70 Utrecht. Door kerkvoogden zijn aangekocht en aan het depót overgedragen eenige rekeningen der Nicolaikerk, die in het archief ontbraken. Door bestuurders van den Armenpot van St. Jacob is volgens vroegere overeenkomst het archief dezer stichting over 1890— 1900 aan het archief ter bewaring overgedragen. VI. Verliezen. Schiedam. In het jaarverslag van het archief over 1908 wordt melding gemaakt, dat van Regenten van het St. Jacobs-gasthuis alhier in bruikleen was ontvangen een landcaertboeck van 1572. Bij informatie bleek, dat dit zeer belangrijke boek weer naar het St. Jacobs-gasthuis is teruggegaan en verkocht is geworden aan de Regenten van het weeshuis aan den Langen Achterweg. T i e 1. Den 24 Juni 1.1. werd besloten aan het Rijksarchief te Arnhem in bruikleen te geven het geheele oud-archief, „d.i. volgens de algemeene opvatting alles wat dateert van vroeger dan 1815". H. E. VAN GELDER. Kleinere bijdragen. Uit den tijd toen onze archieven nog leefden. Maandag den 23 December 1771: „Op 't geproponeerde dezen aangaande door den heer Oudburgemeester Van Harscamp zijn de heeren van den Ed. Achtb. Gerechte verzogt, om de nodige ordre te beramen, dat de toegang tot de prothocolkamer niet zoo faciei mag gelaten, maar gezorgd worden, dat t publiek vertrouwen in dezelve blijve geconserveert, en hun Ed. Achtb. dienaangaande te willen dienen van derzelver schrifte lijke consideratiën en advijs. Voorts heeft de Vroedschap opgemelten heer voor zijn Ed. attentie bedankt". (Vroedschapsresolutiën van Utrecht 1771 fol. 33.) Maandag den 24 Februarij 1772 „Wederom zijnde voorgebragt en gelezen het rapport van den Ed. Achtb. Gerechte, relatief tot de Vroed schapsresolutie van den 23 December des voorleden jaars, en welk rapport veertien dagen ter secretarije van de politie hadde voorgelegen, luidende hetzelve als volgtRapporteerde de heer Van Zurk, als voorzittend schepen, dat haar Ed. Achtb. ter voldoeninge van de resolutie van den 23en December 1771, waarbij Burgemeesteren en Vroedschap hebben gelieven te requireren advis nopende den toegang tot de Prothocolkamer, ten einde dezelve niet zo faciei werde gelaten en derzelver publiek vertrouwen ge- conserveert blijve, zig dienaengaande hadden doen informeeren; en gehoord hebbende de lecture van zeker omstandig bericht, concernerende 71 de constitutie, bewaringe van en den toegang tot de voornoemde kamer, aan de vier oudste heeren Schepenen, als ten fine voorseyt gecommitteert, door de beyde secretarissen overhandigt, na rijpe deliberatie goedgevonden, aan welgemelte heeren Burgemeesteren en Vroedschap alvoorens te ver zoeken, gelijk haar Ed. Groot Achtb. verzogt worden bij dezen, dat bovengemelde genoomene resolutie in dier voegen werde gedresseert, dat dezelve niets behelse, waardoor de fiducie der secretarissen op eenigerhande wijze in twijffel werde getrokken, en dat tot dezelve alleen aanleydinge hebben gegeeven de omstandigheeden, waarinne den eersten clercq zig bevindmidsgaders voor derzelver advis vervolgens voor te dragen, dat aan de deur van de meergemelde prothocolkamer twe differente sloten behoorden gemaakt te worden, waarvan de sleutels onder de secretarissen in de secretarije van den gerechte ter bewaringe zullen moeten blijven berusten, zodat niemand zonder voorkennisse en toestemminge van een der secretarissen eenige toegang tot dezelve zal konnen bekoomen ofte daarvan gebruik maakenalsmede dat de instructie van den eersten clercq met zodanige articulen, de prothocollen concernerende, als bij de instructie van den tweden clercq ten tijde zijner aanstellinge zijn gevoegd en bij het voorschreeven berigt breeder vermeit, zoude dienen geamplieert te worden, met ordre omme te compareren voor den Gerechte en aldaar op den eed, bereyds bij hem op dezelve instructie gepresteert, te beloven van dezelve articulen in allen deelen te zullen nakomen en zig getrouwelijk daaromtrent gedragen Heeft de Vroedschap, volkomen fiducie stellende op de heeren secretarissen van den Ed. Achtb. Gerechte, en ten blijke daarvan, mids gaders tot maintien van de goede orde, goedgevonden en verstaan, dat de sleutels van de prothocolkamer alleen zullen zijn en verblijven onder de bewaringe van de heeren secretarissen van den Ed. Achtb. Gerechte; dat haar Ed. ook alleen en ten allen tijden en een ieder van hun afzon derlijk, zullen hebben den toegang tot dezelve kamerdog dat het aan geene van de clerken ter secretarije van 't Gerecht zal toegelaten worden, aldaar ieder alleen of afzonderlijk te koomen, om in de prothocollen te zoeken of dezelve van de kamer te dragenmaar zal zulks moeten ge schieden in 't bijwezen van een der heeren secretarissen voornoemt of met haar Ed. voorkennisse en toestemminge, onder adsistentie van den anderen clerk van het Gerecht of ander daartoe gequalificeert persoon in voegen aan niemand behalven aan de meergemelte heeren secretarissen acces tot de prothocolkamer zal vergund worden buiten de presentie van Zoowel het «omstandige bericht* van de secretarissen van het gerecht over «de constitutie, bewaringe en toegang tot de prothocolkamer», als de instructie der beide secretarissen, die beiden voor deze quaestie van belang schijnen geweest te zijn, zijn helaas verloren.

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 21