138 Gerhard L. Grove, Til Orlogs under de Ruyter. Dagbogs- optegnelser af Hans Svendsen en dansk soemand i hollandsk tjeneste fra 1665 til 1667. Kjoebenhavn, 1909. Zooals onder Prins Maurits het Staatsche leger vol was van buiten- landsche officieren, die hier de krijgskunst kwamen leeren, zoo waren er in de 17de eeuw vele Denen en Zweden, die dienst deden op onze vloot; één daarvan, de Deen Hans Svendsen, die 16651667 onder De Ruyter diende, heeft een dagboek geschreven, dat hier nu door den Deenschen archivaris Grove geïllustreerd wordt uitgegeven. Mr. L. G. N. BOURICIUS. Berichten. Bij Koninklijk besluit van 4 Oct. 1910 is bekrachtigd het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam van 7 September 1910, waarbij aan de Gemeentelijke universiteit aldaar is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de encyclopaedic der rechtswetenschap, zoomede in het oud-vaderlandsche recht en zijne geschiedenis, Mr. R. Fruin Th. Azn., Rijksarchivaris te Middelburg. Bij Kori. besluit van 31 October 1910 is, met ingang van 16 Novem ber, aan Mr. R. Fruin Th. Azn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Rijksarchivaris in Zeeland, met dankbetuiging voor de diensten, door hem aan den lande bewezen. In eene 3 November te Middelburg gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is aan Mr. R. Fruin, den naar Amsterdam als hoogleeraar vertrekkenden voorzitter, een groote gouden penning aangeboden. De penning draagt aan de eene zijde den stempel des genootschaps, terwijl er aan de keerzijde op te lezen is: „In honorem Roberti Fruinii, juris disciplinae doctoris, in academia Amstelodamensi professoris designati, qui olim Societati Zeelandicae Doctrinarum praefuitcum Medioburgo discederet. Medioburgi a. d. Ill Nov. MDCCCCX". Den 14den November te 3 ure heeft Prof. Mr. R. Fruin zijn hoog- leeraarsambt aan de universiteit te Amsterdam aanvaard met het uitspreken van een rede getiteldDe studie van het oud-vaderlandsche recht en de archieven. De heer W. J. L. Poelmans is met ingang van 1 Jan. 1911 bevor derd tot adjunct-commies aan het gemeentearchief van Rotterdam. Bij Kon. besluit van 19 September 1910 is aan mejuffrouw E. de 139 Clercq, op haar verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag ver leend als amanuensis bij het Rijksarchief in Utrecht. Bij Kon. besluit van 27 October 1910 is, met ingang van 1 Novem ber, voor het tijdvak van 1 jaar, benoemd tot amanuensis bij het Rijksarchief in Utrecht, mejuffrouw M. J. van Soest, doctoranda in de Nederlandsche letteren aan de Universiteit te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 30 Aug. 1910 is de zilveren medaille der Orde van Oranje-Nassau verleend aan H. Kater, adjunct-onderofficier-schrijver, adjunct-archivaris bij de Vilde afdeeling van het departement van oorlog te Batavia (alg. stamb. no. 44863). Gemeentearchief te 's-Gravenhage. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft den Algemeenen Rijksarchivaris gemachtigd, om de rechterlijke en notariëele archieven van Den Haag aan het gemeentearchief in bruikleen over te dragen. De notariëele protocollen (5276 deelen) zijn reeds overgebracht; de rechterlijke archieven zullen weldra volgen. B. en W. van 's-Gravenhage hebben bij de ontwerp-begrooting aan den Raad voorgesteld den archivaris in traktement gelijk te stellen met de hoofdcommiezen ter secretarie en dus met 1 Januari te salarieeren met 2500, stijgende met driejaarlijksche verhoogingen tot j200. Uit de beraadslaging over de gemeentebegrooting voor 1911 der gemeente 's-Gravenhage, van 27 October 1910, nemen wij het volgende over: De heer Warneke wijst bij de verhooging van het salaris voor den archivaris alweer op de bestaande verordening, van welke men niet zoo vaak moet afwijken. De heer Mouton wijst er op, dat de regeering thans belangrijke documenten aan het Haagsche archief wil toevertrouwen, blijkbaar omdat er thans een bekwaam archivaris is. Het betrokken artikel van de salarisverordening wordt op verzoek van den heer Ter Laan in hoofdelijke stemming gebracht en aangenomen met 29 tegen 4 stemmen. Rijksarchief in Gelderland. De heer W. Methorst, rent meester te Zevenaar, heeft aan het Rijksarchief in Gelderland ten ge schenke aangeboden 1°. Eene portefeuille met kaarten van de tot het rentambt Lijmers behoorende tiendplichtige bouw- en weilanden, met bijbehoorend register, bij de nieuwe landmeting opgemaakt en gewaarmerkt door den landmeter F. M. Loeffer in de jaren 17821786; 2°. Een atlas van zeven uit de algemeene ambtskaart van de Lijmers

Nederlandsch Archievenblad | 1910 | | pagina 30