218 met geen enkel woordB. en W. wenschen alleen den klerk (natuurlijk als bewijs hunner tevredenheid) te bevorderen tot adjunct-commies ter secretarie, en hem dan onder den secretaris te belasten met het beheer van het oude archief. Ziehier het voorstel van het dagelijksch bestuur van Zwolle aan den gemeenteraad. Mij zal het verwonderen, of Zwolle's vroede vaderen zich door hunnen voorzitter in het openbaar ten aanzien van geheel Nederland zóó voorbeeldeloos voor den gek zullen laten houden, als hier schijnt bedoeld te worden. Zullen ook zij, die niets gevoelen voor het oude archief der gemeente, niet toch in het belang hunner eigene waardigheid bezwaar maken, om d i t voorstel te aanvaarden Maar niet dit is het, wat mij dringt tot schrijven. Veel ernstiger, veel treuriger schijnt mij de vraag, wat in deze omstandigheden zal gebeuren met het oude archief der stad, met de oorkonden van den bloei en de glorie der oude roemrijke stad. B. en W. hebben thans duidelijk gezegd, hoe zij de zaak beschouwen. De gemeente-secretaris en de archiefklerk zullen het archief beheerenB. en W. zullen dit „met vertrouwen" gade slaan. Daarnaast kan de gemeente zich de weelde veroorloven, om haar archief ook te doen ordenen, zooals het behoort. Maar dat is eene zaak van grooten omvang; daarvoor zal een bijzondere deskundige noodig zijn, die een salaris verlangen zal. Te hunner convenientie zullen de heeren overwegen, of en hoe zulk een luxe-artikel gevonden zal kunnen worden. Zoo zal het dus zijn. Het archief der stad Zwolle was langzamer hand op weg, om eene wetenschappelijke instelling te worden, zooals dit behoorde en zooals de kostbare collectie verdiende. Voor B. en W. is dit eene zaak van secundair belang; hoofdzaak is voor hen, dat het con tract met het rijk ontbonden worde, dat hen hindert. Is dit eenmaal van de baan, dan zullen zij verder zienhet dure luxepaard zal dan, als de mogelijkheid van rijkshulp is uitgesloten, wel niet zoo spoedig zijn zege vierenden intocht doen binnen Zwolle 1 Aan den gemeenteraad is het toe te zien, dat deze toeleg verijdeld worde, toe te zien, dat de schoone ontwikkeling, die eene hoopvolle toekomst scheen te beloven voor het Zwolsche archief, niet ontijdig worde onderbroken. Caveant consules In de raadsvergadering van 19 Juni viel eindelijk de beslissing. Nadat verschillende leden over het voorstel van B. en W. het woord hadden gevoerd en de Voorzitter betoogd had, dat de Sassenpoort allesbehalve brandvrij en buitengewoon vochtig was, stelde de heer Vos de Wael voor, om alvorens over de aanhangige voorstellen betreffende de plaats van het oud-archief der gemeente te beslissen, af te wachten welk besluit door den raad zal worden genomen in zake den stadhuisbouw en dit voorstel ter visie te leggen. Over dit ter visie leggen werd eerst gestemd en het werd met 13 tegen 9 stemmen verworpen. Daarna werd het 219 voorstel zelf eveneens verworpen, terwijl het voorstel van den heer Vos de Wael om overleg te plegen met den Minister ter zake van het Reventer en het gebouw op de Nieuwe Markt evenmin genade kon vinden. Het voorstel van B. en W. om het archief over te brengen naar het stadhuis werd ten slotte met 13 tegen 9 stemmen aangenomen. In de avondvergadering werd door de heeren Fraiture en Balkestein in zake de benoeming van Wijnbeek nog het volgende voorstel gedaan „Ondergeteekenden stellen voor een commissie van deskundigen te benoemen, ten einde rapport uit te brengen over den toestand van het gemeentearchief, zooals hij was onder het beheer van den ambtenaar Wijnbeek, alvorens worde overgegaan tot een definitief besluit betreffende de promotie van dien ambtenaar." Dit voorstel werd met 12 tegen 10 stemmen aangenomen. Dit is dus voorloopig het einde van de beroeringverwekkende zaak. Wat te verwachten stond, is geschied. Het contract met het Rijk zal worden ontbonden en de gemeente zal haar archief weer in eigen bewa ring en eigen beheer nemen. Hoe dat beheer ten slotte geregeld zal worden is een zaak, waarop de archiefwereld en ook menigeen daarbuiten met spanning de oogen gevestigd zal houden. Hopen wij, dat de uitslag bevredigend zij In afwachting daarvan scheen het ons gewenscht om thans een objec tief overzicht van de kwestie, samengesteld uit de officieele raadsverslagen en de verschenen brochures en dagbladartikelen, aan onze lezers aan te bieden. Over ontsmetten en herstellen van handschriften. Tijdens het internationaal congres van archivarissen en bibliotheca rissen, dat van 28—31 Augustus 1910 te Brussel werd gehouden, kwam in de vergaderingen van 28 en 31 Augustus mijn ingediend rapport: „Ueber Erhaltung und Ausbesserung der Archivalien" ter sprake. Daar de tijd uit den aard der zaak zeer beperkt was, kon in de ver gadering van 31 Augustus slechts één punt, n.l. „de behandeling van archivalia met zapon", worden behandeld. Uit de discussie bleek, dat mededeelingen over het Neu-Zapon, die ik in de gelegenheid was te doen, de aandacht trokken niet alleen van aanwezige landgenooten, maar ook van ambtgenooten uit den vreemde. Aan mijne belofte om in een internationaal tijdschrift bovenvermeld onderwerp breedvoeriger te behan delen heb ik tot mijn spijt nog niet kunnen voldoen. Doch eene andere, toen aan enkele bestuursleden onzer Vereeniging gegeven, n.l. om dit onderwerp op de a.s. jaarvergadering, die den 6 Juli a.s. te Deventer zal gehouden worden, te behandelen, hoop ik te vervullen.

Nederlandsch Archievenblad | 1910 | | pagina 12