150 archieven in het Frankenland en de daarbij voorgekomen bezwarenop 9 September hield de Heer Glück uit Wiirzburg een voordracht over merkwaardige kaarten en plattegronden uit het „Kreisarchiv" te Würzburg en Dr. Abert over de schrijvers onder de Wiïrzburger bisschoppen. 1 October stond Dr. Grotefend 25 jaar aan het hoofd van het archief te Schwerin en werd bij die gelegenheid zeer gevierd. Archivum Franciscan urn Historicum. Periodica publicatio trimestris. Annus V Fase. IV, Annus VI Fase. I. Typographia ad Claras Aquas prope Florentiam. In de eerste der twee hier genoemde afleveringen eindigt pater de Kok zijn beschouwingen over de Nederlandsche literatuur betreffende de Franciskanen overigens geven zij geen aanleiding tot bespreking. Mr. L. G. N. BOUR1CIUS. Berichten. Den 28sten Januari 1913 overleed te Groningen, in den ouderdom van 54 jaren, de heer Jhr. mr. J. A. Feith, rijksarchivaris in de provincie Groningen en voorzitter van de Vereeniging van Archivarissen in Nederland. Over de begrafenis van dezen algemeen gezienen ambtgenoot ont- leenen wij van het Nieuwsblad van het Noorden van 31 Januari het volgende „Op de Zuiderbegraafplaats alhier (Groningen) werd hedenmorgen plechtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Jhr. mr. J. A. Feith, in leven rijksarchivaris alhier. De belangsteling op het kerkhof was groot. Vele autoriteiten hadden zich daar vereenigd om den algemeen beminden doode de laatste eer te bewijzen. We merkten o.a. op den commissaris der Koningin, den burgemeester, wethouders, raadsleden en oud-raadsleden, den secretaris der Gemeente, leden van Provinciale- en Gedeputeerde Staten, den griffier der Staten, den hoofd-ingenieur van Waterstaat, leden van de rechterlijke macht, professoren, den Algemeenen rijks-archivaris, vertegenwoordigers van het Rijksarchief, van de Universiteit, van den Senaat van „V. A. P.", van het Museum van Oudheden,, van Pictura en andere inrichtingen in onze stad. Nadat de kist, waarop een palm en een bloemstuk, in de geopende groeve was neergelaten, sprak de algemeene rijksarchivaris, Prof. inr. R. Fruin van Den Haag, namens den Minister van Binnenlandsche Zaken zeer waardeerend over den overledene, wiens verdiensten door de regeering erkend werden. Deze, aldus spr., heeft dan ook met leedwezen kennis x) Zie Archievenblad jrg. XXI, blz. 23. 151 genomen van het heengaan van dezen voortreffelijken archivaris. Mr. Feith was een voortreffelijk archivaris, omdat hij zich met hart en ziel aan zijn beroep wijddehij gevoelde er groote liefde voor. De overledene heeft zijn ambt breed opgevat: hij stelde zich niet tevreden met het werken op zijn bureau, hij bleef niet binnen de perken van zijn instructie, doch had een breeder opvatting. Daardoor heeft hij het archief te Groningen gemaakt tot het middelpunt van het historisch onderzoek in de provincie. Hij was de ziel van het Museum van Oudheden en eveneens zeer bekend door de uitgave van zijn almanakken, die jaarlijks werden uitgegeven. De rijksarchivarissen keken hoog tegen Mr. Feith op. Wanneer hij een oordeel velde, werd dit gewaardeerd; opperde hij bedenkingen, dan namen ze deze ter harte, omdat ze wisten dat zijn oordeel gebaseerd was op een onpartijdig onderzoek. Verder was de afgestorvene een man des vredes. Mr. Feith, aldus eindigde spr., behoorde niet tot diegenen, die, wanneer zij heengaan, een oogenblik zwaar betreurd wordenintegendeel, zijn nagedachtenis zal nog lange jaren hierna in herinnering achterblijven. Ten teeken van rouw waren heden het Rijksarchief, het Museum van Oudheden en Pictura gesloten; de gevel van de Studenten-sociëteit was met rouwfloers behangen." Jubileum gemeente-archivaris te Kampen. Mr. J. Nan- ninoa Uitterdijk te Kampen herdacht Woensdag, 1 Januari 1913, onder talrijke blijken van belangstelling zijn veertigjarig jubileum als archivaris dier gemeente. Namens een tiental ingezeten werd hem bij monde van den heer J. H. A. Bouman aangeboden een lijst van geschriften, door den jubilaris in de laatste veertig jaren uitgegeven, in prachtband met portret, benevens een hondertal exemplaren ter verspreiding, en een fraaie schrijftafel. In een extra-bijvoegsel van de Kamper Courant, waarvan de heer Uitterdijk jarenlang medewerker en een tijdlang zelfs redacteur geweest is, verscheen het portret van den jubilaris met een overzicht van zijn werkzaamheid en geschriften en enkele zeer waardeerende woorden van een vijftal ambtgenooten. Bij Kon. besluit van 3 Febr. 1913 is aan Dr. C. F. X. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij het rijksarchief in Noordbrabant. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is dr. A. Hulshof, conservator bij de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Utrecht, tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 25