90 Van het archief van S. Giorgio al Palazzo werden de stukken op papier gerangschikt. Van 2500 perkamenten stukken, die toegeschreven werden aan S. Pietro in Ciel d'Oro di Pavia, bleek slechts de helft aan dit klooster te hebben behoord. Nog 400 acten moeten onderzocht worden, waarna kan begonnen worden met de reconstructie van de afdeelingen, die het archief hebben gevormd. Naar aanleiding hiervan is een critische studie van dr. G. For- narese te wachten. A. Giussani maakte een analytischen inventaris van de eerste zeven doozen processtukken, die betrekking hebben op het geheime genootschap Giovine Italia. In regest gebracht is nu de geheele collectie van het Museo diplo- matico, d. w. z. van de charters, die om hun oudheid belang hebben. De regesten van het archief-Visconti zijn met 2000 vermeerderd. Dr. Vittani schreef samen met dr. Manaresi een studie over het archief van S. Ambrogio, die evenals een verhandeling van den laatste over het archief van S. Maria del Monte di Varese door het Italiaansch Historisch Instituut zullen worden gepubliceerd. Uitvoerig wordt in het verslag de quaestie van het vernietigen van archiefstukken behandeld. Dr. Vittani, bijgestaan door dr. Manaresi, gaf wederom een cursus in paleographie, dien hij opende met een rede over: „Het eerste Oosten- rijksch bestuur en het onderwijs in diplomatie in Lombardije". Talrijke bijlagen zijn aan den tekst toegevoegd, en als aanhangsel volgen ten slotte een studie van dr. N. Ferorelli over het „Archivio camerale" en de rede door dr. Vittani gehouden bij de opening van den paleographischen cursus 1911/12, een interessante bijdrage tot de geschie denis van het onderwijs en de studie der oorkondenleer. A. MEERKAMP van EMBDEN. Berichten. Den 30sten October 1912 is te Amsterdam overleden de heer E. W. Moes, directeur van 's Rijks Prentenkabinet aldaar, vroeger (van 18861890) adjunct-archivaris der gemeente Rotterdam. Gemeente-archief te Amsterdam. Het gemeente-archief in de St. Antonieswaag zal naar bekend is overgeplaatst worden naar het voormalige raadhuis van Nieuwer-Amstel aan den Amsteldijk en naar het daarachter verrezen nieuwe archiefdepöt. 91 Het oude waaggebouw was wel als historisch monument voor het archief een passende bewaarplaats, doch voldeed overigens in vele opzichten niet aan de eischen, welke aan een goed archiefgebouw moeten worden gesteld. De indeeling van het gebouw was zoodanig, dat de stukken moesten worden opgeborgen op een wijze, welke de raadpleging bemoei lijkte. Ook was een deel van het gebouw vochtig en daardoor voor de bewaring van papieren ongeschikt. Het ergste was echter, dat het gebouw veel te klein was, waardoor ook de opneming van de notarieele archieven onmogelijk was. Voorts kon van de zeer gewenschte overbrenging van een deel der nieuwe archieven van het raadhuis naar het oud-archief geen sprake zijn. Het nieuwe archiefgebouw, achter het oude raadhuis van Nieuwer- Amstel, dat nu zijn voltooiing nadert, zal al deze bezwaren, aan het waag gebouw verbonden, opheffen. Het is geheel van beton opgetrokken: zelfs de kap is van beton. Met de gelijkstraatsche, bevat het in het geheel zes verdiepingen. In de ruime, niet zeer hooge vertrekken, zullen de ijzeren kasten geplaatst worden, bestemd voor de archiefstukken. Elk vertrek wordt door ijzeren deuren afgesloten, met het oog op brandgevaar. Het gebouw heeft op elke verdieping centrale verwarming, terwijl het eenige liften bevat. Dit nieuwe gebouw wordt voor depot gebruikt; het voormalige raadhuis, dat er mee verbonden is door eenige gangen, is bestemd voor de kantoren van het archiefwezen. In het oude raadhuis hebben ook veranderingen plaats gehado. ais de raadzaal in twee kamers verdeeld. De bouw van het nieuwe archief geschiedt onder leiding van P. W. Al is de bouw nu zoo goed als voltooid, toch zal er met de inrichting nog eenige tijd gemoeid zijn, zoodat nog niet met zekerheid te zeggen valt, wanneer het nieuwe gebouw in gebruik genomen wordt. (Handelsblad.) Gemeente-archief te Gouda. Nu de Minister van Binnen- landsche Zaken i. d. 8 Mei 1912 den Algemeenen Rijksarchivaris heeft gemachtigd, om de oude notarieele archieven van Gouda in bewaring te geven aan het gemeentelijke depót aldaar, is de overbrenging dezer archie ven binnen korten tijd te verwachten. Met het oog daarop zijn aan dat archiefgebouw werkelijke verbeteringen aangebracht, die ook voor de andere daar bewaarde archieven van belang zijn Vergadering van rijksarchivarissen. In de laatste bijeen komst van archivarissen, 29 Oct. j.l. te 's-Gravenhage gehouden, is behan deld de concept-archiefwet, zooals die laatstelijk door de Regeering gewijzigd

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 31