178 rische allgemeine Reichsarchiv in Miinchen. Neue Folge, 17er Band. Miinchen. 1910. Dr. Mummenhoff geeft een korte geschiedenis der raadsboeken en „manuale" der Rijksstad Neurenberg. A. Gümbel vervolgt de uitgave van de berichten, door Dr. E. Toppler, proost van St. Sebaldus in Neurenberg, over het keizerlijke hof gegeven, terwijl Dr. J. Scherg, ook als vervolg van het voorgaande deel, iets mededeelt over Frankische berichten uit de jaren 14641492, in het Vatikaan gevonden. Archivum Franciscanum Historicum. Periodica publicatio trimestris. Annus 111, Fase. IV; Annus IV, Fase. I. Typographia ad Claras Aquas prope Florentiam. In de twee afleveringen, vol stukken over de Franciskaner-orde, trekt het artikel van P. Beda Kleinschmidt over de afbeeldingen der canonisatie van St. Franciscus en de eerste kunstenaars, aan de orde der Franciscaners verbonden, zeer de aandacht. Mr. L. G. N. BOURICIUS. Koninklijke Vlaamsche Academie. Verslagen en Mede- deelingen, AprilDecember 1910. Gent. A. Siffer. 1910. Behalve de gewone verslagen van de maandelijksche vergaderingen en van de plechtige Junivergadering en de lijkreden voor de afgestorven medeleden Edw. Coremans en H. Claeys, bevatten deze nummers een tal van bijdragen voor de rubriek „kleine verscheidenheden" van Edw. Gail- liard en Jan Broeckaert. De archivaris van het aartsbisdom Mechelen, Dr. J. Laenen, deelt een oud liedje mede over den Mechelschen toren brand van 1687, terwijl Edw. Gailliard van een allergrappigst proces vertelt, dat gevoerd werd voor de „Redenaers van den Proossche" te Brugge in het jaar 1471 en daarbij de geproduceerde stukken in hoofd zaak doet afdrukken. Op bl. 737 vlg. bevindt zich de lijst der uitgeschreven prijsvragen voor 1911 en volgende jaren. Als nr. 22 voor 1914 wordt verlangd een „Repertorium der werken, verhandelingen en bijdragen betreffende de Geschiedenis des Vaderlands, hetzij afzonderlijk, hetzij in tijdschriften, mengelwerken en uitgaven van geleerde genootschappen, verschenen tot en met 1912", terwijl voor 1917 door het J. SALSMANS-fonds gevraagd wordt een beschrijving van de „Inrichting en verspreiding der Middelneder- landsche Getijden- en Gebedenboeken". Antwerpsch Archievenblad, uitgegeven op last van het Gemeentebestuur, door F. Jos. van den Branden. Deel XXVI. Afl. 1. Antwerpen. Drukkerij F. Wauters. 179 De Antwerpsche archivaris zet in deze aflevering zijn uitgave van het Clementynboeck 12881414 voort. Het eerste hier afgedrukte stuk is van 22 December 1406, het laatste van 30 November 1411. Archiv f r Urkundenforschung. Zweiter Band, zweites Heft. Leipzig. Verlag von Veit und Comp. 1909. In de tweede aflevering van den tweeden jaargang van dit tijdschrift heeft M. Tanol een uitvoerig opstel over zijne onderzoekingen betreffende Karolinger diplomata, die hij hiermede, wat Karei den Groote en Lodewijk den Vrome betreft, voor goed als geëindigd beschouwt. Voor den tijd van Lotharius I echter moet hij nog een reeks diplomata aan een nauw keuriger onderzoek onderwerpen, waarom hij den lezers dadelijk op een vervolg van zijne studie voorbereidt. Hij verdeelt zijn stof in twee hoofd stukken I. Tironiana en concept-diplomata en II. De Osnabrücker ver- valschingen, welk laatste weer in vijf onderafdeelingen wordt gesplitst. Wat de concepten betreft, komt hij tot de conclusie, dat ook bij de oudere Karolinger diplomata het concept in den vorm van losse aanteekeningen aan den bovenrand werd geschreven en deze rand later eenvoudig werd afgesneden. In aansluiting bij het opstel van Hermann Thimme over het woord „forestis" en de geschiedenis der „Forsten" en van het houtvestersrecht van de 6e tot de 12e eeuw (zie bl. 101 vlg.), geeft F. Philippi eenige opmerkingen over „Forst" en tienden. Daarop volgt eene belangrijke studie van Andreas Walther over de kanselarijordening onder Maximi- laan I, Karei V en Ferdinand I, terwijl Erich Kleeberg de stadsschrijvers en de stedelijke registers in Mühlhausen i. Th. 14e16e eeuw behandelt en een overzicht geeft van de verschillende soorten van middeleeuwsche stadboeken. Als bijlage voegt hij er een beschrijving van de besproken Mühlhausensche stadboeken aan toe. Dan komt Ernst Müller met een opstel over de lijst van koningsoorkonden van het bisdom Hildesheim, terwijl L. SchmitzKallenberg de aflevering sluit met de beschrijving van het omhulsel eener pauselijke breve van 1453. Afbeeldingen van deze eigenaardige verpakking verduidelijken het artikel. L'ordinamento delle carte degli archivi di Stato 11 a 1 i a n i. Manuale storico archivistico. Roma, Tipografia della man- tellate, 1910. Dit boek is uitgegeven van wege het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, afdeeling Burgerlijke Administratie. De directeur-generaal van deze afdeeling, de heer Pironti, drukt voorin den brief af, dien hij in Augustus 1910 over de uitgave aan den Minister heeft geschreven. Daarin zet hij uiteen, hoe reeds langen tijd de behoefte aan een dergelijk handboek

Nederlandsch Archievenblad | 1910 | | pagina 18