232 De bepaling uit Buys' tweede instructie aangaande de verplichting tot overlevering der landspapieren van den advocaat bleef bestaan, maar verscherpt, eerst onder Duyck, later onder De Witt. Opgemerkt moet worden (het tegendeel is wel eens ten onrechte beweerd), dat De Witt zich tot in de kleinste finesses gehouden heeft aan de hem op dit gebied voorgeschreven regelen, en de inbeslagneming van de nog te zijnen huize zijnde papieren door de Staten na zijn vermoording was dan ook onwettig. De familie deed herhaaldelijk pogingen om een deel dier papieren terug te krijgen zelfs nog in 1760 maar zonder resultaat. De overige raadpensionarissen hebben zich, de een minder, de ander meer getrouw aan hun voorschriften gehouden, maar ook de papieren der meesten van hen, die ze niet hadden gedeponeerd, zijn thans op het Rijksarchief aanwezig, waar slechts die van Van Bleiswijk ontbreken. Spreker deelt vervolgens meer in bijzonderheden de geschiedenis dier verschillende verzamelingen van raadpensionarissen mede, en wijst er op, hoe eigenlijk slechts onder De Witt en Fagel en in de eerste jaren van Heinsius de inrichting van het archief der Staten van Holland zóó was, dat het, hoewel nog niet eens in elk opzicht, kon wedijveren met dat der Staten-Generaal. Ten slotte werden de verschillende inventarisatiën in de 18de en 19de eeuw van het Staten-archief nagegaan, en ook de laatstgemaakte besproken, welker indeeling door Spreker tot op zekere hoogte werd verdedigd". Waardeering van het archiefwezen in Nederland. In het meer dan duizend bladzijden tellende prachtwerk „Nederland in den aanvang der twintigste eeuw", dat onlangs bij A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij te Leiden verscheen, worden aan het archiefwezen in het geheel zes regels gewijd. Onder de ruim 500 illustraties zal men te ver geefs de afbeelding van een archivaris of een archiefgebouw zoeken. De jaarvergadering der Vereeniging van Archivarissen in Nederland zal gehouden worden te Gouda op Vrijdag 1 Juli 1910, te 1 '/2 ure des namiddags, in een der zalen van het Stadhuis.

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 18