78 kwam, nu ook die van Rome compleet is en een goed begin gemaakt is met de afdeeling Florence. De ordening der Sforza-registers is nog lang niet afgeloopen. Dr. Vittani, met dit werk belast, had te kampen met groote moeilijkheden, die in het vorig jaarverslag besproken zijn en hier opnieuw aanleiding geven tot een uitgebreide beschouwing daarover. De korte algemeene beschrijving van alle kloosterarchieven is in 1912 gereed gekomen. Herstelling van stukken met chemische preparaten heeft na een verbod van het ministerie niet meer plaats gehad. Ook de normale reparatiën en versterkingen van deelen moesten zeer beperkt blijven door de schaarschheid der beschikbare middelen. De tekst wordt weder verduidelijkt en aangevuld door talrijke bijlagen en ten slotte volgen nog eenige aanhangsels, waaronder een interessante voordracht van Dr. Vittani, gehouden voor de leerlingen van de paleogra- fische school, die aan het archief verbonden is, over het onderwijs in de oorkondenleer in Lombardije van den tijd van Napoleon tot de eenheid van Italië. A. MEERKAMP v. EMBDEN. Berichten. Door vijf leden onzer vereeniging, de heeren Arntzenius, Bijleveld, Van Meurs, Morren en Overvoorde, is in September j.l. eene memorie bij het bestuur ingezonden, ten einde hun wensch te motiveeren, dat de leeftijd, waarop het voor gemeente-ambtenaren mogelijk zal zijn pensioen aan te vragen, bij de wet worde teruggebracht tot het 55ste jaar. Het bestuur heeft deze memorie doorgezonden aan den minister van Financiën, die er aandacht aan zal schenken. Bij Kon. besluit van 10 October 1913 is Jhr. mr. V. E. L. de Stuers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Op de begrooting voor het jaar 1914 is voor de verbouwing van het provinciaal gouvernementsgebouw te Groningen met stichting van een nieuw rijksarchiefgebouw een eerste termijn gevraagd van ƒ25.000. Totale kosten 288.334, behalve 27.940 in verband met een bij deze zaak betrokken transactie. Voor het archief bij het provinciaal gouvernementsgebouw te Maastricht wordt een perceel aangekochtkosten 9200. 79 Voor de vakschool voor den boekhandel en het bibliotheek- en archiefwezen te Amsterdam is een subsidie van 2700 uitgetrokken. Blijkens het Voorloopig Verslag is in de afdeelingen der Tweede Kamer gevraagd, of de indiening eerstdaags is te verwachten van een wettelijke regeling van het archiefwezen. Op 1 December j.l. herdacht Prof. Mr. R. Fruin den dag, waarop hij 25 jaren te voren zijne ambtelijke loopbaan bij het Nederlandsche archiefwezen begon als commies-chartermeester bij het rijksarchief in Utrecht. Wat hij in die betrekking en als rijksarchivaris in Zeeland heeft verricht, en tot hoe algemeene voldoening hij in 1912 aan het hoofd van het Algemeen rijksarchief geplaatst is, is in onzen kring te bekend om hier in den breede te worden verhaald. Het spreekt van zelf, dat niet alleen zijne ambtgenooten de behoefte hebben gevoeld hem hunne gelukwenschen aan te bieden. In de Haagsche couranten was eenige dagen te voren gemeld, dat mr. Fruin op zijn bureau receptie zou houden deze heeft dit wel onder de hand laten tegenspreken, maar toch zijn er vele bezoekers geweest. Bloemstukken werden gezonden door de ambte naren van het archief en door de heeren Royer, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen aan het departement van Binnenlandsche Zaken, en Duparc, hoofdcommies bij die afdeeling. De leden onzer vereeniging hebben den jubilaris gehuldigd door de aanbieding van het prachtwerk Hortulus Animae van Sebastiaan Brant, geïllustreerd door Gerard Horebout, het bekende handschrift uit de Keizerlijk-Koninklijke bibliotheek te Weenen, voor eenige jaren uitgegeven bij Oosthoek te Utrecht. Bij dit werk was de volgende fraai geschrevene opdracht gevoegd „Aan Prof. Mr. R. Fruin, Algemeen rijksarchivaris, bieden de hieronder genoemden, leden der Vereeniging van archivarissen in Nederland, ter gelegenheid van de herdenking van zijn 25-jarigen diensttijd bij het Nederlandsch archiefwezen, dit boekwerk aan. Zij bieden het aan met dankbaarheid voor het vele, dat Mr. Fruin in deze jaren heeft verricht, om de overtuiging der Vereeniging te vestigen, om hare beginselen te verdedigen, om haar programma uit te voeren. Zij bieden het aan met bewondering voor alles, wat Mr. Fruin heeft tot stand gebracht, door het ordenen, door het beschrijven en door het bruikbaar maken der Nederlandsche archieven. Zij bieden het aan met waardeering van hetgeen Mr. Fruin reeds in den korten tijd sedert de aanvaarding van zijn hoog ambt heeft mogen bereiken tot verbetering van de organisatie der rijksarchieven. Zij bieden het aan eindelijk met den wensch, dat het Mr. Fruin

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 20