140 te halver grootte getrokken kaarten van de domeinlanderijen in het rentambt Lijmers, op het plat gemerkt: „no. 3 Renten Lijmers." Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. N. R. C. 13 Oct. 1910. Voor vernietiging vatbare stukken. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft goedgevonden bij beschikking van 6 Juli 1910, nr. 1797, Afdeeling K. W., met intrekking van de lijst, vastgesteld bij beschikking van 31 December 1896, no. 2960, afdeeling K. W., en ge wijzigd bij beschikking van 1 Maart 1905, no. 497, afdeeling K. W., vast te stellen een lijst van de papieren der provinciale griffies, welke vernietigd kunnen worden, en de termijnen, gedurende welke zij moeten worden bewaard alvorens tot vernietiging kan worden overgegaan. Middel om papier te bewaren voor vergaan. Gelijk bekend is, is het papier, waarop tegenwoordig onze dagbladen gedrukt worden, zeer weinig geschikt om langen tijd bewaard te blijven, doordat het te spoedig vergaat. Ten einde algeheele verwoesting der in verschil lende bibliotheken voorhanden zijnde reeksen van kranten tegen te gaan en daardoor belangrijk materiaal voor de geschiedenis te sparen, is men er sedert lang op uit, om een middel te vinden om zulk papier duurzamer te maken. Volgens mededeeling van Prof. Herzberg, hoofd van het Rijksinstituut voor papieronderzoek te Berlijn, is het hem gelukt een vloei stof samen te stellen, welke aan het houtpapier een volstrekte duurzaam heid verleent. Het succes van dit middel, dat daarin bestaat, dat de bladen van het papier, dat bewaard moet blijven, gedoopt worden in een chemische oplos- sing, moet verrassend zijn. Volgens het bericht moeten vellen papier, welke bijna uit elkaar vielen, door behandeling op dergelijke wijze, de taaiheid van perkament verkrijgen. Mocht na verloop van tientallen van jaren de behandeling herhaald moeten worden, dan zal dat aan het papier geen schade doen, en zal het op deze wijze mogelijk zijn de kranten gedurende eeuwen te bewaren. De Amsterdammer25 Sept. 1910. Antonio Malagola, de directeur van het Venetiaansche Staats archief, heeft 23 Oct. j.l. zelfmoord gepleegd. De regeering had wegens vermeende onregelmatigheden in de uitoefening van zijn ambt een onder zoek gelast. Malagola vond, dat men met dien maatregel zijn eer als ambtenaar te na kwam, en wilde de schande niet overleven. N.-R. C., 25 Oct. 1910. 141 Staatsbegrooting. Aan de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1911 ontleenen wij het volgende: Begrooting met uitgewerkten en toelichtenden staat. Hoofdstuk V, Afd. V. Hooger onderwijs, art. 112a. Rijksuniversiteit te Leiden. Materieel. Wegens kosten voor aanvulling en uitbreiding der verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs enz. 7/. Handschriften kunde 150. Art. 1167». Rijksuniversiteit te Utrecht. Gebouwen, meubilair enz. Inrichting brandvrije bewaarplaats voor archieven1650. Hoofdstuk V, Afd. VIL Kunsten en Wetenschappen. Art. 193. Jaarwedden en verdere belooningen der ambtenaren enz. bij 's Rijksarchieven te 's Gravenhageƒ40190. Art. 194. Rijksarchief te 's-Gravenhage. Materieel 13500. Art. 195. Jaarwedden en verdere belooningen der ambtenaren enz. bij 's Rijks archieven in de provinciën67120. Art. 196. Kosten van onderhoud, huishoudelijke uitgaven, personeele hulp, schrijfloonen, reis- en verblijfkosten, aankoopen, meubilair, aankoop, huur, stichting en inrichting van lokalen en terreinen en verdere uitgaven voor de archieven in de provinciën 44000. Art. 197, Jaarwedden en verdere belooningen voor de ambtenaren bij het bureau van de Commissie voor 's Rijks geschiedkundige publi- catiën8600. Art. 198. Commissie voor 's Rijks geschiedkundige publicatiën. Materieel 10000. Art. 218. Uitgaven en subsidiën voor ondernemingen van weten schap en kunst. i. Nederlandsch Instituut te Rome voor geschiedkundig en kunsthistorisch onderzoek3000. Memorie van toelichting. Hoofdstuk V. Afd. V. Art. 112a. Rijksuniversiteit te Leiden, 7 De nieuw opgetreden buitengewone hoogleeraar in de handschriftenkunde heeft 150 noodig gedurende 2 jaren, ten einde een aantal der meest belangrijke palaeografische specimina door fotografie te vermenigvuldigen en zoodoende een collegeapparaat van blijvende waarde samen te stellen. Art. 116b Rijksuniversiteit te Utrecht. Ten einde de steeds aan groeiende archieven van Curatoren, den Senaat en de Faculteiten behoorlijk te kunnen bergen, bestaat behoefte aan een brandvrije bewaarplaats. De inrichting hiervan vordert een bedrag van f 1650. Hoofdstuk V Afd. VII. Kunsten en wetenschappen. Art. 193. Jaar wedden en verdere belooningen der ambtenaren, enz. bij 's Rijks archieven te 's Gravenhage. Voor periodieke traktementsverhoogingen ingevolge de bij Koninklijk besluit van 22 Januari 1904, no. 35 vastgestelde regeling,

Nederlandsch Archievenblad | 1910 | | pagina 31