92 is. De door de vergadering wenschelijk geachte veranderingen zijn den Minister medegedeeld. Aanwinsten van het Algemeen Rijksarchief. De heer F. A. van Braam Houckgeest, gepensionneerd generaal-majoor der mariniers te Leiden, heeft aan het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage ten ge schenke gegeven een belangrijk handschrift, hetwelk bevat een dagverhaal, eigenhandig geschreven door den grootvader des schenkers, Andreas Everardus van Braam Houckgeest, betreffende de reis, door hem in de jaren 1794 en 1795 gedaan van Canton naar Peking als lid van het gezantschap, dat destijds door de Oost-Indische Compagnie naar het hof van den keizer van China is afgevaardigd. De uitvoerige, met fraaie kaarten en teekeningen opgeluisterde berichten van den schrijver omtrent het land en volk van het Hemelsche Rijk geven aan het geschenk een bijzondere waarde, te meer, omdat de inhoud van het dagverhaal in de Fransche en Nederlandsche uitgaven, die er onderscheidenlijk in 1797/98 en 1804 van zijn ter perse gelegd, niet volledig is afgedrukt. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Jonkvrouwen Caan van Neck te Rijswijk hebben aan het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage ten geschenke gegeven het verbaal van den kwartierdrost van Rotterdam 1 Juni 180731 December 1810 (net exem plaar, 6 deelen), dat van den onderprefect van het arrondissement Rotter dam, dat zich daaraan aansluit en tot 31 Juli 1811 doorloopt (1 deel), een band met aanschrijvingen van den kwartierdrost-onderprefect en een index, op de verzonden brieven 18071809. Door deze deelen, die bij het aftreden van den onderprefect Caan onder hem zijn blijven berusten, wordt het archief van dien ambtenaar, dat in het Algemeen Rijksarchief aanwezig is, zeer belangrijk aangevuld. Aan de schenksters is de dank der regeering betuigd. De heer A. F. van Beurden, te Roermond, heeft aan het Rijksarchief in Noordbrabant ten geschenke gegeven het archief van het voormalig kasteel van Rixtel, genaamd het Gulden Huis, bestaande uit een leenregister (16de tot 18de eeuw, 3 deelen), een cijnsboek (1787 e. v., 1 deel) en eene portefeuille losse stukken. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Aanwinst van het gemeentearchief te Rotterdam. De gezamenlijke erfgenamen van mejuffrouw Henriette Madelaine van Vollen hoven hebben aan het archief der gemeente Rotterdam ten geschenke gegeven het eigenhandig geschreven dagboek van den Rotterdamschen garde d'honneur Pieter van Vollenhoven, 13 Juli 26 December 1813, 93 met bijbehoorende brieven en stukken, eenige portretten van oud-gardes d'honneur en enkele bescheiden betreffende den veldtocht van 1815. Voor deze waardevolle aanwinst hebben Burgemeester en Wethouders aan de schenkers hun dank betuigd. Kerkelijke archieven. Een goeden maatregel heeft de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk dezen zomer getroffen voor de archieven van sommige gemeenten, waar de toestand, volgens de tabellen der per soonlijke kerkvisitatie, te wenschen liet. Zij droeg aan haren archivaris, Dr. G. A. Hulsebos, op, zich met die gemeenten in verbinding te stellen. De archivaris heeft daaraan voldaan, door aan de betrokken kerkeraden een tabel te zenden ter beschrijving van het kerkeraadsarchief. De tabel is vergezeld van duidelijke aanwijzingen, zoodat overal, waar de index (inventaris) ontbrak of niet in orde was, deze leemte kan worden weg genomen. In die aanwijzingen deelt de archivaris mede, dat de boeken, waarin de handelingen van den kerkeraad zijn aangeteekend, vroeger nu eens kerkeboeken, dan weer protocollen, actenboeken of consistorieboeken werden genoemd. Behalve de handelingen bevatten de oude boeken soms doop-, trouw- of lidmatenlijsten of registers. Deze behooren dus ook op de tabel te worden vermeld met opgave van het jaar van aanvang en van einde, niet alleen van die registers, maar ook van de actenboeken zelve. Toen Nederland een deel van het Fransche keizerrijk was geworden, moesten de doop en trouwboeken aan de maires der gemeenten afgegeven worden. Dit is de reden, dat uit sommige oude notulenboeken gedeelten worden gemist, die doop- en trouwregisters waren. De archivaris wenscht, dat bij de doop-, trouw- en lidmatenboeken de contra-boeken afzonderlijk worden vermeld. Hij wijst er op, dat tot de trouwboeken ook behooren de proclamatie-boeken, waarin de huwelijks afkondiging aangeteekend en gewoonlijk de voltrekking van het huwelijk vermeld werd. Bij de diakonie-boeken zijn te onderscheiden boeken van ontvangst en uitgaaf en boeken, waarin alleen de ontvangst en alleen de uitgaaf is opgenomen. Afzonderlijk worden vermeld de z.g. blafferds (registers van vaste goederen en schuldbrieven) en de collecte-boeken. Ten slotte wijst Dr. Hulsebos er op, dat het gewenscht is, afschriften van testamenten of extracten daaruit, rekeningen enz. van ouderen tijd, afzonderlijk te bewaren, terwijl het aanbeveling verdient, de boeken en portefeuilles of pakken met losse stukken van het geheel geordende archief van doorloopende nummers te voorzien. Het zou zeker gewenscht zijn, indien deze tabellen van den archivaris

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 32