Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Wetenschappelijke reizen In de statistiek der reizen neemt de wetenschappelijke, die uit het oogpunt der systematiek het spreekt van zelf niet behoeft onder te doen, een zeer bescheiden plaats in, tenzij men de grenslijn uit het oog verliest, die tusschen haar en de ter aankweeking van algemeene beschaving dienende reis bestaat. Het doel van de meeste reizen toch is, naast het genieten van licha melijke uitspanning, het opdoen van algemeene beschaving. Wie in 't bij zonder steden en landen bezoekt, die vol zijn van getuigen van een groot historisch, vooral kunsthistorisch verleden, autochthone getuigen of daarheen overgebrachte, zal niet licht zonder de bedoeling, om zijn gezichtskring te verruimen, in den vreemde gegaan zijn. Men zou het motief ook het dilettan tische kunnen noemen, echter zonder de nuance van geringschatting, die soms met dezen term wordt verbonden, waarvoor hier inderdaad alle reden ontbreekt. Nu is er toch wel een onloochenbaar verschil in aard tusschen deze motieven, dat misschien het best uitkomt, door het één als zuiver receptief, het ander, het wetenschappelijke, als produktief te karakteriseeren, wat niet met produktie in literairen zin identisch is, zooals omgekeerd immers ook, letterkundig gesproken, dilettantische produktie voorkomt. En deze toestand wordt niet hierdoor gewijzigd, dat het object, door den liefhebber en den onderzoeker tot voorwerp van beschouwing gekozen, hetzelfde kan zijn, zooals immers ook de kunstgeschiedenisvorscher en de Voordracht, gehouden voor de studenten der Juridische Faculteit te Amsterdam, in de Aula der Universiteit aldaar, 10 Mei j.l. en door den Spreker welwillend voor het Archievenblad afgestaan. [Red.] Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. E. WIERSUM te Rotterdam.

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 1