26 Panella over de lotgevallen van de Florentijnsche archieven gedurende het Fransche bewind (18081814). Na een korte inleiding worden in het eerste hoofdstuk „De organisatie der archieven" achtereenvolgens besproken: 1. De instelling van het „Bureau d'archives generales", daarna „Conservation générale des archives de Toscane". 2. De rechter lijke archieven. 3. De archieven van opgeheven religieuse instellingen. 4. Het diplomatieke archief en 5. Het notarieele archief. In het tweede hoofdstuk behandelt de schrijver dan den toestand van de archieven op het einde der Fransche overheersching en hunne transformatie in de eerste jaren van de Restauratie, terwijl in een aantal bijlagen de betrekkelijke decreten, besluiten, brieven en andere stukken worden medegedeeld. Op blz. 175 wordt kortelijk de aandacht gevestigd op een nieuwe handleiding voor de ordening van administratieve archieven„Manuale pratico per gli Archivisti delle pubbliche Amministrazioni" van Pio Pecchiai, uitgave Hoepli, Milaan 1911. De tweede aflevering van jaargang XXIII bevat een interessant reisver haal in poëzie van den Florentijn Giovanni Andrea Moneglia van 1667, mee gedeeld door prof. Edoardo Benvenuti. Van Florence ging de reis over Bologna, Trente, Innsbrück, Mainz, naar Nederland en van daar, na een kort uitstapje in België, naar Hamburg en Olmütz over Innsbrück weer huiswaarts. In ons land bezocht hij o.a. Utrecht, Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Middelburg en Vlissingen. Van Amsterdam is Moneglia verrukt „Scendi Apollo, ti prego, e con giocondo Aspetto per lodar prepara i carmi La piü ricca citta di questo mondo". In Den Haag woonde hij een ballet bij (un ballo simbolico), waarin zinnebeeldige personen optradenDe krijgsgodin, De tweedracht, Engeland en Holland, zelfs Don Quichotte en anderen. Rotterdam, „citta mercantile e ricchissima", is voor hem vooral de geboorteplaats van Erasmus, dien hij niet kan uitstaan „Qui nacque Erasmo empio tiranno e infido Al cattolico culto, ma nel mondo Per le lettere umane uomo di grido". En wel heelemaal van streek schijnt hij, als hij bij zijn vluchtig bezoek aan Zeeland het mooie Walcheren met het voorname Middelburg een leelijk en onbeschaafd land, „paese brutto e scortese", noemt. Dat is toch al te krasZooals bij de meeste oude reisverhalen zij ook hier dus voorzichtigheid aanbevolen II funzionamento degli Archivi di Stato italiani nel 19 11. Roma, Tipografia della Camera dei Deputati. 1912. 27 Door de zorg van den heer A. Pironti, directeur-generaal van de civiele administratie, is dit rapport aan den Minister van Binnenlandsche Zaken uitgebracht. Het is verdeeld in de volgende hoofdstukken 1. Wette lijke en reglementaire bepalingen, 2. Archiefraad, 3. Personeel, 4. Loka liteit, 5. Archivalia, Interne en publieke dienst, Paleografische scholen, Bibliotheken, 6. Laboratorium voor het herstel van handschriften, 7. Ten toonstellingen. Een aantal bijlagenKosten van onderhoud der gebouwen en hunne inrichtingen, Aanwinsten en verliezen, Tot stand gekomen inven tarissen en indices, Publicaties enz. geven in tabellen een duidelijk over zicht van den toestand der Italiaansche rijksarchieven. Waarschijnlijk zou ook voor ons land een dergelijke vergelijkende staat, waarin in rubrieken naast elkaar werd gezet, wat jaarlijks in elk archief tot stand komt, wat elke inrichting kost, wat voor het personeel wordt uitgegeven enz., enz., zijn nut kunnen hebben. E. W. Berichten. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is mr. J. G. C. Joosting, Rijksarchivaris in Drenthe te Assen, tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in het oude vader- landsche recht. Bij Kon. besluit van 22 Juli 1912 is, met ingang van 1 Augustus, benoemd tot tijdelijk ambtenaar bij het Rijksarchief in Utrecht, mr. A. le Cosquino de Bussy, thans volontair bij genoemd archief. Huldiging van den heer Gonnet. Bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag op 4 Juli j.l. hebben leden van tal van vereenigingen op kunstgebied den heer C. J. Gonnet, archivaris te Haarlem, gehuldigd in de oude raadzaal. Baron Van Lynden bood hem namens hen een fraaie portefeuille aan. Op den band komt een reproductie voor van het oud-Haarlemsch bindstempel en de inhoud bestaat uit reproducties van afbeeldingen uit den atlas van Haarlem, door Bernard Zweers. Een door den heer G. A. Luiting gecalligrafeerde opdracht was er bijgevoegd. Een medewerker in België schrijft ons: „Op 8 Juli 1912 is de nestor der Belgische archivarissen overleden: Victor Hermans, archivaris-bibliothecaris van Mechelen, oud 92 jaar. Ik herinner mij nog hoe deze patriarch ons verleden jaar ter gelegenheid van

Nederlandsch Archievenblad | 1912 | | pagina 19