1911/1912 Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Een nieuwe koers. Met groote blijdschap en met een zucht van verlichting zullen wel alle leden van ons corps de benoeming van den nieuwen Algemeenen rijks archivaris in de dagbladen hebben gelezen. Blijde moeten wij zijn over het feit, dat wij weder een eigen zelfstandig hoofd bezitten en dat het gevaar is afgewend, om het Nederlandsche archiefwezen verlaagd te zien tot eene dépendance van het eene of andere professoraat. Blijde ook, dat Mr. Fruin, dien wij zéér noode hadden verloren, in ons corps is teruggekomen. Blijde niet het minst, dat wij hem niet, zooals een oogenblik scheen, zien terugkeeren als tuchtmeester, als lid van een cabinet d'affaires, maar als een zelfstandig hoofdambtenaar met inspireerende kracht. Van harte heeten wij onzen nieuwen chef welkom, dien wij begeerd hebben als den in deze omstandigheden voor de benoeming aangewezen persoon. Te grooter is onze vreugde na de bange tijden, die zijn voorafgegaan, na de beide gewichtige gebeurtenissen, die alle belangstellenden vervuld hadden met groote zorg. De eerste gebeurtenis, waarop ik het oog heb, was het vertrek van Mr. Fruin zelf, die den 14 November 1910 opgetreden was als hoogleeraar in het oud-vaderlandsche recht te Amsterdam. Dat was een zéér groot en een zéér treffend verlies geweest. Mr. Fruin had, behalve om zijne onmis kenbare bekwaamheden, onder ons eene bijzondere positie door het feit, dat hij, vooral sedert zijn zelfstandig optreden als rijksarchivaris in Zeeland, de zuiverste en meest consequente uitdrukking had gegeven aan het systeem t„.-..- Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang ƒ4.50; voor het buitenland 5.25. De jaargang loopt van Aug. Aug. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. E. WIERSUM te Rotterdam.

Nederlandsch Archievenblad | 1911 | | pagina 54