60 geschenke werden ontvangen een aantal brieven van, en eenige bescheiden betreffende mevrouw Bosboom—Toussaint. Amsterdam. Ten geschenke werden o.a. ontvangen: Van den Rijksarchivaris in Utrecht bijlagen op de particuliere notulen van de Staten van Holland, gehouden door mr. Willem Backer, 1638—1651 van den Rijksarchivaris in Noord-Holland enkele klad- notulen uit de jaren 1809—1829, behoorende tot het archief van de Plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzicht. Voorts stond de directie van den Oosterschen handel en reederijen hare oude archieven in bruikleen af. Breda. Op eene verkooping werd veel belangrijks voor het archief aangekocht. Dordrecht. Van het Rijk werden in bruikleen ontvangen de protocollen der Dortsche notarissen van 1600—1811; uit een particulieren boedel ten geschenke eenige archiefstukken uit de 17e eeuw en eenige familiepapieren. Gouda. Van het Rijk werden de notarieele archieven in bruikleen ontvangen. s-G ravenhage. Door den Algemeenen rijksarchivaris wer den alsnog overgedragen enkele niet zeer omvangrijke stukken, be hoorende tot de notarieele en rechterlijke archieven, reeds in bruikleen ontvangen. Groningen. Uit de nalatenschap van den vroegeren ingenieur der stadsbezittingen R. Reijnders Sz. werden eenige kaarten van lan derijen en kanalen in de Veenkoloniën verworven. Haarlem. Van den Rijksarchivaris in Noord-Holland werd verkregen: »Liste des cent les plus imposés de la commune de Haarlem, arrêté par le préfet du département du Zuiderzee le 6 juillet 1813"; voorts door aankoop en schenking een aantal transportbrieven van verschillende eigendommen uit de 15e tot de 19e eeuw. Leiden. Van het Algemeen rijksarchief werd verkregen een verzameling stukken, behoorende tot de bij de weeskamers aange brachte boedels. Uit het stedelijk museum werd overgebracht: Rekeningboek van het Collegium Chirurgicum (1677-1684) met achterin een inventaris van meubelen en instrumenten van 1714, bijgehoudep tot 1793, waarbij verder een reglement rakende de goederen. Maastricht. Verkregen werd het archief der dienstdoende schutterij. Voorts van het Rijksarchief in Limburg een aantal reke ningen van den rentmeester „gecommitteerd tottet ontfangen ende uyttgeven der armegoederen van Ste. Cattarijnen- ende St. Nicolaes- gasthuijsen binnen der stadt Maestricht" uit de 17e en 18e eeuw, 61 een rekening der Armentafel van den H. Geest (1569) en extracten uit de „Raadsverdragen" betreffende den wijnaccijns. Middelburg. Van het bestuur der Godshuizen werden in bruikleen ontvangen de „Rekeninghen van de administratie wegens het incommen der kercken binnen deser stadt Middelburg" met de bijlagen, 16741690 (Inv. archief der Godshuizen nos. 13991415 en nos. 1717—1733). N ij m e g e n. Een poging, door ruiling twee stadsrekenboeken (van 1386 en 1414), in het Rijksarchief te Arnhem berustende, te verwerven, mislukte. Rotterdam. Naar het archiefdepöt werden overgebracht archivalia (nieuw-archief) van het bureau voor de ontvangst der plaatselijke belastingen, het bureau van den gemeenteontvanger, van het pensioenbureau en van het bureau voor militaire zaken. In bruikleen werd ontvangen het archief van den kerkeraad der Evangelisch-Luthersche gemeente. Het archief van den polder Kralingen werd met een aantal stuk ken na 1870 aangevuld. Ten geschenke werden o.a. ontvangen: van den Algemeenen rijksarchivaris een aantal papieren uit de verzameling der familie Caan van Neck, en uit de nalatenschap van een particulier het eigen handig bijgehouden dagboek van den garde d'honneur Mr. P. van Vollenhoven. Schiedam. De overbrenging (van het Algemeen rijksarchief) van het notarieel archief van Schiedam had plaats op 9 December 1912; die van het rechterlijk archief van Schiedam en Mathenesse is in het begin van 1913 te verwachten. Een belangrijke aanwinst is verder een gedeelte van het archief der magistraats-armenkamer, dat bewaard werd in een der lokalen van de St. Joris-doelen, in gebruik bij het burgerlijk armbestuur. Utrecht. Aangekocht werden o.a. twee rekeningen van het Brouwersgild van 1595/6 en 1622/3. Vlaardingen. In het begin van het jaar werd het archief der sedert opgeheven commissie van beheer over eenige verbeterde wegen onder de gemeenten De Lier, Maasland, Hof van Delft, Vlaar- dinger-ambacht en Vlaardingen overgenomen. Verliezen. Leiden. Aan het Algemeen rijksarchief werden afgestaaneen extract uit het reisjournaal van het schip Hollandia, 1595 1596, en eenige bescheiden behoorende tot het notarieel archief, welke laatste echter door de gemeente in bruikleen werden terugontvangen.

Nederlandsch Archievenblad | 1913 | | pagina 11