en vond uw ongeëvenaarde lust tot daden bevrediging. De archieven en verzamelingen van kunst en oud heden van rijk en gemeente zijn door u geordend, beschreven, eerst werkelijk geopend voor het onderzoek. Het Nederlandsche archiefwezen is vooral door u tot de hoogte gebracht waarop het thans staat. De handleiding, door u met Feith en Fruin samengesteld, wees ook aan het buitenland den te volgen weg. Velen onzer archivarissen danken u hunne vorming, hetzij door uwe persoonlijke leiding, hetzij door het weten schappelijk verkeer met u. Alle historici van een jongere generatie, dan waartoe gij behoort, zien tot u op als den voortreffelijksten vertegenwoordiger der oude garde. Der oude garde maar krachtig naar geest en lichaam staat gij voor mij. Moge het levensvuur nog lang in u blijven branden De leden onzer vereeniging hebben zonder twijfel met ingenomenheid door de dagbladen het bericht ontvangen van de aan onzen Voorzitter te beurt gevallen onderscheiding, en sluiten zich van harte bij den wensch van Prof. Kernkamp aan. 81 Bij Kon. besluit van 18 December 1913 is aan Th. Morren, te 's-Gra- venhage, met ingang van 1 Januari, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als hoofdcommies bij het Algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage. Papieren van G. K. van Hogendorp. Mr. H. graaf van Hogen- dorp te 's-Gravenhage heeft, ook namens de verdere kleinzoons van Gijsbert Karel van Hogendorp, ter plaatsing in het Algemeen rijksarchief aangeboden de papieren, afkomstig van den vermaarden staatsman, die nu juist honderd jaren geleden bij het herstel der onafhankelijkheid van Nederland zulk een op den voorgrond tredende rol gespeeld heeft. De verzameling, die meer dan 130 portefeuilles vult, bevat niet alleen het handschrift der (gedrukte) gedenkschriften van Gijsbert Karel, maar ook eene uitvoerige correspondentie van hem, zoo met zijne familie als met anderen uit de jaren 1772—1834, voorts vele adviezen en opstellen van den staatsman, en correspondentie van zijne moeder en van zijne broeders Dirk en Willem. Men vindt in deze hoogst belangrijke verzameling o.a. ook de origineele proclamatie van den Souvereinen Vorst aan Zijn waarde landgenooten van November 1813. Aan deze papieren zijn nog toegevoegd twee portefeuilles met brieven, afkomstig van professor Van Assen, te Leiden. Aan den schenker is de erkentelijkheid der regeering voor deze zoo belangrijke verrijking van het Algemeen rijksarchief betuigd. (Stct.) In het archiefgebouw der gemeente Rotterdam is 3 9 November 1913 eene tentoonstelling gehouden van archiefstukken, teekeningen, prenten en boekwerken, betrekking hebbende op Rotterdam in den Franschen tijd, 1795—1813. De kerkvoogdij der Nederl. Hervormde gemeente van Zutphen is in het bezit gekomen van een niet onbelangrijk handschrift, dat oorspronkelijk tot haar kerkarchief zal hebben behoord. Het is een perkamenten aan- teekenboek van kerkmeesters, betreffende de jaarlijks uit te deelen gaven aan de armen, uit de tweede helft der vijftiende eeuw. In het wei- bewaarde manuscript, dat 49 foliobladen telt en in lederen band met eikenhouten borden is gevat de koperen sluitingen ontbreken leest men tevens eene oorkonde over de stichting van acht woningen voor oude mannen door Jacob van Hacford (1478). Andere toevoegingen zijn de vermelding eener beurs voor studenten in de godgeleerdheid (1627) en eene naamlijst van kerkmeesters en bewaarders van het Nieuwe of St. Elisabeths- Gasthuis te Zutphen, van 1434 tot 1628. Laatste bezitter van het hand schrift was ds. W. Bax Jr., te Santpoort, die het aan de kerkvoogdij van Zutphen belangeloos heeft afgestaan. NR. C., 4 Dec. 1913.)

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 21