226 d'urgence et envoya une protestation énergique au parlement. La presse s'en mêla. Une adresse de professeurs, d'historiens et de savants se couvrit rapidement de signatures. Tout le monde fut unanime pour protester contre l'attribution de fonctions aussi élevées et importantes que celles d'archiviste général (le chef, non seulement du dépöt central de La Haye, mais aussi des dix dépots provinciaux) a un professeur, quelque éminent qu'il fut, qui les exercerait ou ne les exercerait pas comme des fonctions accessoires, puisqu'il devait conserver son professorat. II n'y eut, en outre, qu'une voix pour regretter que le Gouvernement, évidemment mal conseillé, essayat de ramener une affaire aussi capitale a une misé- rable question de gros sous. Car il paraït, qu'en fin de compte, le débat roulait sur une somme de 2000 florins dont il eüt fallu majorer les crédits pour obtenir 1 acceptation du candidat tout désigné a la succession de M. van Riemsdijk. C'est dans ces conditions que le projet de M. Ie Ministre de ITntérieur est arrivé devant les sections de la Chambre oü il a été accueilli, nous assure-t-on, avec une réprobation quasi unanime. Autant dire qu'il est mort-né et qu'il ne subira probablement même pas le feu de la discussion publique. 11 semble done que les Archives hollan- daises seront sauvées et qu'elles demeureront dignes de leur glorieux passé. Nous tiendrons nos lecteurs au courant de la solution qui interviendra mais, dès a présent, je crois pouvoir, au nom de tous les amis des Archives en Belgique, féliciter nos collègues hollandais de leur courageuse campagne, marquée au coin de leur sincère attachement a la bonne admi nistration des précieuses collections confiées a leur garde. M a c t e animo! J. c. Zwolsche archiefkwestie. In de op 27 Nov. 1911 gehouden i aadsvergadering te Zwolle was van de heeren mr. J. C. Roosenburg en mr. W. H. Roijer een brief ingekomen, dat zij hun benoeming tot lid van de Commissie van onderzoek naar den toestand van het oud-archief der gemeente niet konden aannemen, met het oog op de vele daaraan verbonden werkzaamheden. Mr. J. Acquoy te Deventer daarentegen was gaarne bereid in deze van dienst te zijn. Kerkelijke archieven. De heer Dr. G. A. Hulsebos, heeft de Alg. Syn. Commissie der Nederl. Hervormde Kerk opmerkzaam gemaakt op eenige bezwaren, die er bestaan met betrekking tot de uitvoering van het besluit der Synode, om de verslagen van den archivaris te herdrukken en 250 ex. tegen den kostenden prijs verkrijgbaar te stellen. In de zitting der Commissie van 24 Nov. 1911 werd besloten tot het herdrukken niet over te gaan en de Synode daarvan in kennis te stellen. N. R. C. 25 November 1911. 227 Ordening en beschrijving van een kerkelijk archief. Het oude archief der Evangelisch Luthersche gemeente te 's-Gravenhage werd sedert onheugelijke jaren zonder eenige ordening bewaard in de moeilijk te bereiken zolderkasten van de consistoriekamer. De voornaamste bron voor de in velerlei opzichten belangrijke geschiedenis der gemeente was daardoor vrijwel ontoegankelijk. Zelfs een man als wijlen de Amster- damsche hoogleeraar F. J. Domela Nieuwenhuis heeft er zich bij de bewerking van zijn in 1854 verschenen geschiedenis der Evangelisch Luthersche gemeente te 's-Gravenhage waarschijnlijk toe moeten bepalen, hier en daar een greep te doen. De heer W. baron Snouckaert van Schauburg heeft thans een zeer verdienstelijk werk gedaan door het archief zorgvuldig te ordenen en te inventariseeren. Het resultaat van zijn arbeid is opgenomen in het Jaarboek der Vereeniging voor Ned. Luthersche Kerkgeschiedenis onder redactie van prof. dr. J. W. Pont. Vermelden wij hierbij nog, dat de tegenwoordige kerkeraad heeft besloten, een nieuwe en ruimschoots voldoende berging te geven aan het archief. N. R. C. 8 Januari 1912. Weer een archief in een kelder. De Nieuwezijdskapel te Amsterdam nadert met rassche schreden hare voltooiing en zoo hoopt de Ned. Herv. Gemeente spoedig na Paschen de kapel weder in gebruik te nemen. De kelders onder het kerkje worden bestemd voor berging van het kerkelijk archief. N. R. C. 18 Februari 1912. Oeconomische archieven. Niet lang geleden is van de hand van Dr, R. Wackernagel, leider van het staatsarchief van Bazel, een brochure verschenen, waarin deze het ontstaan en de organisatie van het mede onder zijn beheer staande Zwitsersche Wirtschafts-archiv" beschrijft. Daar de zaak ons ook voor ons land van wetenschappelijk en practisch belang schijnt, willen wij er het een en ander uit mededeelen. Vooraf dienen evenwel eenige algemeene opmerkingen te gaan. Een zgn. oeconomisch archief heeft ten doel al het materiaal, dat kan dienen een beeld te geven van het oeconomische leven van een land, systematisch te verzamelen, te ordenen en aan het gebruik door wetenschap en practijk dienstbaar te maken. Duidelijk is hierdoor het verschil aangegeven met een andere soort van archief, het bedrijfsarchief, dat ook aan hetzelfde doel kan medewerkenmen zou kunnen zeggen, dat voor dat doel een oeconomisch archief a priori wordt gevormd, een bedrijfsarchief daarentegen a posteriori wordt aanvaard. Het laatste is nl. even zoo goed een archief in wetenschappelijken zin als dat eener gemeente of andere publieke

Nederlandsch Archievenblad | 1911 | | pagina 30