188 van den voortdurenden aanwas der archieven. Deze arbeid dient onder eenigszins deskundige leiding te geschieden. Het zou te kostbaar zijn een archivaris of anderen deskundige uit het Moederland te ontbieden. Daarom bestaat het voornemen dit werk op te dragen aan een in de kolonie aanwezigen ambtenaar, die met de behandeling van oude archieven voldoende vertrouwd is, en hem een assistent toe te voegen. De ambtenaar zal dan tijdelijk van zijne gewone functiën moeten worden ontheven en zijne bezoldiging zal beschikbaar moeten worden gehouden om hem tijdelijk te kunnen vervangen. Voor hemzelven wordt gerekend op eene toelage van 200 en voor zijn assistent op een salaris van 50 's maands, en daar verwacht wordt dat met het werk tenminste een vol jaar gemoeid zal zijn, wordt op de begrooting voor 1911 in totaal 3000 uitgetrokken. N. R. C. 30 Maart 1910. In de Raadsvergadering van 's-Hertogenbosch van 26 Januari 1910 stelden B. en W. voor, om het in orde brengen van het gemeente-archief op te dragen aan H. Ebeling eu daarvoor een post van ƒ200 te brengen op de begrooting van 1910. De Voorzitter zeide, dat deze opdracht geschiedde in overleg met het lid jhr. mr. Van Sasse van Ysselt. Zonder beraadslaging of stemming werd het voorstel aangenomen. De heer H. Statius Muller, hoofdcommies ter gouvernementssecre tarie van Curasao, tevens archivaris, is benoemd tot koloniaal ontvanger; als zijn opvolger is aangewezen de heer C. A. F. Hellmund. N. R. C., 31 Jan. 1910. Tot leden van het Hoofdbestuur van het dezen zomer te Maastricht te houden 31ste Ned. Taal- en Letterkundig Congres zijn o.a. benoemd de heeren A. J. Flament, rijksarchivaris, en J. H. Nuyts, gemeente-archi varis en bibliothecaris. Waardeering van het Nederlandsche archiefwezen. Aan een verslag in de N. R. C. van 21 Jan. 1910 over het Congres van historici en economisten, te New-York gehouden, ontleenen wij het volgende „Donderdag 30 December was een dag voor sectie-vergaderingen. In die over archiefwezen sprak de heer William Isaac Hull, van Swarth- more College, met veel waardeering over het archiefwezen en de archi- 189 varissen in Nederland, hun vereeniging en hun „Handleiding". Een geregeld archiefwezen heeft zich in Amerika nog niet ontwikkeld, althans niet voor zoover het de archieven der centrale regeering betreft, waarmede naar Europeesche begrippen vrij willekeurig wordt omgesprongen. De Library of Congress te Washington schept er de room af en tapt die in haar manuscripten-afdeeling over. Zoodra de moderne begrippen over het onderscheid tusschen archief en bibliotheek meer zullen zijn door gedrongen, zal men noodzakelijk op deze regeling moeten terugkomen en een centraal rijksarchiefdepöt te Washington stichten. Het onderwerp, in de sectie voor archiefwezen behandeld, was in het algemeen omschreven als „Lessons to be learned from European Practice in the Administration of Archives". Ons land kwam er, gelijk gezegd, heel goed bij weg". Pap ierverbrui k. Kortelings deelden de Indische bladen eene aanschrijving der regeering mede, waarbij, om plaats te maken in de gouvernements-archieven, de vernietiging van alle verouderde en overtollige paperassen werd aanbevolen. Thans heeft de regeering, zegt de Java-Bode, aan de betrokken autoriteiten verzocht om, bij de aanbieding aan haar van afschriften van brieven en rapporten, geen dubbele vellen meer te gebruiken, waarvan het eene vel onbeschreven blijft, maar enkele geheel beschreven •papieren over te leggen, niet alleen uit een oogpunt van economie, maar ook om onnoodige uitbreiding der archieven te voorkomen. N. R. C., 27 Dec. 1909. Een gids voor de Vaticaansche archieven. Bij de firma Loescher te Rome is uitgekomen een Guide aux Archives du Vatican, door dr. Gisbert Brom, directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut. In de voorrede verklaart de schrijver waarom hij dezen gids samen stelde. Bij de uitgave toch van zijn „Archivalia in Italië, belangrijk voor de geschiedenis van Nederland. I. Rome, Vaticaansch Archief" (Den Haag, M. Nijhoff) had hij dit werk doen voorafgaan door een algemeene be schrijving van dit archief en daarbij eenige practische wenken voor het onderzoek gegeven. „Des personnes assez familières avec ces matières ont pensé, que mes indications pratiques pourraient être utiles a d'autres qu'a ceux qui possè- dent la langue hollandaise, et que résumées dans une Iangue plus géné- ralement connue, elles pourraient encore porter des fruits. On jugeait, que pour s'orienter dans les Archives du Vatican, qui semblent surtout aux débutants être un labyrinthe inextrable, il était nécessaire de posséder un guide complet et actuel".

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 26