148 de door hem bezochte archieven er staat in die rapporten heel wat anders dan de titel zou doen vermoeden is bij het verslag gevoegd. De besprekingen met het gemeentebestuur van Vlaardingen over de in bruikleengeving van het rechterlijk archief waren aan het einde van het jaar nog niet afgeloopen aan Den Haag werd het notarieel archief in bruikleen gegeven 2), de rechterlijke stukken wachten op beschrijving van Mr. Van Meurs. Het factorij-archief van Desima van 1843—1860, waarvan de geschie denis (d. w. z. van het archief) verhaald wordt, is op dit oogenblik in het depot te 's-Gravenhage, zoodat alles, wat van deze factorij aan archief stukken bestaat, aldaar bijeen is gekomen; Dr. de Hullu heeft er een inventaris van opgemaakt, die onder de aanwinsten is opgenomen. Met Mr. Bos heeft hij den chaos kaarten, in het gebouw aanwezig, geordend. De laatstgenoemde adjunct-archivaris beschreef verder de papieren van Oldenbarnevelt. De notarieele archieven van na 1811 verdwenen uit het depot, terwijl enkele archiefstukken van Buitenlandsche zaken tijdelijk een plaats in het gebouw vonden. Achter het verslag van den Noord-Hollandschen Rijksarchivaris staat de inventaris van de heerlijkheid Oosthuizenals bijlage van dat van zijn Zeeuwschen waarnemenden collega is een beschrijving van charters gevoegd, afkomstig uit den boedel van een der heeren van St. Annaland. In Zwolle klaagt men over allerlei ongewenschte verschijnselen, het gevolg van het slechte depót; daarentegen mogen wij onzen Groningschen ambtgenoot gelukwenschen met het aanstellen van een tijdelijke archivalische kracht door de metropolis van dat gewest. Mr. Flament vertelt van de moeite, die hij heeft bij het krijgen der bij de pastoors aanwezige rechterlijke stukken. Als bijlagen volgen het rapport, door Mr. Ebell aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant uitgebracht over zijn verrichtingen in de gemeente en waterschaps-archieven aldaar, en dat van Mr. Bos over gelijke verrichtin gen aan het gelijknamig college van Z.-Holland, dat vooral over Ouddorp looptverder het jaarverslag van de Commissie voor 's Rijks. Geschied kundige Publicatiën, dat de nieuwe regeling van haar bureau vermeldt en tevens den stand van de in uitvoering zijnde opdrachten, het verslag van Dr. G. Brom en dat van G. J. Hoooewerff uit Rome. Bij het verslag van de Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Publicatiën is een rap port van Dr. Colenbrander over papieren van Hugo de Groot gevoegd. 1) De berichten over de onderhandelingen met deze gemeente en met 's-Gra venhage moeten bij elkander gezocht worden. Van Vlaardingen kan ik persoonlijk nog mededeelen, dat de besprekingen op dit oogenblik zijn afgeloopen (of spoedig zullen afloopen). 2) Zie hieronder de bespreking van den voorloopigen inventariskunnen zulke inventarissen ook niet door het Rijksarchief zelf worden uitgegeven? 149 Notarieele protocollen van 1 597 tot 1811, opgenomen in het archief-depót der gemeente 's-Gravenhage.I. Alfa betische en Synchronistische lijsten. 's-Gravenhage 1911. Lijsten van de registers van doop, trouw en begraven te Amsterdam, gehouden vóór de invoering van den Bur gerlijken Stand en bewaard op het Oud-archief aldaar. [Amsterdam] 1911. Ziehier twee inventarissen, waarmede wij onzen Haagschen en Amsterdamschen collega's geluk kunnen wenschen. Royaal het Haagsche, minder royaal doch ook zeer duidelijk het Amsterdamsche boekje, en beide van veel waarde voor dengene, die genealogische (en andere) onder zoekingen moet doen en nu dadelijk weet, over welke nummers zijn onderzoek ongeveer zal loopen, en daardoor ook voor den helpenden ambtenaar, die voortaan van zijn bezoeker de nummers ontvangt en niet meer zelf telkens een geschreven, en dus minder duidelijken inventaris moet raadplegen. Natuurlijk zijn zij, de typografie en verdere uitvoering daargelaten, niet geheel gelijkDr. van Gelder geeft niet de nummers der protocollen, doch een alfabetische lijst zijner notarissen en een synchronistische, dat wil zeggentelkens over 5 jaar alle notarissen opgevende, waarvan akten in het depót aanwezig zijnMr. Veder verschaft ons een bepaalden inven taris zonder meer. Dit verschil zal wel het gevolg zijn van den aard der stukken en niet van den grooteren of kleineren ijver onzer ambt- genooten. Dr. G. A. Hulsebos. Verslag in zake de kerkelijke archieven. 1 Mei 1911. (Bijlage F). Feitelijk moest de auteursnaam tusschen haakjes geplaatst worden, daar het verslag niet onderteekend isdoch de kerkelijke archivaris verricht zijn inspecteursarbeid met zooveel ijver al besteedt hij er, volgens hem zelf, niet zooveel tijd aan, als hij wel wenschen zou dat ik die haakjes gerust meen te kunnen weglaten. Hij begint met den aankoop van twee formulierboeken van Noord-Hollandsche classes te vermelden, nml. die van Amsterdam en Haarlem; dat van Enkhuizen ontging hem tot zijn en wij kunnen gerust zeggen ook tot onze spijt. Hij bezocht verder, raad gevende waar raad noodig was, sommige Noord-Hollandsche gemeenten, verder Heukelom, Leerdam, Tuyl en enkele plaatsen in het Westland; als slot volgt een beschrijving van stukken, bij de Alkmaarsche Mag ik even den heer Veder wijzen op de verschillend aangegeven namen van dezelfde kerken, misschien het gevolg van de opschriften der registers. Ik merkte op: blz. 4 Oude Walen Kerk, blz. 26 Fransch of Waalsch Geref. Kerk; blz. 5 Oude Luthersche Evang. Kerk, blz. 26 Oude Luthersche Kerk.

Nederlandsch Archievenblad | 1911 | | pagina 44