42 de grootst mogelijke voorzichtigheid in het hanteeren der boeken aanbe volen in de leeszalen mag geen inkt gebruikt worden, doch liggen pot- looden van een bijzondere soort voor ieders gebruik gereedhet is niet geoorloofd op de registers te leunen of daarop het papier voor de aan- teekeningen te leggen, het maken van eenige aanteekening op de stukken zelf is ten strengste verboden. De behandeling van de losse papieren laat volgens de Commissie echter veel te wenschen over. Deze worden in leelijk bruin papier gepakt en met onoogelijke touwen saamgebonden. Het trof de Commissie juist in Nederland, dat daar de pakken er zoo netjes en helder uitzagendoch de methode in Parijs, om losse papieren in cartonnen doozen te bewaren, scheen haar nog meer aanbevelenswaardig. Deze doozen zien er uit als boekdeelen. Ze zijn weliswaar duur, doch ook duurzaam. Ook de behandeling der zegels was volgens de Commissie in het buitenland veel beter. Te Parijs is een afzonderlijke afdeeling der amb tenaren belast met de wetenschappelijke beschrijving van zegels, waarvan afdrukken gemaakt en de mooiste geplaatst worden in het Museum van het archief. Ook Brussel heeft zijn section sigillographique onder een af zonderlijken ambtenaar sinds 1892, en Utrecht wordt met name genoemd om de uitstekende verzorging der zegels. Vele stukken schijnen nog altijd te lijden onder het stof der eeuwen. Wel tracht een stofzuigmachine (vacuum cleaner) al het mogelijke te doen om het te verwijderen, maar de klachten der bezoekers over de meer dan stoffige registers zijn zeker niet van grond ontbloot. In het Kon. Huis archief in Den Haag trok het tenminste zeer de aandacht, dat de boeken van boven met een stuk carton bedekt zijn, om ze voor stof te bewaren, welke vinding ook in andere Nederlandsche archieven was toegepast Een geval als dat van William Lascelles, eerst klerk, later assistent archivaris, die zijn gezicht verloor tengevolge eener oogziekte „caused by the filthiness of the Treasury papers" 2), behoort gelukkig tot het verleden. Voorzorgen tegen diefstal en brand zijn niet verzuimd. Geen stuk mag aan de leeszaal afgeleverd worden, of het moet eerst met het archief stempel gemerkt zijn. Om uit het depót een document te ontvangen zijn dertien handelingen noodig, daar geen ambtenaar zonder een ontvangbewijs te teekenen, archiefstukken kan in ontvangst nemen en dus altijd iemand voor het stuk aansprakelijk blijft. Een verzoek om vereenvoudiging van deze lastige formaliteiten is altijd afgestuit op de eischen der veiligheid. Zooveel mogelijk zijn ook maatregelen tegen brand genomen. De resi- deerende ambtenaar is met het toezicht over het gebouw, wat de veiligheid De subcommissie sprak ook met waardeering over „the usual ingenuous devices for holding books etc. attached to the presses". Part II 139. 2) Part II 107. 43 betreft, belast. Hij woont echter niet in het gebouw, doch op vijf minuten afstands, wat niet zeer practisch schijnt en door de Commissie dan ook veroordeeld wordt. Het is echter gedaan om het gebruik van vuur en licht te beperken. Daar in de voor archieven bestemde vertrekken Egyp tische duisternis heerschtis men wel genoodzaakt overal kunstlicht te gebruiken, wat in de bezochte groote buitenlandsche archieven nergens was toegestaan. De Commissie heeft tot verbetering van dezen misstand geen voorstel gedaan, waarschijnlijk omdat verandering in den bestaanden toestand in het centraalarchief toch onmogelijk zou zijn. De politie houdt de wacht buiten de bureau-urendoch de regeling heeft een fatale leemte, daar 's morgens van 8 tot 9 en Zaterdagsmiddags van 2 tot 5 niemand met de bewaking belast is. Niettegenstaande al die voorzorgen van bewaring en verzorging in den tegenwoordigen tijd, meenen echter velen, dat daarvoor nog niet genoeg waarborgen gegeven zijn. Er bestaat een grief tegen de commissie van vernietiging, wier werkzaamheid in de wetten van 1877 en 1898 geregeld is. Al kan men zich niet ontveinzen, dat er een neiging bestaat bij enkele geleerden en genealogen om ieder oud papiertje voor een ge wichtig document te verklaren, en al zou het wel wat veel geëischt zijn alles te bewaren, wat onze voorouders in hun qualiteiten hebben volge schreven, daar dit noch economisch noch practisch zou zijn en de gewichtige documenten zouden verdrinken in een zee van waardelooze paperassen, toch moet men wel zeer voorzichtig zijn, van officieele stukken iets te vernietigen, vóór men zeker weet met duplicaten te doen te hebben of met stukken, waar van de inhoud ook elders precies zoo wordt aangetroffen. Die voorzichtig heid schijnt niet altijd in het oog gehouden te zijn. Oiigineelen zijn waarde loos verklaard, terwijl copieën bleven bewaardgeheele serieën verdwenen, omdat een der deelen bij inzage niet belangrijk genoeg geacht werd om bewaard te blijven. De toestand is als volgt. De departementen hebben het recht of nemen" dit om alles te vernietigen, wat hun van den loopenden dienst waardeloos voorkomtook wat reeds tot het oud-archief behoort, kan door hen vernietigd worden, doch dit slechts met goedkeuring van het Parlement. In 1838 was reeds in beginsel aangenomen om waardelooze stukken stelsel matig te vernietigen; in 1858 werd een archiefambtenaar benoemd om daarin van advies te dienen. Vooral de archieven van de Admiraliteit en van het Ministerie van Oorlog moesten het toen ontgelden en een groot gedeelte daarvan is toen verloren gegaan. In 1877 is de Destruction Commission benoemd, in 1898 is haar werkkring nauwkeuriger geregeld. Een der assistent-archivarissen is in het bijzonder belast met de leiding als adviseerend lid, ook andere archiefambtenaren maken deel uit van de commissie en een ambtenaar van het departement, waartoe de stukken behooren, moet altijd gehoord worden. Men kan echter van den boven-

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 7