160 onderzoekingen niet uitgestrekt tot het archief der gemeente Maastricht. Anders zou zij daar de Namensche registers gevonden hebben, die dr. Hul- sebos er in 1908 heeft aangetroffen, en die zich volkomen aansluiten aan die, welke in 1827 naar Namen teruggezonden zijn (Archievenblad 1908/9 blz. 124). Wat het schrijven aan het classicaal bestuur te Middelburg betreft, daarop volgde al spoedig (5 Februari 1825) een uitvoerig verslag, waaruit blijkt, dat in 1782 alle papieren van de kerken te IJperen, Veurne, Doornik en Meenen ook van de Waalsche naar de classis van Walcheren waren opgezonden, dat zij daar door ds. Te Water op eene lijst van 41 nummers waren gebracht, dat echter de registers, afkomstig van de Walen- kerken op eene aanschrijving van den Raad van State in 1792 aan den kerkeraad aan de Waalsche gemeente te Middelburg waren afgegeven, die ze ter dispositie zou stellen van de Waalsche synode deze heeft, zooals boven gebleken is, toen de kerk te Leiden als bewaarster dier registers aangewezen en dat in 1817 en later in 1824 ook alle akten-, lidmaat-, doop-, trouw- en begraafboeken der Nederduitsche kerk te Doornik aan het Departement voor de zaken van den Hervormden eeredienst waren opgezonden, zoodat thans nog slechts de volgende op de lijst van Te Water vermelde registers aanwezig waren 1. Een consistoriaal en diakonieboek, zijnde daarbij gevoegd een register der gedoopten en getrouwden te Rijssel en IJperen sedert 1709 tot 1780. 2. Een boek van ontvang en uitgave der armenpenningen te IJperen van 1712 tot 1763. 3. Een dito van 1763 tot 1781. 4. Een dito der gereformeerde kerke op 't fort de Knokke, waarbij eene lijst der gedoopten en getrouwden sedert 1729 tot uit. Dec. 1781. 5. Register der gedoopten, ledematen en getrouwden te Ostende en Luxemburg van 1706 tot 1716. 6. Register der gedoopten en getrouwden te Charleroy, Warneton en op 't fort de Knokke van 1714 tot 1719. 7. Een liasse met origineele huwelijksche voorwaarden en testamenten, waaronder eenige beslotene, gepasseert te IJperen sedert 1715 tot 1780. 8. Een bundel papieren, rakende den persoon en boedel van den commies Geelkerken. 11. Een kerkboek der Nederd. gemeente te Veurne, zijnde een akten-, doop-, ledematen- en trouwboek sedert 1714 tot 1781. 25. Papieren, rakende de Benauts. Al deze boeken zond het classicaal bestuur thans op, bovendien nog 161 vijf boeken, niet op de lijst van Te Water voorkomende, maar afkomstig van de kerk te Meenen; ja in haar ijver ging de classis nog verder en deed zij ook afstand van een „actenboek der gedeputeerden tot de zaken der barrièrekerken, loopende van den jare 1731 tot 1781," en van de „papieren betreffende de geschillen met ds. Probsting, pred. bij de gar- nisoensgemeente te Doornik in het jaar 1772", hoewel die beide nummers blijkbaar afkomstig waren van de commissie uit de Walchersche classis tot de barrièrekelken en dus in het archief van het classicaal bestuur hadden behooren te blijven berusten. De Directeur-generaal voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten zond de sub 1, 2, 3 en 7 genoemde stukken aan de protestantsche garnizoensgemeente te IJperen, dat, sub 5 vermeld, aan de gemeente te Ostende, nr. 6 aan de garnizoensgemeente te Charleroi, de vijf ongenummerde registers aan de garnizoensgemeente te Meenen, en deponeerde de overige nummers, met inbegrip der beide tot het archief der Walchersche classis behoorende, in het archief van zijn Departement. Intusschen was men aan het Departement van oorlog tot de ontdek king gekomen, dat de archieven der barrièrekerken van IJperen, Veurne en Doornik in 1782 door den Raad van State naar de classis van Wal cheren en die van de kerk te Dendermonde terzelfder tijd naar de classis van Zuid-Beveland waren gezonden. De Commissaris-generaal van oorlog (prins Frederik) verzocht dus bij missive van 25 Juli 1829 (n°. 28) den Minister van Staat, belast met de generale directie der zaken van de Her vormde en andere eerediensten, van die classicale besturen de doop-, trouw-, begraaf- en lidmatenboeken, die deel dier archieven uitmaakten, op te vragen en bij de plaatselijke besturen te deponeeren, opdat belanghebbenden er behoorlijk extract uit konden verkrijgen. In het bijzonder werd nog de aandacht gevestigd op een register van Veurne uit de jaren 1777—1781, behelzende de aanteekening van vier begrafenissen, die daar in die jaren hadden plaats gehad. Het register was door den koster Hirdes in 1782 overgebracht bij den Raad van State en sedert verdwenen. Deze inlich tingen gaven in de eerste plaats aanleiding tot de correspondentie met het classicaal bestuur te Goes over de afgifte van het archief der kerk van Dendermonde, waarover reeds vroeger (Archievenblad 1904/5 blz. 87 vlg.) het noodige is medegedeeld. Voorts noopten zij den Minister uit de boven vermelde van de classis Walcheren overgenomen deelen nrs. 5 en 11 de lijsten van gedoopten en getrouwden te lichten en die aan den gouverneur van West-Vlaanderen op te zenden, ten einde ze over te geven aan de plaatselijke besturen van Ostende en Veurne en eindelijk i) Volgens het boven medegedeelde was echter het register, sub 5 vermeld, reeds opgezonden naar Ostende.

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 4