150 classis tusschen 1573 en 1600 ingekomen, en een lijstje van plaats- en persoonsnamen, genoemd in de verslagen van 1904 tot 1910. P. N. van Doorninck. Inventaris van het archief van de heerlijkheid Heemstede. Haarlem 1911. Gesproten uit een archivarissen-geslacht, heeft de heer van Doorninck voor zijn genoegen te Heemstede gedaan, wat hij als burgemeester van Bennebroek in die plaats ook verricht heefteen archief-inventaris samen gesteld. En zoo zien wij hier zulk een hulpmiddel voor de geschiedvorschers in het heerlijkheidsarchief van Heemstede, dat gelukkig genoeg bijna volledig bewaard en nu ten geschenke gegeven is aan de gemeente van dien naam. De indeeling schijnt mij toe gelukkig te zijn, al zouden misschien met eenigen goeden wil de hoofdstukken „Registers met verschillenden inhoud" en „Diversen" kunnen vervallen. Ook de beschrijving der nummers is verdienstelijk, al zijn enkele vlekjes aan te wijzen. Zoo: volgens welken stijl zijn gedagteekend de stukken no. 6 (11 Februari 1401, van Albrecht van Beijeren), no. 14 (17 Maart 1466, Philips van Bourgondië), no. 17 (27 Maart 1472, Karei van Bourgondië), no. 22, en vooral no. 23, waar burgemeesters van Haarlem 3 Februari 1502 goedkeuring geven voor een verkoop, 31 Januari 1503 verleden? Bij de kaarten ware verder gewenscht, zooveel mogelijk mede te deelen, waarom zij vervaardigd werdenanders is niet te zien, of zij in het archief thuis behooren, dan wel als aanhangsel er aan toe te voegen zijn. En was het zoo moeilijk bij de nummers 295 en 298 even op te geven, over welke jaren die „diverse stukken" loopen De uitvoering is verder goed; de afbeeldingen het zegel van Jan van Heemstede (1470) en twee kaarten zijn goed gekozen en ook de bijgevoegde lijst van heeren en vrouwen van Heemstede en het Alfabetisch register zullen goede diensten bewijzen. Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheekwezen. Gent- Den Haag. Jaargang IX, no. 1 en 2. Emmanuel de Bom is wegens andere bezigheden als redacteur afge treden en opgevolgd door Mr. L. Willems Azn., die den nieuwen jaar gang dadelijk opent met een beschrijving van een zeer zeldzaam gezang boek, in 1578 te Douai gedrukt: de Cantiones sacrse van A. Pevernage. Dr. M. Boas bespreekt dan de editie-Scriverius van Cato, wiens spreuken in ons land veel gelezen schijnen te zijn. Tot slot een paar korte opstellen: een van L. Le Clercq over de in Brussel ingeschreven boekverkoopers en -binders tusschen 1646 en 1677 en een aardig stukje van J. W. Enschedé, die, naar aanleiding van het later te bespreken stuk van G. Lepreux in „Le Bibliographe moderne" over de te Parijs verkregen uitkomsten van het drukkersbedrijf, enkele opmerkingen over de Hollandsche toestanden maakt. 151 Het tweede nummer is voornamelijk van de hand van Dr. C. P. Burger, die behalve het vervolg van zijn studie over de oude Hollandsche zeevaart-uitgaven, een kroniek over bibliotheken geeft waarbij vooral de door het Centraal Bureau voor Statistiek uitgegeven statistiek der openbare leeszalen en bibliotheken er niet goed afkomt. Het eerste stuk er in is een bespreking van de typenstudie door P. fr. Bonaventura Kruitwagen, en wel naar aanleiding van het typenrepertorium van Haebler. Bulletin de l'Association des Archivistes et Biblio- thécaires beiges. 1911, no. 2 en 3. Het komt mij voor, dat de archivarissen-afdeeling belangrijker is dan die der bibliothecarissentrouwens onze vriend Cuvelier klaagt in zijn jaarverslag over de weinige propaganda van de zijde der laatsten, zoodat de nieuw aangeworvenen bijna zonder uitzondering archivarissen zijn. In de aan de algemeene van 12 Februari voorafgaande sectieverga dering besprak H. Nelis zijn ontwerp van traktementsverbetering en be handelde L. Verriest zijn zending naar Rijsel (Archives départementales du Nord), welke archieven ook voor ons van belang zijn, omdat in Rijsel langen tijd de secretarie van de hertogen van Bourgondië gevestigd was. De vereenigde middagzitting was gevuld met allerlei huishoudelijke werk zaamheden en verder met een bespreking door Eugène Bacha van „La cité de Liège au moyen-age door G. Kurth". De zomervergadering had 11 Juni 1911 te Hasselt plaats, waar A. Hansay, staatsarchivaris aldaar, een voordracht ten beste gaf over de particuliere archieven in zijn bewaar plaats en de heeren Paguay en Siménon over de kerkelijke archieven in het bisdom Luik spraken, ook in verband met monografiën over de ver schillende parochies. Een niet uitgesproken voorstel van E. Fairon over het pensioen der Belgische staats-archivarissen is aan het einde van het derde nummer geplaatst: het zal 10 December e.k. te Brussel behan deld worden. Revue des Bibliothèques et Archives de Belgique, publiée par L. Stainier. Tome VII, no. 6. Bruxelles, G. van Oest et Cie. Ik moest tot de 4e aflevering van 1909/1910 teruggaan, om de voor gaande bespreking van dit tijdschrift te vindenzou dit de allerlaatste aflevering zijn? Behalve vervolgen van de artikelen van Aug. Vincent over de boekdrukkersfamilie Velpius en van Aug. Collard over de Obser vatoriumbibliotheken, bevat zij een lijst der aanwinsten in 1909 van de Staatsarchieven te Bergen in Henegouwen, opgemaakt door Ch. Hodevaerde. Bij de inhoudsopgave op den omslag zijn de titels der beide opstellen abu sievelijk van plaats verwisseld.

Nederlandsch Archievenblad | 1911 | | pagina 45