218 Literatuur-kroniek. J. de Vries. Zes opstellen over de ambtenaarsbeweging. Amsterdam 2 j. (1909). Dez. De ambtenaarsbeweging. Overdruk uit De Gids, 1909 no. 6. Deze opstellen hebben alle zeven één doelbelangstelling te wekken voor den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den Rechts toestand der Burgerlijke Ambtenaren, van welken bond de schrijver voor zitter is. Alles en nog wat wordt er bijgehaald, om te bewijzen, dat zulke wettelijke regeling zeer noodig is, maar ook, dat stakingsrecht niet kan worden toegestaan, en dat de ambtenaarsvereenigingen niet aan politiek moeten doen. Tijdschrift voor Boek- en Bibliotheekwezen. Antwerpen ('s-Gravenhage), Jaargang VII, no. 5 en 6. Het 5e nummer wordt geheel gevuld door het slot van Enschedé's artikel over het papier en den papierhandel in Noord-Nederland gedurende de 17e eeuw, en door een artikel van den Utrechtschen universiteits bibliothecaris J. F. van Someren over zijn bibliotheek, waarin ook enkele aardige staaltjes worden verhaald van de vermeerderde belasting der biblio theekbudgetten door het verschijnen van vele nieuwe, en het duurder wor den der oude tijdschriften; het stuk is geschreven ter eere van het 325-jarig bestaan der inrichting, die men zoo pas in een nieuw kleed heeft gestoken. De geschiedenis van de inrichting zelvé is in het kort door G. A. Evers in de volgende aflevering beschreven. Mr. L. Willems Azn. uit Gent brengt een pamflet vol raadsels (Knuttel no. 1625), door Dr. C. P. Buroer Jr. aan een Elzevier toegeschreven, ten name van Willem van Yselveer; in verband daarmede vertelt Dr. C. P. Burger Jr. iets over dezen dichter. Verder verhaalt Raymond van Marle van een 10e- of 1 le-eeuwschen codex van de officiis van Ambrosius, A. de Poorter van Brugsche handschriften, en Dr. J. S. van Veen van het beheer der Tielsche librye, terwijl Dr. Maurits Sabbe zijn studie over Pater Justinus en zijn kluchtspelen ten einde brengt. Tot slot een necro logie van den uitgever Paul Buschmann door E. de B. Nijhoff s Index op de periodieken van algemeenen in houd. Maandelijks verschijnend periodiek. 's-Gravenhage M. Nijhoff 1909 Ja, tot hoelang? No. 1, 6 en 7 liggen voor mij, en de lijst der periodieken en couranten, waaruit geput wordt, is in no. 7 veel uitge breider dan in no. 1, maar jammer genoeg bevat ook zij nog niet alle. Met de groote vlucht, die de tijdschriften-literatuur in den laatsten tijd heeft genomen, was een „repertorium" als dit wel noodig, en met genoegen 219 kan ik dezen index aanbevelen wetenschappelijke stukken worden twee-, drie maal geklapperd, en zoo kan de index zelfs bij vluchtig doorkijken al een aardige vingerwijzing geven. Ook is de prijs bescheiden genoeg om een groot debiet mogelijk te maken, wat met het oog op grootere volledig heid wenschelijk is. Revue des Bibliothèques et Archives de Belgique, publiée par L. Stainier. Tome VII, nos. 23 et 45. Bruxelles, G. van Oest et Cie. De eerste der dubbele nummers bevat, behalve een aankondiging van het Brusselsche congres en een viertal bibliografische opstellen, de vertaling van het Italiaansche reglement op de reproductie van handschriften, en een afdruk van de oprichtingsbul der Leuvensche universiteit, medegedeeld door L. de Lissengrez. Ook het tweede geeft voor het grootste gedeelte stuk ken, vrijwel alleen voor bibliothecarissen van belang. Onze collega Ch. Hodevaerde deelt mede, wat in 1908 in het onder zijn beheer staand staatsarchiefdepöt te Bergen in Henegouwen is gekomen het schijnt mij toe nogal veel te zijn, maar als ik het wel heb, is het oudste stuk niet ouder dan 1400. Verder behandelt Aug. Vincent de familie Velpius, uitgevers en boekhandelaren te Leuven, Bergen (Heneg.) en Brussel in de 16e en 17e eeuw, en staat er een artikel in van J. d. D. over de diplomatieke archieven in Frankrijk, in verband met hunne open stelling voor het publiek, reeds vroeger te dezer plaatse vermeld Door baron M. van der Bruggen is zijn familie-archief aan het Gentsche staatsarchief-depót in bruikleen afgestaanhet schijnt een belangrijk archief te zijn. Ville de Bruxelles. Rapport concernant le service des archives communales (archives-bibliothèque-musée com munal). Bruxelles 1909. De inventarisatie der oude archieven, d. w. z. die tot 1800, is vrijwel klaar; men heeft de registers definitief genummerd, en is met de nummering der liassen reeds een eind op weg. Onze Brusselsche ambtgenoot, die zijn naam bescheidenlijk verborgen houdt, vindt het daarom nu een geschikte gelegenheid, een korte geschiedenis van dat historisch archief te geven, en van de noodlottige gevolgen van het bom bardement van 1695, dat de in den St.-Michiels-toren en de Boterpot- gedeelten van het stadhuis opgeborgen stadspapieren niet spaarde. Dit bombardement heeft de taak van den archivaris zeer verlicht, zij het waar schijnlijk tegen zijn zin; ook andere oorzaken hebben tot een vermindering Zie blz. 123 van dezen jaargang.

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 11