19Ó En zoo is het boek ontstaan, waarin natuurlijk het speciaal Neder- landsche doel, dat hij in het werk in het oog gehouden had, verlaten moest worden om een algemeenen kijk op de Vaticaansche schatten te kunnen geven. Na de voorrede vinden we de Notions préliminaires en vervolgens de regelmatig geschikte indeeling, die makkelijk te overzien valt en waar bij iedere afzonderlijke afdeeling haar geschiedenis kortelijk vermeld staat. Deze te bestudeeren moeten we aan de belangstellenden overlaten, die zeker niet schaarsch zullen zijn. Het boek sluit met de vermelding van de nog niet beschreven documenten (ten minste 100.000), hoofdzakelijk op de middeleeuwen betrekking hebbende, die er sedert 1870 bij gekomen zijnen de wensch wordt geuit, dat het bestaande plan om alle oude archieven der groote roomsche congregaties ook over te brengen naar het Vaticaan, om aldus een echt centrale bibliotheek te stichten, mettertijd verwezenlijkt moge worden. De Guide is opgedragen aan de nagedachtenis van Monsignore Pietro Wenzel, onder-archivaris van den Heiligen Stoel. N. R. C., 4 Febr. 1910. Concept-archiefwet. Men verzoekt ons mede te deelen, dat van de notulen van de bijeenkomsten der rijksarchivarissen, waarin de concept-archiefwet behandeld is, voor de leden onzer Vereeniging een beperkt aantal exemplaren bij den secretaris, mr. R. Fruin, te verkrijgen is. Congrès international de bibliographie et de docu mentation. Van dit congres, dat dezen zomer, 25 27 Aug., te Brussel gehouden zal worden, zijn thans de Documents préliminaires verschenen. Zij bevatten den oproepingsbrief, de dagverdeeling, het programma, het reglement, aanwijzingen voor de uit te brengen rapporten, en mede- deelingen. Als laatste nummers komen op het programma voor X. La documentation administrative: 1. Notions et conceptions fondamentales de la Documentation admi nistrative ses rapports avec l'organisation générale de la documentation utilisation de la documentation administrative 2. Régies générales pour l'établissement et la rédaction des pièces en conformité avec les besoins d'un organisme documentaireespèces diverses de pièces; les formules administrativesla simplification des écri- tures administratives; rapport du document avec l'organisation du travail administratif et les formalités administratives; 3. Classification administrative; mode de classement des pièces et des dossiers; 191 4. Rapports entre les archives contemporaines des administrations et les archives anciennes; destruction des pièces; 5. Communication des pièces et accessibilité des archives des admi nistrations; leur importance comme source de la documentation générale, principalement en matière sociale, industrielle et commerciale 6. Enregistrement systématique, sous forme de répertoires ou cadas tres des diverses catégories de faits relatifs a l'activité des administrations politiques 7. Les publications officielles ou publications administratives distri bution, échanges, conservation des stoks, recommandations a suivre pour leur rédaction et leur publicationcoordination des publications suivant un programme d'ensemble le Journal officiel, les actes des assemblées déli- bérantes et les rapports périodiques sur les services administratifs. XI. Archives anciennes: 1. Notions et conceptions fondamentales des Archives anciennes, con- sidérées comme collections de documents et comme organismes adminis- trant des dépots publicsröle des archives dans l'organisation générale de la documentation, utilisation des archives 2. Inventaires généraux des archives, leur classement, leurs rapports avec les répertoires bibliographiques généraux 3. Etat actuel des travaux d'inventaire d'archives dans les diffé rents pays; 4. Les grands dépots d'archives des différents pays, leurs collections et l'état des fonds qu'elles offrent actuellement a Ia documentation. Congrès international des archivistes et des biblio- thécaires. Van de Documents préliminaires is de tweede aflevering uitgekomen. De datums van het congres, thans officieel vastgesteld, zijn 28 31 Augustus. Op het programma komen o. a. voor bezoeken aan de Koninklijke Bibliotheek en het Rijksarchief, aan de bibliotheek van het Instituut Solvay en die van de Bollandisten, en aan de afdeeling Weten schappen op de internationale tentoonstelling. Zondag 28 Augustus zal de „Association des Archivistes et Bibliothécaires beiges" den congresleden een avondfeest aanbieden. Voor de sectie Archieven zijn de volgende rapporten ingekomen of toegezegd 1. Restauration des Archives, door Dr. M. Schoenoen, 2. La question des Archives privées, door de heeren F. Pasquier en H. E. Woods, 3. Archives courantes, door den heer G. Des Marez, 4. Archives d'histoire économique, door Prof. Hansen, 5. Registres paroissiaux, door de heeren Galabert en J. Vannerus, 6. Principe de Ia provenance, door Dr. E.

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 27