74 teekenend voor de Fransche toestandener wordt gezegd, dat de pole mieken hebben bewezen, hoeveel den Hollandschen archivarissen er aan gelegen was: qu'un des Ieurs, et non tel ou tel politicien ou journaliste flatteur du pouvoir, fut choisi pour diriger un service, qui a besoin, autant qu'un autre, de compé- t e n c e s. In het tweede nummer duikt bij geschrifte van den heer Stein een in beslagname van protestantsche boeken in 1664 op, terwijl er verder, wat de archiefafdeeling betreft, slechts een verslag van de archivarissen-verga dering van Februari 1913 vermeld dient te worden. Uit de rede van den voorzitter blijkt, dat twee Fransche departements archivarissen 8000 fr. verdienen, twee 7000 en één 6500; 18 hebben een salaris van fr. 4000alhoewel die hoogst betaalde titularissen (of hun voorganger) vroeger 6300 fr. hadden, is het gemiddeld salaris sedert 1904 slechts van 3945 fr. gestegen tot 4251 fr.geen wonder, dat de rede van den voorzitter loopt over de vraag, welken rang de archivarissen der departementen, ook wat hun bezoldiging betreft, moeten innemen ten op zichte van de andere ambtenaren der prefecturen. Ging het wetsontwerp, waarin over de traktementen sprake was, er ongewijzigd door, dan zouden dikwijls de ondergeschikten meer dan hun chefs-archivarissen verdienen, daar hun belooning door de wet geregeld werd, en dat der archivarissen niet! Ook de bekendmaking van vacatures kwam op de archivarissen- vergadering aan de orde. Bibliothèque de l'école des Chartes.- Revue d'Erudition consacrée spécialement a l'étude du moyen-age. LXXV. Ie—4 livraisons. Janvier—Aoüt 1913. Paris Alphonse Picard et Fils. De eerste der twee dubbele afleveringen begint met een lijst der manuscripten, in 1911 en 1912 door de „Bibliothèque Nationale" te Parijs verkregen, door H. Omont. Dr. M. Jusselin vervolgt zijn in 1907 verschenen studie over de teekens onder de Merovingische charters; volgens de aankondiging komt er in het laatst van 1913 of in 1914 nog een lijst dier zoo moeilijk te ontcijferen toevoegingen der klerken, die dikwijls van veel belang zijn voor het geven van een goed regest. Jules Viard begint met een reis bericht van koning Philips VI (1328 -1350), dat echter in de Mei—Augustus aflevering niet wordt vervolgd. Een zeer interessant artikel is in dit tweede deeltje dat van P. Guil- hermoz over de waarde der oude matenhet is een vervolg op een werkje van J. A. Brutails over de oude maten in het departement Gironde: de schrijver van het artikel tracht in het algemeen te behandelen, wat Brutails voor één bepaalde landstreek gedaan heeft. 75 Mitteillungen der K. Preussischen Archivverwaltung. Heft 23. Dr. Phil. Ernst Müsebeck, Freiwillige Gaben und Opfer des preussischen Volkes in den Jahren 1813 1815. Leipzig 1913. De hier besprokene aflevering kan onder de gelegenheidsgeschriften worden gerekend, al is zij voor de geschiedenis van belang; de geldelijke giften en verdere cijfers, die met het onderwerp verband houden, komen voor in een rapport, op bevel van den Pruissischen koning door de orden- commissie gemaaktde getallen in het nu uitgekomen boek geven slechts uittreksels uit het rapport. Brieven aan het staatsbestuur met betrekking tot het onderwerp zijn als bijvoegsel tot het boek toegevoegd. Archivalische Zeitschrift, herausgegeben durch das bayerische Allgemeine Reichsarchiv in München. Neue Folge, 19ter Band. Mün- chen 1912. Naar aanleiding van den archivarissen-dag te Würzburg heeft Dr. August Sperl aldaar de geschiedenis van het kringarchief (Kreis-archiv) aldaar nagegaan (1802 1912); zijne beschrijving dier geschiedenis is in dezen bundel opgenomen. Hij begint veel vroeger dan 1802, en deelt o.a. mede, dat de archivarissen der Würzburger bisschoppen hun loon ontvingen uit de inkomsten van een klein leen, ja, dat soms het archivaris ambt en -leen in enkele families erfelijk waren; langen tijd heeft Lorenz Fries er zijn krachten aan besteed, doch toen in de 18e eeuw een nieuw archieflokaal werd gesticht, hield de bisschoppelijke vorst zelf de sleutel van de kamer en gaf haar slechts met tegenzin bij hooge noodzakelijkheid aan den archivaris overNa het Beiersch worden van het gesaeculariseerde bisdom Würzburg is er van een volledig archief sprake (1802). Van dat jaartal af bespreekt hij dan ook de lotgevallen systematisch, zijn stof split sende naar de verschillende diensttijden der aan het hoofd ervan gestelde archivarissen. Dr. W. Fürst vertelt, wat er te Neurenberg gebeurde, toen 10 April 1440 burgemeester Hans Telsel het stadszegel verloor, in die tijden een gebeurtenis van veel belang. Dr. Ivo Striedinger geeft een overzicht der nieuwe Italiaansche archiefregeling. Korrespondenzb1 a11 des Gesam m t vereins der deutschen Geschichts- und Altertumsvereine. 1913. 18. Berlin. Mittler und Sohn. In de le en 2e afdeeling van de vergadering, verleden jaar te Würz burg gehouden, sprak Dr. Spratf.r over een fabriek van terra sigillata te Eschweiler Hof (bij St. Ingbert in den Rijnpfalz), met de stempel L. AT. AT.de producten gingen ook naar Nederlandzijn rede is opgenomen in de nummers 3 en 4. Een aardige bijdrage leverde in de 3e afdeeling Prof. Dr. Bitterauf over de openbare meening in Beieren gedurende 1813

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 18