176 C. F. X. Smits. De grafzerken in de kathedrale Sint Janskerk te 's-Hertogenbosch, bewerkt naar de teekeningen van L. van Valkenburg. Hierbij de wapen en rouwborden, voorheen in voormelde kerk aanwezig, door A. F. O. van Sasse van IJsselt. 's-Hertogenbosch, Lutkie en Cranenburg. gr. 8°. 2 dln. Heer Willem cardinaal van Enckevoort. Taxandria, XIX, 203 vlg. De stichtingsoorkonde der illustre L. V. Broederschap of Zwane- broederschap van 's Hertogenbosch, anno 1318. Nederlandsch Archief voor Kerkgeschiedenis. Nieuwe Serie, IX, 59 vlg. J. Nanninoa Uitterdijk. Ijsselmuiden? Verslagen en Mededeelingen der Vereeniging tot beoefe ning van Overijsselsch Regt en Geschiedenis, XXVIII, 155 vlg. Testamentaire beschikking van een dierenvriend. T. a. p. 156 vlg. J. S. van Veen. Landrecht van Eek en Maurik. Verslagen en mededeelingen der Ver eeniging tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsche recht, VI, 219 vlg. S. Herrlich. Beknopt overzicht der Grieksche mythologie. Naar het Duitsch voor Nederlandsche gymnasia bewerkt. 7de herz. druk. Geïllu streerd. Groningen, J. B. Wolters Uitgeversmaatschappij. 8°. Arnhem in den tijd van overgang (15781590). Met afbeelding van het voormalige stadhouderlijke hof. Gelre. Bijdragen en Mededeelingen, XV, 247 vlg. Iets over het marktschip van Venlo. Limburg's Jaarboek, XVIII, 161 vlg. Berichten over Wederdoopers in het Overkwartier van Gelderland. Publications de la Société historique et archéologique dans le duché de Limbourg, XLVIII, 430 vlg. Acte van collatie der kerk van Nybroek. Archief voor de geschiedenis van het aartsbisdom Utrecht, XXXVIII, 138 vlg. Het kapittel van St. Walburg te Arnhem in 1580. T. a. p. 142 vlg. Uit het Harderwijksche Gaudentenklooster (1562). T. a. p. 280 vlg. Uit den tijd van overgang. Nederlandsch Archief voor Kerkgeschie denis. Nieuwe Serie, IX, 82 vlg. Geldersche predikanten. T. a. p. 318 vlg. R. Visscher. Iets uit Leeuwardens verleden. Bulletin van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond. Tweede Serie, V, 61 vlg. 177 De houding van het Friesche Bewind tegenover de omwenteling in Holland. Historisch gedenkboek der herstelling van Neêrlands onafhanke lijkheid in 1813, I, 275 vlg. Leeuwarden. T. ap. 288 vlg. C. de Waard. De rand van het eiland Walcheren in 1546. Met eene schetsteekening van P. L. Bolier, naar aanwijzing van H van Gelderen. Archief, uitge geven door het Zeeuwsch Genootschap. Middelburg, J. C. en W. Altorffer. 8°. E. Wiersum. Uit de jeugd van J. H. van 't Hoff. Met portret. Rotterdamsch Jaarboekje, X, 1 vlg. Grafschriften uit de Prinsenkerk. Met een plaat. T. a. p. 7 vlg. Johan van der Veken, koopman en bankier te Rotterdam, 1583 1616. Handelingen en Mededeelingen van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, 1911/12, 165 vlg. Het geboortejaar van Willem Bartjens. Het Boek. Tweede reeks van het Tijdschrift voor boek- en bibliotheekwezen, 1912, 113 vlg. Boekbespreking. Prof. dr. P. J. Blok. Geschiedenis eener Hollandsche Stad. Eene Hollandsche stad onder de Bourgondisch-Oostenrijksche heer schappij. X. 289 blz. 's-Gravenhage. Martinus Nijhoff. 1912. Dit werk vormt, zooals de titel trouwens reeds doet vermoeden, het vervolg op het door mij voor eenigen tijd in dit Tijdschrift bespioken werk van denzelfden schrijver„Geschiedenis eener Hollandsche stad in de Middeleeuwen", zij het dan dat de Bourgondische heerschappij hier te lande nog wel in de bedoelde periode terugreikt. Intusschen terecht is door den S. de aanvang dier heerschappij als het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis, bepaaldelijk der Hollandsche steden, aangemerkt, gelijk nog nader zal blijken. Evenals het geval was met het vroeger besproken werk, hebben wij van het onderhavige een tweede uitgave voor ons. In een korte voorrede geeft de S. met enkele woorden rekenschap van het verschil met de eerste, die in 1884 verscheen, terwijl hij in den aanhef vermeldt, dat de voorrede voor den eersten druk „in hoofdzaak ook hier kan dienen". Dan wordt in het licht gesteld, dat ook thans tengevolge van de sinds 1884 voort gezette studiën op dit gebied wijzigingen noodig waren, echter niet van zoo- ij Jaarg. 1910/11, bl. 102 vlg.

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 13