54 welke plaats hij te doen heeft, b.v. bij personen het geboorte- en sterfjaar, de vermelding van ambten enz.bij plaatsen de aanduiding (stad) of (dorp), zoo noodig ook de plaats waar deze gelegen zijn, enz. Maar in elk geval blijft het gewenscht, dat deze mededeelingen verband houden met het karakter van het boek en met het tijdvak der geschiedenis, dat in het werk, waarop de index is samengesteld, behandeld wordt. Indices van persoons- of plaatsnamen, hoe goed ook bedoeld, mogen niet ontaarden in biographische of aardrijkskundige woordenboeken. Zoo zou het werk van den auteur bijzaak, dat van den samensteller van de indices hoofdzaak wordende index zou dan geen wegwijzer meer in het boek, het boek daarentegen een wegwijzer voor den index worden. Nog ééne zaak, die bij alle drie de soorten van indices voorkomt, zou hier besproken moeten wordende volgorde, bij het alphabetiseeren in acht te nemen. Bij het alphabetiseeren van zaken zal hierover trouwens weinig verschil van gevoelen kunnen bestaan, aangezien, zéér enkele gevallen uitgezonderd, de namen wel zullen opgenomen worden naar de hedendaagsche spelwijze, door welke methode zich bij het alphabetiseeren geene twijfelachtige gevallen kunnen voordoen. Bij het alphabetiseeren van persoons- en plaatsnamen is het echter anders gesteld. Aangezien dus de vraag slechts de afzonderlijke indices betreft, is daaraan bij de behan deling dier indices eene speciale paragraaph gewijd. INDEX VAN PERSOONSNAMEN. 1. In den index worden opgenomen alle in den archief-inventaris voorkomende persoonsnamen, de fa milienaam en daarachter tusschen de voornamen. De in de inventarissen voorkomende namen van samen stellers, schrijvers en schenkers van stukken worden niet in den index opgenomen. Van de drie indices is die van persoonsnamen stellig niet de minst belangrijke. Oogenschijnlijk is hij ook de eenvoudigstetoch doen zich bij de samenstelling tal van vragen voor, die den arbeid ingewikkelder maken dan men oppervlakkig zou vermoeden. De verschillende paragraphen, aan den index van persoonsnamen gewijd, zullen van deze bewering het bewijs leveren. In den index worden opgenomen de familie- (of geslachts-) namen met de voornamen (ook wel doopnamen genoemd) van alle in een inven taris voorkomende personen. De vraag dient hierbij besproken, hoe ge handeld moet worden met namen als Raad van State, Groote Raad 55 van Mechelen, Hoogheemraadschap van Rijnland enz., collegiën of lichamen, die een min of meer persoonlijken naam dragen, zonder dat zij toch bepaald een persoon aanduiden. Het antwoord hierop kan kort zijn. Wanneer een index wordt samengesteld, waarin uit sluitend namen van personen worden opgenomen, mogen de narnen van collegiën of lichamen, aangezien dit geene individueele personen zijn, daarin niet voorkomen, maar moeten zij geplaatst worden in een index van zaken. Als tegelijk echter niet een index van zaken gevormd wordt, moet men deze namen tusschen de persoonsnamen plaatsenmaar de titel van den index moet dan niet zijnIndex van persoonsnamen, maar: Index van eigennamen. Worden opgenomen de voornamen of de voorletters der namen? Deze vraag heeft een onderwerp van overweging uitgemaakt, voornamelijk aan de orde gesteld door de omstandigheid, dat in vele nummers van de te behandelen inventarissen bij de familienamen geene voornamen maar alleen voorletters worden vermeld. Met het oog hierop zou, door het aannemen van het systeem van voorletters, de mogelijkheid geopend worden, om den index geheel gelijkvormig in te richten. Het is toch mogelijk de voornamen tot voorletters te verkorten; maar zonder uitvoerig onderzoek (hetgeen in den regel niet gewenscht is) is het daarentegen niet mogelijk, de voorletters tot voornamen aan te vullen, en dus langs dien weg weder de gewenschte eenvormigheid te verkrijgen. Na overweging is het echter gebleken, dat het systeem van voorletters bij een index op een inventaris, wiens inhoud over verscheidene eeuwen loopt, in de praktijk onuitvoerbaar is. Wanneer men toch denkt aan het aantal voornamen, beginnende met de letter JJan (met zijne varianten Joan, Johan, Johannes, en dikwijls voorkomende vertalingen Jean en John), Jacob (met Jacobus en Jaques), Joost (met Justus), Jurrianus (met Joriaan), Jasper, Jeremias enz. enz. nog daargelaten de toepassing dezer namen met vrouwe lijke uitgangen op vrouwen, en wanneer men overweegt, dat de moge lijkheid geenszins uitgesloten is, dat éénzelfde familienaam in den loop der eeuwen met tien of twaalf dezer voornamen in een inventaris kan voorkomen, dan komt men tot de overtuiging, dat het gebruik van enkel voorletters in een index aanleiding zou geven tot hopelooze verwarring. In ieder geval zou men, om de Jannen van de Jacobussen, de Joosten van de Jurianussen van dezelfde familie te onderscheiden, willens of onwillens genoodzaakt zijn, deze personen, behalve door hunne voorletters, nog door eene nadere aanduiding van elkander te onderscheidenen hiermede zou reeds de eenvormigheid, waarom het juist te doen was, verbroken zijn. Maar er is meer. Ingevolge het hierna in 9 bepaalde, worden voor namen, gevolgd door een patronymicum, met uitzondering van die tusschen 17951813, als hoofdnamen beschouwd en als zoodanig in den index

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 6