166 kennen van ƒ600. Daar ook deze regeling eerst met 1 April 1912 zal ingaan, is voor dit doel slechts 450 meer uitgetrokken. In verband met de mededeeling, ten vorigen jare door den onderge- teekende gedaan op bladz. 65 van de Memorie van Antwoord, dat het aan de archiefambtenaren verboden is tegen betaling aan particulieren af schriften te verschaffen, heeft de ondergeteekende gemeend ter tegemoet koming aan de ambtenaren voor het vervaardigen van afschriften of het doen van onderzoekingen ten behoeve van particulieren buiten bureautijd een bedrag te moeten uittrekken. Hoewel dit bedrag niet met juistheid te ramen is, komt het den ondergeteekende voor, dat op dit artikel f 500 voldoende zal zijn. Dit bedrag zal opgewogen worden door hetgeen de particulieren voor die afschriften of onderzoekingen zullen te betalen hebben. Gezamenlijk is dus meer noodig f 2050, doch door het niet vervullen van de betrekking van Algemeenen Rijksarchivaris, waardoor ƒ4500 vrijvalt, is ƒ2450 minder geraamd dan voor 1911. Art. 172. Jaarwedden en verdere belooningen der ambtenaren enz. bij 's Rijksarchieven in de provinciën. Een bedrag van ƒ1180 is meer vereischt voor periodieke traktementsverhoogingen ingevolge de bij Koninklijk besluit van 22 Januari 1904 no. 35 vastgestelde regeling, terwijl 200 is uitgetrokken voor verhooging van de jaarwedden van de concierges bij de Rijksarchieven in Noordholland en Utrecht, voor ieder met f 100. Voor hetzelfde doel als bij artikel 170 is medegedeeld, is op dit artikel wegens vergoeding voor het vervaardigen van afschriften of het doen van onderzoekingen ten behoeve van particulieren buiten bureautijd, f 1000 uitgetrokken. In het geheel is het artikel mitsdien verhoogd met f 2380. Voorloopig Verslag. Vde Hoofdstuk. Vide Afdeeling. Kunsten en Wetenschappen. Wettelijke regeling van het archiefwezen. In de Memorie van Antwoord betreffende hoofdstuk V der begrooting voor het Ioopende jaar deelde de Minister mede, dat de vraag of eene wettelijke regeling van het archiefwezen wenschelijk mag heeten, nog bij hem in overweging was. Het had de bevreemding van sommige leden gewekt, dat deze zaak ten vorigen jare nog niet verder gevorderd was; immers was reeds bij de behandeling van de begrooting voor 1909 's Ministers aandacht op deze aangelegenheid gevestigd en de Minister hoopte toen zich aan de over weging der zaak te wijden. Deze kan thans ten volle beoordeeld worden en bezwaarlijk kan worden tegengesproken, dat wettelijke maatregelen noodzakelijk zijn. Vooreerst is het noodig, dat archieven van openbare colleges en ambtenaren worden verklaard te zijn buiten den handel. Voorts behoort uitspraak te worden gedaan over de authenticiteit in rechten van 167 afschriften, door archivarissen verstrekt. Vervolgens dient de positie te worden geregeld van speciaal aangestelde gemeente-archivarissen tegenover de secretarissen, die krachtens art. 103 der Gemeentewet belast zijn met de zorg voor het gemeentearchief. Eindelijk moeten maatregelen worden getroffen om de verwaarloozing van gemeentearchieven tegen te gaan. Gaarne zoude men vernemen of eene wettelijke regeling spoedig te verwachten is. Inspecteur van het archiefwezen. Artt. 168 en 169'). Rijksarchief te Maastricht. Art. 173. Gevraagd werd naar den stand der onderhandelingen met den Minister van Oorlog betreffende afstand van terreinen ten behoeve van gemeld Rijksarchief, waarop in de Memorie van Antwoord betreffende hoofdstuk V van de begrooting voor het Ioopende jaar werd gedoeld. Gaarne zoude men vernemen of er gegrond vooruitzicht bestaat op eene spoedige gunstige oplossing dezer aangelegenheid. Memorie van Antwoord. Vde Hoofdstuk. Vide Afdeeling. Kunsten en Wetenschappen. Wettelijke regeling van het archiefwezen. Overweging van het ontwerp, door de vergadering van Rijksarchivarissen ingediend, heeft den ondergeteekende, met alle waardeering voor den hoogst belangrijken arbeid, niet de overtuiging kunnen bijbrengen, dat andere wetgevende arbeid, waaraan hij zijn aandacht heeft gewijd, hierbij zou moeten achter staan. Zoodra hem gelegenheid wordt gegeven ook dit onderwerp ter hand te nemen, hoopt hij daaraan zijn volle aandacht te wijden. Inspecteur van het archiefwezen. Artt. 168 en 169 2). De kerkeraad der Evangelisch Luthersche Gemeente te Rotterdam heeft zijn archief in bruikleen aangeboden aan het gemeente-archief aldaar. Zie hiervoor blz. 116. 2) Zie hiervoor blz. 118.

Nederlandsch Archievenblad | 1911 | | pagina 53