156 Nasporingen en studiën op het gebied der Nederland- sche krijgsgeschiedenis. Zestiende jaarverslag (tot 31 December 1910). 's-Gravenhage, De gebroeders Van Cleeff. 1911. De instructie voor den Directeur is vastgesteld bij Beschikking van den Minister van Oorlog van 17 Maart 1910. Overeenkomstig art. 3 is het onderzoek ook uitgebreid tot de nationale krijgsbedrijven, de samen stelling enz. van de strijdmachten ter zee. De nasporingen betreffende den Tiendaagschen Veldtocht en wat daarop volgde tot het eindverdrag met België op 19 April 1839 zijn voortgezet. In de Koninklijke Bibliotheek te Brussel trof de Directeur een Vlaamsch handschrift aan, getiteld: „Costumes des troupes pendant la Révolution Belgique sous Philippe II et Albert, 1580—1626, par Guillaume de Gortter de Malines." De teekeningen dateeren uit de jaren 15771583 en zijn dus niet van den dichter De Gortter, die pas in 1585 geboren werd en de witte bladen van het handschrift later voor zijn gerijmel benuttigde. Maar de teekeningen zelf zijn van veel belang en daarom grootendeels ten behoeve van het Krijgsgeschiedkundig Archief overgenomen. Ook op het stadhuis te Brussel vond de Directeur veel van zijn gading: Evènements de police, Correspondance de Niellon, enz. Aan onderscheiden personen werden inlichtingen verstrekt en adviezen uitgebracht; ook de onderzoe kingen, door de daartoe aangewezen militairen op verschillende plaatsen ingesteld, hadden geregeld voortgang, terwijl te Amsterdam, Harderwijk, Maastricht en Nijmegen tot facultatief onderzoek nieuwe medewerkers zich aanboden. „Onder dagteekening van 5 Februari 1910 ontving de Directeur van den Minister van Oorlog, met verzoek om bericht, een brief van den Directeur der Artillerie-Inrichtingen d.d. 29 Januari t.v., houdende de vraag, of bij het oorlogsbestuur bezwaar bestond tegen partieele opruiming van het oud-Archief der voormelde inrichtingen, loopende van 1813 tot 1886. Aangezien de Minister alvorens verlangde te weten, in hoeverre zich daarbij stukken bevonden van krijgsgeschiedkundige waarde, werd de gepension- neerde kolonel Goudschaal met het onderzoek belast. Na herhaald bezoek te Delft door dezen hoofdofficier eenmaal ook door den gepension- neerden Luitenant-Kolonel Ten Raa en overzending herwaarts van ver schillende bundels, is een inventaris opgemaakt der stukken en registers van krijgsgeschiedkundigen aard, deels in verband staande met of dienende ter aanvulling van het Archief van den Grootmeester der Artillerie, berus tende op het Krijgsgeschiedkundig Archief. Het voorstel van den directeur om den inhoud van dezen inventaris te aanvaarden is door den Minister van Oorlog goedgekeurd. Bedoelde archivalia zijn bereids naar het Krijgs geschiedkundig Archief overgebracht". 157 Koninklijke Vlaamsche Academie. Verslagen en Mede- deelingen Januari—September 1911. Jaarboek 1911. Gent, A. Siffer. In de Februari-aflevering komt een opstel voor van Omer Wattez over „De Germanen. Hun oorsprong en optreden in de geschiedenis", waarin wel „geene nieuwe ontdekkingen" gedaan, doch zorgvuldig de uitkomsten van tal van werken bijeengebracht en vergeleken worden in die van Maart verscheen een studie van Prof. Willem de Vreese over een nieuw ontdekt eigenhandig handschrift van Vondel, waaraan een repro ductie van het origineel is toegevoegd. De Mei-aflevering bevat interessante mededeelingen van Edw. Gaillard over den toestand der scholen te Brugge in de eerste helft der zestiende eeuw, terwijl in dezelfde aflevering de kanunnik Dr. J. Muyldermans eenige aanteekeningen geeft over een lieder boek in handschrift, waarvan de inhoud in hoofdzaak uit Vlaamsche geestelijke liederen bestaat. In de vergadering der Bestendige Commissie voor Middelnederlandsche Taal- en Letterkunde van 14 Juni 1911, heeft Karel de Flou de memorie van toelichting voorgelezen van het voorstel tot uitgave van een Topony misch Woordenboek voor Westelijk Vlaanderen, Vlaamsch Artesië, Guines en Boulogne. In de Juni-aflevering wordt deze nu afgedrukt. Het geheele werk wordt geraamd op tien deelen, formaat der groote academische uitgaven, elk van ongeveer 400 bladzijden of 800 kolommen compressen druk. Een elfde deel zal nadere toelichtingen bevatten van het verwerkte materiaal. Edw. Gaillard zet de „Kleine Verscheidenheden" voort, een enkele keer bijgestaan door Dr. K. van den Haute. Het Jaarboek bevat wederom eenige Dietsche kalenders, waarvan de origineelen berusten te Florence, Antwerpen, Stuttgart, Groningen (Universi teitsbibliotheek) en St. Petersburg (Keizerl. bibliotheek). Behalve de gewone rubrieken: Verslagen der commissies, Naamlijsten der leden, enz., enz., komt er ook in voor de levensschets van Edward Coremans, samengesteld door Gustaaf Seoers. Onder de nieuw uitgeschreven prijsvragen valt op die voor 1918: Men vraagt een verhandeling naar de oorspronkelijke bronnen, over den toe stand van handel en nijverheid in de Nederlandsche Provinciën, ten tijde van de Oostenrijksche heerschappij. Prijs600 fr. Education Department Bulletin. Published fortnightly by the University of the State of New-York nr. 462 Albany N.Y. 1910. In dit Bulletin-nummer komt het rapport voor van ons correspondee- rend lid, den heer A. J. F. van Laer, over de vertaling en uitgave van de serie Nederlandsche archiefstukken betreffende Nieuw-Nederland, waar van, zooals men weet, bij den rampzaligen brand van 29 Maart 1911 in

Nederlandsch Archievenblad | 1911 | | pagina 48