144 Uiterlijk ziet dit werk er zeer verzorgd, men zou bijna zeggen eenigs- zins Haagsch, uit. De druk is goed en royaal, wat juist voor een derge lijk lexicon noodig is om tot lezing op te wekken, en vele aardige illustraties, vooral van de oude stad, verhoogen de aantrekkelijkheid van dit boek niet weinig. De vaardige pen van den schrijver, die zelfs deze stof onderhoudend weet te bewerken, en de speurzin van den historicus, die geen vreemdeling is in „die Haghe", hebben samen zijn boek gemaakt tot een zeer te waardeeren bron voor de geschiedenis dier stad. H. C. H. MOQUETTE. Giuseppe Bonelli. L'archivio Silvestri in Calcio. Geillustreerd. XII -f- 122 blz. folio. Torino, Fratelli Bocca editori. 1912. De opvatting, dat archieven niet behooren te worden afgesloten als geheimzinnige rommelkamers, maar veeleer beschouwd moeten worden als publiek domein, onmisbaar voor de nieuwere geschiedvorsching, die zooveel vraagstukken op breederen grondslag ging behandelen dan tot voor betrekkelijk korten tijd gebruikelijk was, die opvatting vond in Italië schitterenden steun in de liberaliteit van Leo XIII, die het Vaticaansch geheim-archief in den ruimsten zin voor onderzoek open stelde. Wel werd dit voorbeeld ver van algemeen nagevolgd door de Romeinsche bezitters van particuliere verzamelingen en opent zich menige archiefdeur nog altijd slechts na dringend en aanhoudend kloppen voor een enkelen pionier maar de stap, waarop het aankwam, was gedaan en vestigde de bestaans voorwaarden voor wetenschappelijke instituten van bijna elke nationaliteit. Een sprekend getuigenis van het wetenschappelijk vertier binnen de muren van het Vaticaansch archief geeft het feit, dat van den Guide aux archives du Vatican, samengesteld door dr. G. Brom, binnen een jaar na het ver schijnen een tweede oplaag noodig was. Het nieuwe gouvernement bracht een geheel moderne regeling van het Italiaansche rijksarchiefwezen, waardoor het mogelijk werd, dat nog andere centra van archiefonderzoek ontstonden dan Rome alleen. De ijverige administratie van het rijksarchief te Milaan wekt belangstelling in de daar berustende verzamelingen door het publiceeren, in de laatste jaren, van een uitvoerig jaarboek. Naast deze verblijdende activiteit nu springt de angstvallige terughou dendheid van de bezitters van particuliere archieven te meer in het oog en verdient elk teeken van veranderde gezindheid der genoemde bezitters zeer de aandacht. Met blijdschap mag hier dus het verschijnen worden aangekondigd van een werk over het archief Silvestri in Calcio, hoezeer ook te bejammeren valt, dat deze publicatie nog geenszins een openstelling 145 beteekent van de verzameling zelf voor meer algemeen geschiedkundig onderzoek. Het archief Silvestri bestaat voornamelijk uit documenten der graven Secco, betrekking hebbende op hun heerlijkheid Calcio in Lombardije en in het kasteel van dien naam achtergelaten, toen dit in andere handen overging. De commendatore Emilio Silvestri, de tegenwoordige eigenaar, droeg de ordening en beschrijving van het archief op aan Giuseppe Bonelli, die de stukken vond in een min of meer systematisch geordenden toestandde indeeling echter was zoo willekeurig en bovendien zoo onvoldoende doorgevoerd, dat de voorkeur moest gegeven worden aan een geheel nieuwe ordening. De stukken, die betrekking hebben op de leden der familie Secco als zoodanig, werden bijeen gezocht, evenals die, welke hen als heeren van Calcio raken, waardoor twee rubrieken ontstonden: famiglia en signoria, terwijl het overblijvende een derde serie vormt: de carte estranee, die niet rechtstreeks de familie Secco aangaan. Het eerste, nu verschenen, deel bevat de beschrijving der privileges en brieven behoorende tot alle drie genoemde serieënde notariëele instrumenten, de civiele en crimineele acten en de rekeningen en verant woordingen worden in de volgende deelen beschreven, waarna een laatste deel zal gewijd worden aan de stukken, verzameld door den commendatore Silvestri, die niet behooren tot het archief Secco maar wel op Calcio betrekking hebben (fondo Silvestri). Na een uitvoerige uiteenzetting van de gevolgde werkwijze en een historische beschouwing betreffende de familie Secco en de heerlijkheid Calcio, volgt de beschrijving der stukken in deze orde: privileges: familie (12781818), heerlijkheid (1376—1893), vreemde stukken 1355 1843)brieven: familie (15371843), heerlijkheid (15131862), vreemde stukken (15301835). De nummering loopt door en in elke afdeeling zijn de beschrijvingen chronologisch geordend, terwijl de smaakvolle wijze van afdrukken er veel toe bijdraagt om het verkrijgen van een overzicht van de rijke en heterogene stof gemakkelijk te maken. Hoe welvoorzien het archief oorspronkelijk moet geweest zijn, kan hieruit worden opgemaakt, dat het vele overgeblevene, naar de zeer aannemelijke gissing van den bewerker, slechts een rest is, die volgens vroegere opvattingen het ver voeren naar elders niet waard was. De beschrijvingen zelf kunnen geen aanspraak maken op geheel onvermengden lof. Wel wordt in de inleiding prijzend gewag gemaakt van de Handleiding van mrs. Muller, Feith en Fruin, die door den heer Boneli.i zelf met dr. Vittani voor Italiaansche behoeften werd bewerkt en van noten voorzienmaar een van de voornaamste daarin voorkomende regels, welke op grond van het doelverschil nadrukkelijk onderscheidt

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 22