254 Voor de herstelling van papieren hss. gebruikt hij crêpeline, een soort zijden gaas, dat te Lyon gemaakt wordt. De perkamenten behandelt hij met gelatine. De bereiding hiervan levert echter moeilijkheden op, want te veel gelatine wordt tot een hoornachtige en onbuigzame substantie en te weinig biedt geen weerstand aan de veranderingen in de atmospheer. Bovendien is het niet zeker, dat de gelatinelaag het verder bederf tegen houdt en zeer bedenkelijk is het, dat de bladen op den duur aan elkander kleven. Een andere methode is uitgevonden door Cristoforo Marino en wordt door hem in het archief te Napels toegepast. Papieren en perkamenten stukken ondergaan ongeveer dezelfde behandeling en daarna hebben de eerste het uiterlijk en het weerstandsvermogen van perkament en de per kamenten stukken dat van leer. De stukken worden op een bepaalde wijze uitgestrekt en wanneer de letters verbleekt zijn, worden de documenten in een bad gedompeld, dat met plantaardige stoffen is bereid, waardoor de inkt zijn kleur terug krijgt. De stukken krijgen een groenachtigen tint. Ver volgens worden eventueele gaten aangevuld met papier of perkament van dezelfde dikte als het stuk, waarna dit wordt gelegd tusschen bijzonder ge prepareerde bladen dun perkament, die aan den binnenkant zijn bestreken met een laagje gesteriliseerde gelatine. Het geheel gaat dan twee uur onder een zeer krachtige pers. Het procédé van Marino schijnt bijzonder goed te voldoenin de brochure worden verschillende gunstige beoordeelingen aangehaald, waar onder die van dr. Euoenio Casanova die aan het hoofd staat van het Napelsch archief. Jammer genoeg worden de samenstelling van het bad en verdere bijzonderheden door den uitvinder vooralsnog geheim gehouden. A. MEERKAMP v. EMBDEN. Berichten. Bij Kon. besluit van 26 Maart 1912 zijn met ingang van 1 Mei benoemd: a. tot rijksarchivaris in Noordbrabant, dr. M. Schoenoen, thans rijks archivaris in Overijsel. b. tot rijksarchivaris in Overijsel, mr. C. C. D. Ebell, thans rijks archivaris in Noordbrabant. Bij Kon. besluit van 7 Juni 1912 is het Kon. besluit van 26 Maart 1912, houdende benoeming van dr. M. Schoenoen te Zwolle, tot rijks archivaris te 's-Hertogenbosch, en van mr. C. C. D. Ebell te 's-Hertogen- bosch, tot rijksarchivaris te Zwolle, ingetrokken. In: L' Archivio di Stato di Napoli dal 10 gennaio 1899 al 31 dicembre 1909, pag. 31. 255 Gemeentearchief Leiden. B. en W. van Leiden stellen den raad voor, den heer W. J. J. C. Bijleveld, sinds een tiental jaren aan 't gemeentelijk archief als commies buiten bezwaar van de gemeentekas werkzaam, met 1 Januari 1913 een salaris van 1000 's jaars toe te kennen, waarna B. en W. hem zullen benoemen tot adjunct-archivaris. In de op 23 Mei 1912 gehouden vergadering van den gemeenteraad werd dit voorstel aangenomen. Op de opmerking van den heer Sijtsma, dat aldus een blijvende betrekking van adjunct-archivaris zou worden geschapen, wat de kosten van het archief weer zou verhoogen, antwoordt de burgemeester, dat dit voorstel slechts bedoeld is als van louter persoon lijke strekking; het salaris wordt toegekend aan den heer Bijleveld, niet aan een commies ten archieve. N. R. C., 19 Mei 1912. B. en W. van Leiden hebben bij besluit van 30 Mei 1912, met in gang van 1 Juni, tot commies aan het oud-archief benoemd den heer Mr. A. Meerkamp van Embden, volontair aan dat archief. Gemeentearchief Schiedam. B. en W. van Schiedam hebben thans den heer N. J. M. Dresch definitief tot gemeente-archivaris benoemd. N. R. C., 27 April 1912. Aan de Universiteit te Groningen is 10 Mei 1912 cum laude bevor derd tot doctor in de Nederlandsche Letteren, de heer P. A. Meilink, adjunct-commies aan het Rijksarchief in Groningen, op een proefschrift: De Nederlandsche Hanzesteden tot het laatste kwartaal der XlVe eeuw. Bij Kon. besluit van 26 Maart 1912 is de heer C. L. Levoir, voor malig commies-chartermeester bij het Koninklijk Huis-archief, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Afscheid Prof. Fruin. Den 29 Maart 1912 heeft prof. mr. R. Fruin, met 1 April eervol ontslagen als hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam wegens zijn benoeming tot Algemeen Rijks-archivaris, afscheid genomen van hen, die zijne colleges Encyclopaedic van het Recht en Oud-vaderlandsch Recht hebben gevolgd. Na het laatste college bracht de heer A. C. W. van Woerden hem dank voor de colleges in het Oud-vaderlandsch Recht, het vak, dat vóór de benoeming van den heer Fruin tot hoogleeraar zoo stiefmoederlijk behandeld was. Namens het Amsterdamsche Studentencorps sprak de heer J. W. te Winkel, die den scheidenden hoogleeraar in zijn nieuwen werk-

Nederlandsch Archievenblad | 1911 | | pagina 10