128 A. O. van Kerkwijk, onder-directeur van het Koninklijk Kabinet van munten, penningen enz., te 's-Gravenhage E. W. Moes, directeur van het Rijks-Prentenkabinet, te Amsterdam Dr. Mr. J. C. Overvoorde, archivaris der gemeente en directeur van het Stedelijk Museum, te Leiden Aug. Sassen, onder-voorzitter van de Ned. Belg. Vereeniging der Vrienden van de Medaille en oud-archivaris van Helmond, te 's-Gravenhage; Dr. F. Xavier Smits, commies aan het Rijksarchief in Noordbrabant, te 's-Hertogenbosch. N. R. C. 27 Augustus 1909. Het Staatsblad no. 60 bevat een Kon. besluit van 7 Juli 1909, hou dende verlenging (met 2 jaren) van den termijn voor overbrenging van notarieele archieven naar het Rijksarchief in de provincie Zeelandhet Staatsblad no. 299 bevat een Kon. besluit van 23 Augustus 1909, houdende dezelfde bepaling ten opzichte van het Rijksarchief in de provincie Noord holland en het Staatsblad no. 311 een Kon. besluit van 16 September 1909, houdende dezelfde bepaling ten opzichte van het Rijksarchief in de provincie Limburg. „Zorg voor 's lands gelden Toch maar goed dat we een Rekenkamer hebben, die ijverig toeziet, of de uitgaven, voor den Staat gedaan, wel gemotiveerd waren. Haar jongste verslag, over 1908, levert van haar minutieuse zorgen zorgen weer de duidelijkste blijken. Zij kon b.v. maar niet begrijpen, waarom voor 499.50 ten dienste van de klinieken voor chirurgie, gynae cologie en obstetrie bij de Rijksuniversiteit te Utrecht was aangekocht een pianino 1 Gelukkig dat de Minister van Binnenlandsche Zaken behoor lijke inlichting heeft kunnen gevendie piano was aangeschaft ten behoeve van de recreatiekamer der pleegzusters en werd „voor hare verpoozing beslist noodig geacht". Een pianino in een kliniek mag een beetje verdwaald lijken, heelemaal uit de koers is toch een zuidwester in een Rijksarchief. Waar was 't nu toch voor noodig, vroeg de Rekenkamer nieuwsgierig, om een regenjas en een zuidwester aan te schaffen ten behoeve van het Rijksarchief? Het antwoord was, „dat zij waren bestemd om bij ruw weder te worden gebruikt door den persoon, die door den Algemeenen Rijksarchivaris wordt aange wezen om toezicht te houden bij het lossen en meten van de cokes, welk toezicht geschiedt op de terreinen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen". Prov. Groti. Cour. 129 In de Memorie van Toelichting op de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1910 komt betreffende het archiefwezen het volgende voor: Vide Afdeeling. Kunsten en Wetenschappen. Art. 193. Jaarwedden en verdere belooningen der ambtenaren enz. bij 's Rijks archieven te 's-Gravenhage. Het is wenschelijk voorgekomen om het bureau van de Commissie van Advies voor 's Rijks geschiedkun dige publicatiën administratief geheel te scheiden van den dienst van het Rijksarchief te 's Gravenhage. Hiermede wordt niet beoogd de schepping van iets nieuws, doch slechts eene bevestiging en verdere ontwikkeling van het bestaande. Aanvankelijk was eenig verband gelegd tusschen het Rijksarchief en de werkzaamheden der Commissie. Tot haar Voorzitter was benoemd de Algemeene Rijksarchivaris, tot haar secretaris een der adjunct-archivarissen. Sinds echter de secretaris van zijne tot dusver bekleede betrekking van adjunct-archivaris werd ontheven, en hem eene jaarwedde werd toegekend in de hoedanigheid van secretaris der Commissie, is deze langzamerhand het hoofd geworden van een van het Rijksarchief onafhankelijk bureau. Daarom verdient het ook aanbeveling dezen toestand, die zich met onver mijdelijke noodzakelijkheid ontwikkeld heeft, te regulariseeren en het bureau ook in naam van het Rijksarchief onafhankelijk te maken. De bedoeling is den secretaris te benoemen tot Directeur op eene jaarwedde van 5000 en aan het bureau toe te voegen een onderdirecteur op een salaris van 3000, dat met twee vijf-jaarlijksche verhoogingen van 450 tot 3900 zal klimmen. De aanwezigheid van een onderdirecteur is al aanstonds hierom ge- wenscht, daar de Directeur zich in het belang van den dienst van tijd tot tijd op reis heeft te begeven tot het bezoeken van depots of ver zamelingen in het binnen- en buitenland. De ervaring heeft geleerd, dat dergelijke afwezigheid, hoe onvermijdelijk soms ook voor hoogere belangen der onderneming, den voortgang van den dagelijkschen dienst eenigermate belemmert. Maar de hoofdtaak van den onderdirecteur zal zijn het bezorgen van wetenschappelijke uitgaven. De benoeming van een onderdirecteur zal dus in de eerste plaats voor de uitgave van nieuwe publicaties zeer bevorderlijk zijn. Verder dient aan het bureau een klerk te worden aangesteld, die belast wordt met de administratie, het in het net brengen der correspon dentie, het bewaren van het archief, de vervaardiging van registers op de uitgaven enz. Ook het krediet van de Commissie bleek in de laatste jaren niet voldoendenu er jaarlijks steeds meerdere uitgaven verschijnen, waarvoor behalve de meerdere drukkosten ook meerdere copieloonen en vaak reiskosten noodig zijn, is verhooging van het jaarlijksch krediet met 2000 gewenscht en te bepalen op f 8000.

Nederlandsch Archievenblad | 1909 | | pagina 43