12 Iandsche Krijgsgeschiedenis. Achttiende Jaarverslag (tot 31 De cember 1912). 's-Gravenhage 1913. Het Krijgsgeschiedkundig archief gaat zijn vleugels uitslaan: niet alleen, dat reeds de geschiedenis van het zeewezen er bij is gekomen, maar ook de oprichting van een afdeeling C, een koloniale afdeeling, wordt voorbereid. Bovendien worden uit buitenlandsche verzamelingen excerpten gemaaktRome en Parijs, Berlijn en Londen werden „bewerkt". Maandblad voor Bibliotheekwezen, onder redactie van Dr. H. E. Greve, uitgegeven door de Centrale Vereeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken. Jaargang I. No. 5—7. 's-Gravenhage 1913. 30 Maart 1.1. werd te Amsterdam de eerste algemeene vergadering der Vereeniging voor Bibliothecarissen en Bibliotheekambtenaren gehouden in no. 5 van dit Maandblad staat de voordracht, die de heer J. D. C. van Dokkum op die vergadering hield over het Tijdschrift en de Bibliotheek. In no. 6 staat het stenografisch verslag van de algemeene ledenvergadering der Centrale Vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken op 5 Juli 1913, waar het onderwerp aan de orde was, welke plaats „de Roman in onze openbare leeszalen" moet innemende persstemmen aangaande dat verslag vullen met een beschrijving van het nieuwe gebouw der openbare leeszaal en bibliotheek te Naarden Bussum het 7e nummer. Mededeelingen van den Bond van Ambtenaren bij Departementen van Algemeen Bestuur en Hooge Colleges van Staat te 's-G raven h age. 9e Jaargang, no. 101 en no. 102. Waarschijnlijk zijn deze nummers ingezonden, om kennis te nemen van de stukken over samenwerking van Rijksambtenaren van den heer (A. H. P.) v. D(uuren) maar de archivarissen zullen misschien meer belang stellen in de beschouwingen over de Bossche archiefzaak in het tweede nummer (Comptabiliteit in de rechtzaal). Tiddo Folmer. 17951813. Catalogus een er verzame ling werken en verhandelingen over Nederland's herstel in 1813 en de daaraan voorafgaande Fran- sche heerschappij, aanwezig in de bibliotheek van het Rotterdamsch Leeskabinet. Versierd met eenige afbeeldingen, uit een ander werkje van den schrijver overgenomen, ligt de genoemde catalogus hier voor ons; het ware te wenschen, dat door zulke gelegenheids-catalogi meer publiciteit aan de schatten onzer bibliotheken werden verschaft 73 Jaarboek der Kon. Vlaamsche Academie voor Taal- en Letterkunde. 1913. Gent 1913. Het jaarboek wordt geopend door een hulde aan Auo. Beimaert, waarop weder een zestal oud-Nederlandsche kalenders volgt; behalve alle soorten van inlichtingen, de academie betreffende, wordt er een levens schets van ridder Adriaan de Corswarem (1849—1909) van de hand van Paul Bellefroid in gevonden. Verslagen en Mededeelingen der Kon. Vlaamsche Academie. Juni—Augustus 1913. Gent, W. Siffer 1913. In de openbare plechtige vergadering van 29 Juni heeft Prof. Verdam een voordracht gehouden over het Middel-Nederlandsch Woordenboek; zijn rede is in de Juni-aflevering opgenomen; in de bijzondere van 18 Juni sprak Mr. A. Prayon van Zuylen over wapenkunde, en Prof. Mr. Julius Obrie over de beteekenis der Nederlandsche rechtswetenschap voor den Vlaamschen rechtsgeleerde. De Augustus-aflevering bevat het laatste werk van E. de Stoop over het Anti-semitisme te Byzantium onder Basilius den Macedoniër; onder de kleine Verscheidenheden een paar staaltjes over de onbekendheid der Belgen tegenover den op ouden roem gegrondvesten naam van Vlamingen. Le Bibliographe moderne. Courrier international des Ar chives et des Bibliothèques, publié sous la direction de M. Henri Stein. 16e Année (19121913) Janvier—Octobre. De heer M. Fosseyeux geeft in de eerste halve jaargang een beknopte inventaris van de papieren van twee Parijsche bisschoppen, L. A. de Noailles en G. de Vintimille du Luc; zij (de papieren n.l.) zijn in de archieven van de „Assistance Publique" gevonden. Op de archivarissen-vergadering, 12 April 1912 gehouden, hield de president, de heer A. Stein, een openingsrede, voornamelijk gericht tegen de ongeduldigen, die vonden dat het bestuur te laks was, en verder over de al of niet-vervulling der wenschen van de leden, meer bepaald in geldelijk opzicht. Als nieuwe president treedt op de heer Lesort, archivaris in het departement Seine et Oise (Versailles). Op de notulen der vergadering, die niet meer in extenso in het tijd schrift zullen verschijnen, volgt een korte klacht van F. Pasquier over de vernietiging der „papiers inutiles" in de gemeente-archieven, waarna hij opkomt tegen een beslissing, die de onderverdeeling in de historische afdeeling der departementale archieven verbiedt. Tot slot een lang artikel over den boekhandel te Leipzig. De kroniek vangt aan met een kort woord over de archivarissen- benoemingen in den Haag en te Brussel, waaruit ik deze zin aanhaal,

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 17