154 1913 werd de Rijksarchivaris van Zwolle naar Noord-Brabant verplaatst. Voor bedoelde persoon was die verandering destemeer bezwarend, omdat hij ook privaat-docent te Groningen was en daar een druk bezocht college gaf. Kan de Regeering dergelijke ambtenaren naar eigen keuze verplaatsen of wordt daartoe hunne toestemming gevraagd? Kan de Minister thans eenige nadere mededeelingen omtrent deze aangelegenheid doen? Vrijdom van briefport. Reeds lang bestond het voornemen den portvrijdom, dien verschillende autoriteiten en ambtenaren genieten voor stukken den openbaren dienst betreffende, af te schaffen. Van het aanvankelijke voornemen om die stukken te voorzien van afzonderlijke, voor dit doel te vervaardigen zegels, is afgezien. Er zullen gewone post zegels worden gebezigd, doch die, ter onderscheiding, van een kenmerkend teeken zullen voorzien worden. Door dezen maatregel wordt de controle op misbruiken van de postadministratie overgebracht op de verschillende diensttakken, en worden de inkomsten van het postbedrijf aanzienlijk verhoogd. N. R. C., 31 Jan. 1913. De oorsprong van het papier. De papyrus-verzameling van den onlangs overleden aartshertog Reinier van Oostenrijk heeft het mogelijk gemaakt een feit vast te stellen, dat in de ontwikkelingsgeschiedenis der menschheid van groote beteekenis is, den oorsprong van het papier. De Arabieren hebben van de Chineezen de papiervervaardiging geleerd; het jaar 751 na Chr. is de datum, Samarkand de streek, waar het uiterste Oosten aan het Westen geleerd heeft papier te maken uit lompen van linnen en niet, zooals men geloofde, uit katoen. Krijgsgevangen Chineezen hebben de kunst overgebracht; hun vaardigheid leerden de Arabieren van hen, die in 791 te Bagdad de tweede papierfabriek bouwden en inrichtten. Tot dusverre hield men de kunst om lompen-papier te maken voor een vinding van Duitschers of Italianen uit de dertiende eeuw. N. R. C., 15 Febr. 1913. 1912/1913. No. 4. Orgaan van de VEREENIGING YAN ARCHIVARISSEN in Nederland. De archieven der garnizoenskerken in de Zuidelijke Nederlanden. Onder dezen titel deed ik in het Nederlandsch Archieven blad (jaargang 1904/5 blz. 84 vlg., met eene aanvulling in jaargang 1908/9 blz. 124 en 125) een opstel verschijnen, waarin ik de lotgevallen van de archieven der garnizoenskerken in de barrièresteden, nadat inge volge de opheffing van het barrièretraktaat die garnizoenen in 1782 terug geroepen waren, heb trachten te schetsen. De gegevens, waarover ik toen beschikte, waren uit den aard der zaak zeer onvolledig: in hoofdzaak kon ik slechts putten uit de kerkelijke archieven van Zeeland, waarheen in 1782 een groot deel van die archieven was overgebracht, nl. die van de kerken te IJperen, Veurne en Doornik naar de classis van Walcheren en die van de kerk van Dendermonde naar de classis van Zuid-Beveland. Thans echter, nu ook het archief van het voormalig Departement van Hervormde en andere eerediensten toegankelijk is, ben ik in de gelegenheid het vroeger gebruikte materiaal aanzienlijk aan te vullen, en meer in het bijzonder op grond daarvan uiteen te zetten, hoe die archieven, die in 1782 door den Raad van State over de verschillende classes, waaronder de kerken, waarvan zij afkomstig waren, geressorteerd hadden, waren verdeeld, ten slotte terecht zijn gekomen in de steden, waar zij waren ontstaan. Ik zal daarbij tevens in de gelegenheid zijn aan te toonen, welke de lotgevallen van de Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang 4.50; voor het buitenland 5.25 De jaargang loopt van Sept.—Aug. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. E. WIERSUM te Rotterdam.

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 1