68 De klapper op de geboorte- en doopregisters der voormalige Sint-Nikolaas-parochie is in bewerking. Middelburg. In het verslag wordt een verhandeling ge geven omtrent de „rekeningen van 't inkomen der kerken" 't „Brandemmergeld" 't „Clappergelt" 't „Lantarengeit". Rotterdam. Geïnventariseerd werden het archief van de commissie van beheer over het vereenigingsgebouw der Kon. Ned. Jachtclub te Rotterdam en het archief van de commissie tot onder steuning van behoeftige poklijders te Rotterdam. De klapper van persoonsnamen op de oudste notarieële protocollen, nl. die van notaris Jacob Symonsz 15851621, kwam gereed. Schiedam. Dit jaar werd begonnen met de vervaardiging van een klapper op de eigenaars van huizen enz. te Schiedam. Dit werk kwam over het tijdvak 1733 1811 nagenoeg gereed. Utrecht. De inventaris van de archieven der gilden, broeder schappen en godshuizen is in het begin van het afgeloopen jaar in het licht verschenen. In het afgeloopen jaar is de behandeling van de tweede helft van den inventaris, die de archieven der voormalige begijnenconventen omvatten en de beschrijving der aan de gemeente behoorende archieven voltooien zal, hervat. Het is gelukt, de archieven van de kloosters Jerusalem en Bethlehem te bewerken, terwijl dat van St. Nicolaas in bewerking is. Ook het register op de transport- en decreetboeken is weder niet onbelangrijk gevorderd. De bewerking is voortgezet van 1540 1612. V 1 i s s i n g e n. Een begin zal gemaakt worden met het catalo- giseeren van de bibliotheek, daarna met het inventariseeren van het archief. Aanwinsten. Amsterdam. Verkregen werd het archief van het College der Gezamenlijke Brouwers. Deventer. Door majoor L. Kuyck te Ede zijn aan het archief geschonken eenige registers, afkomstig uit den boedel van wijlen mevrouw de Wed. Kuyck, geb. Nilant Bannier. Het bleek bij nader onderzoek, dat enkele dier registers deel van het Stadsarchief hebben uitgemaakt en dus eene bestaande leemte aanvullen. Gouda. De volgende aanwinsten werden verkregen 1. Minuut-Kamerboek van den pensionaris van Gouda, Van der Dussen, van 1 April 1694 tot 12 December 1696. Geschenk van het Algemeen Rijksarchief. 2. Stukken rakende de ijzeren kapel in de Sint Janskerk te Gouda, den grafkelder van de familie Van der Dussen en het Graf- 69 monument van de familie van Beverningh aldaar. Gesch. van het Algem. Rijksarchief. 's-Gravenhage. Dit jaar is een niet zoo omvangrijke als die der notarieele archieven, maar even belangrijke aanwinst verkregen door de overbrenging van de archieven der oude Haagsche rechter lijke colleges tot 1811. Deze waren tot nu toe in het Algemeen Rijksarchief bewaard. Van den Alg. Rijksarchivaris werd in bruikleen overgenomenhet archief, dat de Stadssecretarissen gevormd hebben als ontvangers van den 4Oen penning van het collateraal, en in eigendom een serie rekeningen van de ontvangers van den 80en penning over 17171801, welke te voegen is in het archief van de Sociëteit. Kampen. De rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur over het tijdvak 1814—1842 werden door dat Armbestuur in het archief der gemeente gedeponeerd, waardoor eene lacune werd aangevuld. Leeuwarden. Het archief ontving van den kleinzoon van den laatsten bode van het slagersgilde het geldkistje met de daarin ge borgen bescheiden en den voorzittershamer van het voormalige vleesch- houwersgilde te Leeuwarden. De oudste dezer stukken dagteekenen van de hernieuwing van het gilde in 1740. Leiden. Onder de aanwinsten bevindt zich een handschrift, dat een authentiek afschrift bevat van de acta van de in 1578 te Dordrecht gehouden Synode, met de particuliere vragen en tevens het hierover door Burgemeesters en gerecht van Leiden in 1579 uitge bracht advies. Dit advies, dat geheel den geest ademt van den bekenden Stadssecretaris Jan van Hout, is van veel belang voor de kennis van hier toen bij de stadsregeering heerschende gevoelens. Door den heer F. Driessen is aan het archief ten geschenke ge geven een aantal door hem over de familie De la Court bijeengebrachte stukken. Rotterdam. Van het bureau der bouwpolitie werden naar het archief-depot overgebracht de registers van inkomende en uit gaande stukken over de jaren 1875—1889 met rapporten en teeke- ningen en de staten van goedgekeurde woonhuizen 18781890. Het archief mocht o.a. ten geschenke ontvangen een groot aan tal giftebrieven enz. betreffende de huizen der firma Polak en zonen, alsmede haar oudste grootboeken, van belang voor de handelsgeschie denis onzer stad, het archief der commissie van beheer voor het vereenigingsgebouw der Kon. Ned. Jachtclub te Rotterdam, alsmede het kassaldo der vereeniging ad ƒ112.50. Bij schrijven van 23 November bood de Kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente zijn archief in bruikleen aan.

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 20