30 Na het bezoek aan het Noorden van Britsch-Indië en Dacca werd te Calcutta het Indian Museum bezocht, waar nog enkele herinneringen aan Holland bewaard worden, en werd een onderzoek ingesteld in het Rijks archief. Het beheer hiervan is in uitstekende handen, doch het gebouw, dat deel uitmaakt van een complex van regeeringsgebouwenis niet speciaal voor archiefgebouw ontworpen. Van het belangrijk archief te Bombay kon ik geen inzage nemen, daar mijn bezoek samenviel met feest dagen, waarop het archief gesloten was. Het museum te Colombo bevat eenige aardige Hollandsche herinne ringen en in het belangrijk archief vindt men vele gegevens voor de Kolo niale geschiedenis. Het archief staat onder kundige leiding, doch is evenals te Calcutta gevestigd in een complex van regeeringsgebouwen. Als gebouw staat het verre achter bij het uitstekend voor een tropisch klimaat ingerichte nieuwe archiefgebouw te Madras. Ten aanzien van de archieven in Nederlandsch-Indië, die in ruimeren zin ook tot de monumenten te rekenen zijn, valt het volgende te vermelden. De zorg voor de openbare archieven is in uitstekende handen bij den landsarchivaris Dr. de Haan. Het voor de bewaring van het belangrijk archief bestemde gebouw schijnt mij echter hiervoor onvoldoende en het ontbreekt aan wetenschappelijke werkkrachten en aan voldoende onderge schikt personeel. Een uitnemend voorbeeld voor de inrichting van een archiefgebouw in de tropen levert het nieuwe archief te Madras, alwaar het bureaugedeelte geheel van de bewaarplaats gescheiden is en op eene doelmatige wijze door het bouwen van een aantal met het hoofdgebouw parallel loopende en door een gang hiermede verbonden berglokalen voor voldoende luchtverversching is gezorgd en het gevaar voor brand tot een minimum is teruggebracht. De kerkelijke archieven verkeeren dikwijls in slechten toestand". Franse he archieven. Het archief van het vroegere Fransche ministerie van eeredienst en van de afdeeling eeredienst van het ministerie van binnenlandsche zaken, welke afdeeling na het in werking treden van de scheidingswet de overblijvende zaken heeft afgedaan, wordt op het oogen- blik naar het nationale archief overgebracht. De stukken zijn van groot belang voor de geschiedenis van den godsdienst in Frankrijk. Noordbrabantsche archiefkwestie. Onder dezen titel ver scheen, naar aanleiding van de desbetreffende stukken in de Bossche courant (zie hiervoor blz. 8), een artikel in De Maasbode van 6 Augustus 1912, waarin op meer openbare behandeling van deze zaak wordt aan gedrongen.

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 21