238 Bij deze nu blijkbaar gemakkelijk te veroorzaken veranderingen in het zapon, mag volgens Dr. F. de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat eensdeels reeds bepaalde bestanddeelen van de lucht, anderdeels verschil lende vaak in het papier voorkomende stoffen in staat zijn langzamerhand ontbindingen te veroorzaken, die dan wel is waar langzaam maar toch onophoudelijk voortgaan, zonder dat ze in 't begin behoeven te voorschijn te treden en dus opgemerkt kunnen worden. In aansluiting hieraan maakt Dr. Fr. nog gewag van eene eigenaardige waarneming, die hij gedaan heeft bij met archiefzapon bewerkt papier, dat eenige maanden lang aan den invloed van water was onderworpen. Het bleek, dat gezaponneerd papier in veel hoogere mate beschimmeld was als ongezaponneerd papier van dezelfde soort en onder dezelfde omstandigheden, en voorts dat met cellit geprepareerd papier, waarmede dezelfde proeven waren gedaan, bijna vrij van schimmel gebleven was. In tegenstelling met de vele veranderingen en ontbindingsverschijnselen, die bij zapon en gezaponneerd papier werden waargenomen, werden bij de talrijke met cellit genomen proeven nooit verschijnselen geconstateerd, die op gemakkelijke veranderlijkheid of ontbinding der acetylcellulose wijzen. Integendeel, het is bewezen, dat de impregneering met cellit èn in weerstandsvermogen èn in duurzaamheid die met zapon overtreft. Daarom meent Dr. Fr. de vraag: Zapon of Cellit? zonder voorbehoud te mogen beantwoorden met: „alleen Cellit". Ja, hij meent op grond van zijne onder vinding tegen het gebruik van zapon in de archieven te moeten waar schuwen, daar het zapon steeds een gevaar voor de daarmede bewerkte stukken in zich sluit. In cellit daarentegen is een middel gevonden, dat, gemakkelijk van toepassing, in hooge mate voldoet aan de gestelde eischen en bovendien de geruststellende zekerheid geeft van absoluut gevaarloos en onschadelijk te zijn. Hierbij komt, dat de reuk van de cellit-oplossing niet onaangenaam en de dampen voor de gezondheid volstrekt onschadelijk zijndat het amylacetat daarentegen, dat als oplossing van het zapon dient, de slijmvliezen en de ademhalingsorganen sterk prikkelt. Het is bewezen, dat werkzaamheden met amylacetathoudende oplossingen directe voor de gezondheid schadelijke gevolgen kunnen hebben. De Farbenfabriken vorm. Fried. Bayer et Co., technische Abteilung, in Elberfeld hebben zich belast met het fabriceeren van cellit volgens de voorschriften van het Kgl. Materialprüfungsamt en verzenden cellit aan archieven en bibliotheken voor den prijs van 4 Mrk. per kilode daarbij behoorende „Verdünnungsflüssigkeit" kost 2.25 Mrk. het kilo. Het gebruik en de toepassing van het cellit geschieden nagenoeg op dezelfde wijze als bij de impregneering met zapon, zoodat ieder, die de methode van het zaponneeren kent, ook de werkzaamheden met cellit kan verrichten. Alleen heeft men er op te letten, dat de vloeistof niet met 239 metalen voorwerpen in aanraking komt. Alle herstellingswerkzaamheden, die met zapon in verbinding met Japansch papier of zijdesluier (Lyonner Schleier) worden verricht, kunnen op even voortreffelijke wijze met cellit geschieden. Dr. Fr. toonde dit overtuigend aan op de in de vergader zaal tentoongestelde handschriften en archivalia, die door hem met cellit hersteld waren. Na de verklaring te hebben afgelegd, dat hij in zijne onderzoekingen en proefnemingen in hoofdzaak zich moest beperken tot handschriften van papier, wees Dr. Frederking er op, dat de mogelijkheid om het „Cellit- verfahren" op den duur nog te verbeteren, niet is uitgesloten. Doch dat, afgezien daarvan, op grond van zijne onderzoekingen vaststaat, dat reeds nu in het cellit een „Heilmittel" is gevonden, „gegen dessen Anwendung nach den bisherigen Erfahrungen keinerlei Bedenken zu erheben sind". Hierna richt hij het verzoek tot de archivarissen om proeven met cellit te nemen, met de verzekering, dat zij bij eventueele moeilijkheden op hulp en raad van het Kgl. Materialprüfungsamt mogen rekenen. Dr. Frederking besluit zijne mededeeling door de hoop uit te spreken, dat, wanneer het „Cellitverfahren" in de praktijk dat geeft, wat het in het laboratorium beloofde, ook de archivarissen tenslotte met overtuiging zullen kunnen zeggen „Allein Cellit" Bibliographic der werken van Nederlandsche archivarissen over 1910 door Prof. dr. H. Brugmans. J. Acquoy. Uit de geschiedenis der stad Deventer. VII. Het gemeentebestuur van 1795 tot 1810. Overdruk uit het Deventer Dagblad van 26 en 29 Ja nuari 1910. Als voren. VIII. Het bedanken van Thomas Verwer als schepen der stad in 1630. Overdruk als voren van 7 en 9 Januari 1911. Joh. H. Been. De jongens de baas (en de meisjes niet te vergeten). Geïllustreerd door Louis Raemaekers. Alkmaar, Gebr. Kluitman. 8°. Het vrijheidsboek. Geïllustreerde uitgave van „Langs den storm- x) In deze bibliographie zijn niet opgenomen: 1°. De verslagen, door verschil lende archivarissen krachtens hun instructie uitgebracht, met de daarbij behoorende bijlagen. 20. Studiën van geringen omvang, boekbeoordeelingen enz. 3«. De arti kelen, opgenomen in het Nederlandsch Archievenblad, die gemakkelijk in de inhouds opgave zijn na te zien. Ter voorkoming van abuizen blijft de samensteller met nadruk aandringen op toezending van overdrukken ten behoeve van deze bibliographie.

Nederlandsch Archievenblad | 1910 | | pagina 22